Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Ότι τον φωτίσει ο θεός και ότι του υπαγορεύει η συνείδηση του.

Το ''παράθυρο'' του διορθωμένου Ε9 δεν το γνωρίζουν οι πελάτες.

Εγώ θα το προτείνω ως έσχατη λύση σε πελάτη που είμαι σίγουρη πως λέει την αλήθεια και αφού εχω εξαντλήσει κάθε άλλη περίπτωση απόδειξης

Σε πελάτη που λέει ψέμματα και πάει να μου το 'παίξει' δεν θα το δεχτώ

Συμπέρασμα: Εκτός από λογιστές, συμβολαιογράφοι και γιατροί τώρα και ... ψυχολόγοι!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι μπορεις να διορθωσεις πχ το Ε( του 2013 και μετα απο λιγες μερες να το ξαναδιορθωσεις?

 

και εγώ έχω την απορία αν αυτό μπορεί να γίνει μετά την οριστικοποίηση της τροποποιητικής δήλωσης. Το λογικό είναι μετά την οριστική δήλωση (βάση την οποία θα προκύψει ο ΕΝΦΙΑ.)  να κλειδώνει το σύστημα,

Το έκανα για 2011, 2012 κ 2013.

Στην αρχή έκανα τροποποιητική, μετά βγήκε το νέο ΦΑΠ, μετά είδα ότι είχα κάνει ένα μικρό λαθάκι, μετά ΞΑΝΑΕΚΑΝΑ τροποποιητική και για τα 3 έτη και τώρα περιμένω να βγει πάλι νέο ΦΑΠ.

Λογικά θα μπορείς να καταθέτεις τροποποιητικές δηλώσεις μέχρι τη λήξη του τετραμήνου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι.

Αυτοί που όντως θα την πατήσουν είναι όσοι ιδιοκτήτες περιμένουν να έρθουν σε μηχανικούς για ν' ασχοληθούν με το αυθαίρετό τους μετά τον ερχόμενο Απρίλιο......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση αυθαιρέτου κατοικίας, σε εκτός σχεδίου περιοχή, η οποία μεν έχει συμβόλαια του 1956, αλλά στα οποία αναφέρεται ότι προϋπήρχε το κτίσμα από το 1955, τι μπορούμε να κάνουμε ως μηχανικοί;...

Link to comment
Share on other sites

Εχω περίπτωση όπου το συμβόλαιο της ιδιοκτησίας έγινε το καλοκαίρι του 2013 (αποδοχή κληρονομιάς).

Δεν το έχουν δηλώσει ακόμα στο Ε9 και ο λογιστής τους είπε πως πρέπει να περιμένουν να ανοίξει η εφαρμογή.

Η συγκεκριμένη ιδιοκτησία δεν δηλωνόταν μέχρι σήμερα από κανέναν.

Αναγκαστικά πρέπει να περιμένω το νέο Ε9 το οποίο και θα καταθέσω στο σύστημα.

Μπορώ να ισχυριστώ αυτό το Ε9 σαν αποδεικτικό παλαιότητας μια και σε αυτό θα αναφέρονται τα μ2 ως υφίστανται σήμερα και ως χρόνος κατασκευής προ 2003 (που είναι και η αλήθεια);

Η αυθαιρεσία είναι μία προσθήκη κατ' επέκταση.

Link to comment
Share on other sites

Nαι αρκεί να φαίνονται σε αυτό τα σωστά συνολικά τ.μ. του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα για 2011, 2012 κ 2013.

Στην αρχή έκανα τροποποιητική, μετά βγήκε το νέο ΦΑΠ, μετά είδα ότι είχα κάνει ένα μικρό λαθάκι, μετά ΞΑΝΑΕΚΑΝΑ τροποποιητική και για τα 3 έτη και τώρα περιμένω να βγει πάλι νέο ΦΑΠ.

Λογικά θα μπορείς να καταθέτεις τροποποιητικές δηλώσεις μέχρι τη λήξη του τετραμήνου.

Οποτε για επιβεβαιωση...μπορεις να κανεις αλλαγη στο Ε9 και οριστικοποιηση. Αν δεις οτι κατι σου ξεφυγε...τοτε μποριε να κανει τροποποιητικη. Σωστα?

Ασχετο νομιζω αν αλλαξεις το Ε9 του 2011 κ 2012 εχεις προστιμο (πχ 60ευρω) το οποιο δεν ισχυει για το Ε9 του 2013 που ειναι ...τζαμπα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.