Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

μ'αυτή τη λογική,ποιος μπορεί ν'αποδείξει ας πούμε ότι έχει φτιάξει ένα barbeque στην αυλή του πριν από το 2011;υπάρχει περίπτωση να μπορεί να το πιστοποιήσει με αεροφωτογραφία; όχι. ούτε προφανώς το δηλώνει στο Ε9. άρα; τι γίνεται μ'αυτό; 

αυτό ότι πρέπει να αποδείξουμε ότι η υπέρβαση έγινε μέχρι τον Ιούλιο του 2011, ισχύει ή εγώ έχω μπερδευτεί; 

Link to comment
Share on other sites

Παγκάκι βιδωμένο στον κήπο σε ποια κατηγορία ?

Παγκάκι χτιστό στο κήπο σε ποια κατηγορία ?

 

Τα barbeque μπαίνουν .... τα stasidia όχι ????

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Για τις μικροπαραβάσεις κατηγορίας 3 ο νόμος λέει: ".......για την υπαγωγή υποβάλλεται αίτηση και υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, τεχνική έκθεση Μηχανικού, καθώς και φωτογραφίες, ως προβλέπεται από τις διατάξεις του παρόντος.....".

Δηλαδή, δεν απαιτείται αεροφωτογραφία, δεν απαιτείται αποδεικτικό παλαιότητας, δεν απαιτείται απόδειξη ότι, υφίστανται πριν τις 28.7.2011. Απλώς όταν με το καλό ανέβουν στο σύστημα οι αεροφωτογραφίες από το ΤΕΕ. τότε στη συγκεκριμένη δήλωση θα επιλεγεί αυτή η οποία δείχνει το συγκεκριμένο ακίνητο το οποίο δηλώνεται.

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ πολύ Ιάσονα, το ζήτημα όμως είναι ότι μιλώντας με την αρμόδια στις ο.α. στην πολεοδομία που βεβαίωσε την παράβαση, μου είπε ότι επειδή πρόκειται για αλλαγή στην ουσία στην κεντρική θέρμανση της κατοικίας τότε πρέπει να πάει ως (η παλιά λοιπή παράβαση) κατήγορία 5 με αναλυτικό. της είπα ότι μπορεί να πάει ως κατηγορία 3 και συγκεκριμένα στο ιζ. παραβάσεις του Κτιριοδομικού αλλά μου είπε ότι η υπουργική απόφαση 3046/304/30-1/3-2-1989 (ΦΕΚ 59Δ) που αναφέρει δεν περιλαμβάνει πουθενά την αλλαγή στις εγκαταστάσεις θέρμανσης. ισχύει κάτι τέτοιο; επιμένω γιατί αυτή είναι που τελικά θα ελέγξει την ένσταση της καταγγελίας. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδερφοι....και ο καιρός περνάει ....και οι χάρτες της 'κοκκινης γραμμης" πουθενα!!!!Είμαι αρκετά εκνευρισμένη καθώς βγαίνουμε όλοοο και πιο βλάκες στους πελάτες μας!!Εχω μια υπόθεση εδώ και μήνες επέκτασης εξώστη κατά 1 μ. και δεν ξέρω τι να κανω!ο πελάτης λέει ότι το έκανε το '10 αλλά ρωτάω εγώ πως αποδεικνύεται???!!!!Εξωτερικά φαίνεται οτι πρόκειται για επέκταση πλάκας κατόπιν κατασκευής σκελετού!Στοιχεία δεν υπάρχουν και παίζουμε με την ψυχραιμία μας!Γιατι δλδ να χάνουμε δουλειές έτσι (δεν ξέρω για σας αλλα για εμένα οι τακτοποιήσεις αυθαιρέτων αποτελεί βασική πηγή εσόδων)....Τον έχω τον πελάτη στο περίμενε αλλα και αυτός, έχει αρχίσει να ζορίζεται!!!Και όχι δεν θεωρώ σωστό να τον έχω στο περίμενε, ούτε απαιτώ να καταλάβει το γιατί πρέπει να περιμένει (εδώ εμεις καλά καλά δεν καταλαβαίνουμε τον νόμο).Και κάτι τελευταίο. Όταν βλέπω ότι αυθαίρετες κατασκευές έγιναν κατά την περίοδο κατασκευής του ΦΟ, όλα τα περί αποδείξεως, τα γράφω...μην πω που..(νευρα).Θα βάλω αερ/φία και όποιος κατάλαβε κατάλαβε..Εεεε μα πια!!Ας αποδείξουν εκείνοι οτι έγινε άλλη χρονική στιγμή. Δεν βγαίνει ακρη και ειμαι σιγουρη όλοι μας έχουμε ένα σκασμό εγγραφα και υποθέσεις στο γραφείο αραδιασμένες μήνες τώρα και όλο αυτό γιατί?ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ!

Συγχωρέστε με για την έκρηξη αλλα καλοθελητές συνάδερφοι που θα περάσουν υποθέσεις σαν την δικια μου στο ντουκου, υπάρχουν πολλοι και εμείς οι υπόλοιποι απλά αυτήν την στιγμή παιζουμε τους δημόσιους υπάλληλους, οι οποίοι πρέπει να κανουν δουλεια δικηγόρου κ να ψαχνουν ..τι?! και γραφουμε μεταξύ μας να "πειστούμε" οτι  δεν είμαστε ελέφαντες!

 

Αν κάποιος έχει να προτείνει λύση για την περίπτωση που περιέγραψα, την δεχομαι απλοχερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλή δύναμη και με όσο το δυνατόν ψυχραιμία.

Κάνε αυτό που ανέφερες.

Κατά την τεχνική σου κρίση, ως μηχανικός, πείθεσαι ότι ο εξώστης σκυροδετήθηκε μαζί με τον υπόλοιπο σκελετό του κτιρίου. Ο σκελετός έχει κατασκευαστεί προφανώς προ 28-7-2011, άρα η υπαγωγή είναι σίγουρη. 

Και από την πλευρά της καχυποψίας να το δεις, πόσοι ιδιοκτήτες θα προχωρούσαν σε μια κατασκευή επέκτασης εξώστη από Ο.Σ εκ των υστέρων λαμβάνοντας υπόψη τις τεχνικές δυσκολίες ενός τέτοιου εγχειρήματος αλλά και το καθόλου λογικό από κατασκευαστικής άποψης.

 

Επίσης, η εγκύκλιος 3 στο άρθρο 7 ουσιαστικά "κλείνει το μάτι" σε περιπτώσεις τέτοιες. Γίνεται αναφορά για περιπτώσεις αυθαίρετου παταριού, υπογείου και μετατροπής Η.Χ σε κλειστό χώρο. Με την ίδια λογική γιατί να μην τεκμαίρεται και ο χρόνος κατασκευής της επέκτασης του εξώστη από το χρόνο κατασκευής του Φ.Ο. 

Ο μηχανικός είναι αρμόδιος να αποφασίσει σύμφωνα με την κρίση και την τεχνική του γνώση.

Κατά τη γνώμη μου προχώρησε το άφοβα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα η πλάκα του εξώστη όπως ανέφερα πριν, φαίνεται (από πλαινη όψη) οτι έγινε μετά. (φαίνεται η διαφορά στο πάχος της πλάκας)...αν δεν φαινόταν..θα ταν ολα καλα......

Link to comment
Share on other sites

Οι πρόβολοι κατασκευάζονται με μεγαλύτερη διατομή στη στήριξη με τη δοκό και μικρότερη στο άκρο. Μήπως αυτό εξηγεί το διαφορετικό πάχος και δεν έχει σχέση με διαφορετικό χρόνο σκυροδέτησης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.