Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

............... τα τιμολόγια αγοράς θεωρούνται δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας. ..............

 

Όχι, είναι ιδιωτικά έγγραφα και δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως αποδεικτικά παλαιότητας αυθαίρετης κατασκευής για τον 4178.

Link to comment
Share on other sites

τότε πως αλλιώς μπορεί να τακτοποιηθεί αυτό; έστειλα σχετικό ερώτημα και στο ΥΠΕΚΑ και αναμένω απάντηση..το να ξηλώσει την εγκατάσταση δεν νομίζω ότι είναι λύση... 

Link to comment
Share on other sites

Στον 4014 δεν χρησιμοποιούνταν ως αποδεικτικά τα τιμολόγια? Θυμάμαι επί 4014 που συζητούσαμε εδώ μέσα ότι είναι δύσκολο έως απίθανο να έχει (κρατήσει) κανείς τιμολόγια από κατασκευή αυθαιρέτου για να αποδείξει την παλαιότητα.

Link to comment
Share on other sites

grektopo

η παράβαση που περιγράφεις νομίζω πως θεωρείται κτιριοδομικού, άρα Κατ. 3.

Κατά τα λοιπά νομίζω πως σε αυθαιρεσίες που δεν μπορούν να αποδειχθούν με αεροφωτογραφία, το μόνο πρόβλημα είναι η περίπτωση της παλαιότητας (πάνε από 1/1/2004) και όχι το προ 2011.

Link to comment
Share on other sites

αυτή την αίσθηση είχα και εγώ D.styl αλλά μιλώντας με αυτή που βεβαίωσε την παράβαση στην πολεοδομία, μου είπε ότι ο μόνος τρόπος να δηλωθεί είναι με αναλυτικό προυπολογισμό (κατηγορία 5) ως λοιπή παράβαση (όπως άλλωστε βεβαίωσε και αυτή το πρόστιμο στην έκθεση αυτοψίας της) και ότι θα πρέπει να αποδείξω ότι έγινε μέχρι το 2011 αλλιώς δεν έχω δικαίωμα υπαγωγής στον νόμο. 

Link to comment
Share on other sites

Στον 4014 δεν χρησιμοποιούνταν ως αποδεικτικά τα τιμολόγια? Θυμάμαι επί 4014 που συζητούσαμε εδώ μέσα ότι είναι δύσκολο έως απίθανο να έχει (κρατήσει) κανείς τιμολόγια από κατασκευή αυθαιρέτου για να αποδείξει την παλαιότητα.

 

Τότε υφίστατο, ελλείψει άλλων αποδεικτικών, η "υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη για την παλαιότητα και η υποστήριξη αυτής από τον μηχανικό στην τεχνική του έκθεση, με επικουρικά ακόμα και διάφορα τιμολόγια π.χ. κατασκευών, υλικών κ.λπ.".

Τώρα πάει το πουλάκι πέταξε.....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα τιμολόγια ήταν απλώς για να υποστηριχτεί η ΥΔ του ιδιοκτήτη? Εγώ τόσο καιρό νόμιζα ότι ήταν από μόνα τους αποδεικτικά στοιχεία. Ευτυχώς δεν μου έτυχε να κάνω δήλωση βασισμένος σε τιμολόγια!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα τιμολόγια ήταν απλώς για να υποστηριχτεί η ΥΔ του ιδιοκτήτη? 

 

Ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.