Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

 Συμφωνώ αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις όπως αυτή, που ξέρω ότι το αυθαίρετο είναι πριν το 2003 και πάνω στη φωτογραφία υπάρχει τυπωμένη η ημερομηνία του 2002, ε θέλω να πιστεύω ότι μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Σίγουρα μου φαίνεται πιο σωστό από το να δείξω ένα διορθωμένο Ε9 με ημερομηνία προγενέστερη.

 

κατ αρχας

-δεν ειπες τι κτισμα ειναι αυτο

- και δεν ειπες αν μαζι με το κτισμα, φαινονται και προσωπα.

δλδ. η απεικονιση ενος -εστω- παππου που πεθανε μετα.... 5 μηνες.... ενα χρονο αποδειχνει με βεβαιοτητα την χρονολογια της φωτογραφιας

καθως επισης και η ηλικιακη κατασταση των υπολοιπων, οπως σωστα  ανεφερε ο  killertomato

 

Εσυ πρεπει να εισαι βεβαιη για τα "προσωπα" που βλεπεις

κατα τα λοιπα

 

το  σωστο ειναι να χρησιμοποιησεις το Ε9,  αφου το προβλεπει ευθεως και ο νομος...

  [και -λογικα- "καπου" πρεπει να "εγραφαν"  αυτο το ακινητο Ε2/Ε1/ΔΕΗ/ κλπ]

 

αν δεν εχουν τπτ, θα χρησιμοποιησεις το Ε9  [σε συνδυασμο με τις φωτο]  κατα την δικη σου απολυτη κριση

 

Αν  εσυ το "βλεπεις" απο τον συνδυασμο ολων των στοιχειων το "βλεπεις" παλαιο...ποιός θα  "ανταποδειξει" το αντιθετο???

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ακριβώς έτσι όπως τα λες είναι Δημήτρη! Πρόκειται για ισόγειο κτίσμα 25 τμ το οποίο κατασκευάστηκε το 1995. Αυτό δεν αμφισβητείται διότι γνωρίζω προσωπικά το κτίσμα, αλλά δεν υπάρχει αεροφωτογραφία....Επομένως νομίζω ότι:

1)με διορθωμένο Ε9 που θα αναφέρει σωστά τετραγωνικά και ημ/νια κατασκευής 1995

2)με φωτογραφία που έχει τυπωμένη ημ/νία πάνω της (2002)

είμαι αρκετά καλυμμένη.

Επιπρόσθετα ξέρω ότι το κτίσμα φτιάχτηκε την συγκεκριμένη περίοδο οπότε δεν θα μπορέσει κανένας να ισχυριστεί το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Απο την μια ο νομος ειναι ξεκαθαρος.....δημοσιο εγγραφο!

Ενα τετοιο ειναι το Ε9. (οσο πιο παλιο τοσο καλυτερα)

Για καποιους αυτο και μονο ειναι αρκετο, για αλλους οχι.

Εσυ μπορεις να βαλεις ως ενισχυση της δηλωσης σου και μονο, χωρις να ειναι δημοσιο εγγραφο, και την φωτογραφια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ισόγεια κατοικία του 1972 με υπόγειο το οποίο δεν αναφέρεται ούτε σε σχέδια ούτε σε συμβόλαιο ούτε σε Ε9, ούτε πουθενά.

Παρούσα χρήση κατοικία.

Προφανώς ο χρόνος κατασκευής λόγω κοινού φέροντα οργανισμού μπορεί να θεωρήθει πριν το 1875, τί γίνεται όμως με το θέμα της χρήσης; Μπορώ να θεωρήσω πως έγινε από την αρχή κατοικία (οπότε κατηγορία 1) ή το βάζω μετά το 2003, λόγω έλλειψης στοιχείων;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε ένα οικόπεδο έχω ένα νέο κτίριο του 2003 και 2 παλιές αποθήκες με πλιθιά που στην αποδοχή κληρονομιάς αναφέρονται ως προ του '55. Ο τρόπος κατασκευής και η αποδοχή κληρονομιάς με καλύπτουν για να τα θεωρήσω ως νομίμως υφιστάμενα, σωστά;

 

Να σημειώσω ότι το εμβαδόν από τη δική μου αποτύπωση βγαίνει μεγαλύτερο σε σχέση με αυτό που γράφει η κληρονομιά, ωστόσο τα κτίρια φαίνονται ότι είναι ενιαία και δεν υπάρχει κάποια προσθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Η αποδοχή κληρονομιάς αποτελεί μια ένδειξη. Η δήλωση αποδοχής δεν είναι αποδεικτικό παλαιότητας. Ο καθένας δηλώνει ότι θέλει.

Μπορείς όμως στην τεχνική σου έκθεση να τεκμηριώσεις λόγω μορφολογικών στοιχείων ότι οι πλινθόκτιστες αποθήκες είναι προ 55 κτίρια και να υπάγεις μεταγενέστερες αυθαιρεσίες στο ακίνητο.

Ερώτηση:

Οι στέγες των αποθηκών ζουν ακόμα ή έχουν αντικατασταθεί οι επικαλύψεις με φύλλα από λαμαρίνα?

Link to comment
Share on other sites

πότε εγινε ο θανατος?

 

πότε εγινε η αποδοχη?

 

το κτιριο του "2003"  εχει αδεια...?...

 

διαφορες σε τι βρηκες??

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ο θάνατος και η αποδοχή έγινε το 2009. Το κτίριο του 2003 δεν έχει άδεια και με αυτό ασχολούμαι ουσιαστικά. Τα παλιά κτίρια αναφέρονται ως 60τμ το καθένα, αλλά στην πράξη είναι περίπου 80τμ το καθένα. Ωστόσο, από τον τρόπο κατασκευής τους φαίνεται ότι είναι πολύ παλιά κτίρια και ταυτόχρονα ότι είναι ενιαίες κατασκευές. Οι στέγες δεν έχουν αντικατασταθεί, υπάρχουν ακόμα από κεραμίδια.

Edited by Urehit
Link to comment
Share on other sites

Οπότε αφού κρίνεις και τεκμηριώνεις στην τεχνική σου έκθεση ότι είναι προ 55 οι αποθήκες, δεν θα τις συμπεριλάβεις στο πρόστιμο. Θα ασχοληθείς με τον υπολογισμό προστίμου του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.