Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Αν πρόκειται για υπόστεγο σε εξωτ. χώρο δες μήπως μέσω α/φ google earth ή κτηματολογίου (γίνονται και τα 2 δεκτά) μπορείς να βρεις α/φ πριν από τις 28.7.11.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Το τσέκαρα αλλά η φωτογραφία στο googlearth είναι 02/2011 και δεν φαίνεται..Η μόνη λύση είναι με τροποποιητική στο Ε9 φαντάζομαι.

Γενικά την τροποποιητική στο Ε9 τη χρησιμοποιούμε άφοβα??

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το μόνο που έχω είναι τα τιμολόγια καθώς η αυθαιρεσία έγινε το 11΄ σε έκταση την οποία μίσθωσε από το κράτος το 15΄.Για να σου δώσω να καταλάβεις η αυθαιρεσία είναι ένα υπόστεγο για ζώα το οποίο κατασκευάστηκε σε γειτονική έκταση από το νόμιμο μαντρί του πελάτη την οποία έκταση απέκτησε φέτος.

Συνεπώς δε ξέρω εάν και στο Ε9 που θα κάνει για τη νέα έκταση που νοικιάζει από το δημόσιο μπορεί να δηλώσει κατασκευή που έγινε από το 11΄..heeeelp!!!!

 

 

αυτη  η απαντηση ανατρεπει και την αρχικη ερωτηση..  και  ολα τα μετεπειτα που ρωτησες...

 

αρα, να το παρουμε απο την αρχη

 

εχεις  εναν  αγροτοποιμενα  που το 2011 ειχε καταλαβει ενα δημοσιο κτημα και εχτισε επι αυτου  μια αποθηκη

Το 2015 του δοθηκε δικαιωμα χρησης-εξαγορας...   δεν λες τι του δοθηκε και με ποιον νομο...

 

[τι  Ε9 να φερει για το 2011,   αφου τοτε ηταν καταπατητης  και απεκτησε "δικαιωμα"  το ετος 2015...????]

 

Βλεπεις το παραχωρητηριο

και τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Το 2015 του παραχωρήθηκε η έκταση για 25 χρόνια με μίσθωμα, ωστόσο ειναι καταπατητής από το 2011 όπως ανέφερες.Την αυθαιρεσία την εδειξε ασκεπή για να του δοθεί η έκταση! Πως προχωράω τώρα; Και μένα δε μου κάθεται καλά να δηλώσει στο Ε9 μια αυθαιρεσία που έκανε προτού γίνει κύριος του αγροτεμαχίου ή να δείξει τιμολόγια αγοράς σκυροδέματος. Ποια λύση, εάν υπάρχει προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εντός του '11 αλλά πριν τις 28.07 δεν βλέπω πρόβλημα.

 

Αν είναι μετά το '11 τι θα γράψεις στο Ε9; το '13 πχ; πάλι δεν στέκει...

Link to comment
Share on other sites

Κάνετε τακτοποίηση παταριού σε κατάστημα που έχει κατασκευαστεί μετά το 2011 ?

 

[το  καταστημα ή το παταρι????]

 

- οχι

 

Αν γίνει σήμερα τροποποίηση του Ε9 ? 

 

οχι αν το καταστημα  εχει γινει μετα το 11

ναι αν το παταρι εχει γινει πριν το 11

και το "περασει" στο  Ε9

 

[και να του πεις, οταν θα πας για  φωτό... να εχει βαψει ομοιομορφα και ομοιοχρωμα τα μπουντρελια και να εχει σοβατισει και τον τοιχο  όπου πατανε

...οχι που αφησε να φαινονται  τα τουβλα  εκει που τα πακτωσε....]

 

χα

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αρθρο 9

 

"Κατηγορία 1. Αυθαίρετες κατασκευές σε κτίρια με αποκλειστική χρήση κατοικία, που υφίστανται προ του έτους 1975 και με την επιφύλαξη των οριζομένων στην παρ. 2 του άρθρου 7 του παρόντος νόμου περί αυθαίρετης αλλαγής χρήσης. Υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος νόμου και εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης αυθαίρετες κατασκευές οι οποίες ολοκληρώθηκαν προ της 9.6.1975 με την καταβολή παραβόλου ποσού 500 ευρώ και χωρίς την καταβολή ενιαίου ειδικού προστίμου."

 

Αυτό σημαίνει ότι σε κτίριο με οικοδομική άδεια ανέγερσης ισόγειας αποθήκης και κατοικίας σε όροφο η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης της αποθήκης σε κατοικία δεν μπορεί να υπαχθεί στην κατηγορία 1 ;

Link to comment
Share on other sites

εχει  αλλαξει

και εχει γινει

 

"με προεχουσα/επικρατουσα χρηση κατοικια"

 

[δες  την εγκ.4, σελ. 4]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το 2015 του παραχωρήθηκε η έκταση για 25 χρόνια με μίσθωμα, ωστόσο ειναι καταπατητής από το 2011 όπως ανέφερες.Την αυθαιρεσία την εδειξε ασκεπή για να του δοθεί η έκταση! Πως προχωράω τώρα; Και μένα δε μου κάθεται καλά να δηλώσει στο Ε9 μια αυθαιρεσία που έκανε προτού γίνει κύριος του αγροτεμαχίου ή να δείξει τιμολόγια αγοράς σκυροδέματος. Ποια λύση, εάν υπάρχει προτείνετε;

Δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά θα πω το εξής:

πολλές αυθαιρεσίες είχαν γίνει από γονείς και παπούδες ή από προηγούμενους (πριν το 2011) ιδιοκτήτες και τα τακτοποιούν οι σημερινοί ιδιοκτήτες. Κατ' αυτό υπάρχει αυθαίρετο πριν από την 28-7-2011, σε χώρο που είναι σήμερα κύριος. Δεν προσδιορίζεται από το νόμο αν πρέπει ο ίδιος ο ιδιοκτήτης που είναι υπεύθυνος για την ανέγερση του αυθαιρέτου, για να είναι αυθαίρετο (προφανώς γιατί θα λέγαμε όλοι "άλλος το έκανε" και δεν θα είχαμε θέμα).

Στο Ε9 νομίζω δείχνεις πότε χτίστηκε κάτι και όχι πότε το απέκτησες (ας με διορθώσει κάποιος).

Άρα μπορεί στο Ε9 να γράψει ότι κάτι είναι κτισμένο πριν το αποκτήσει.

 

Έχω μία επιφύλαξη όμως, αν η μίσθωση για 25 χρόνια καταργεί το χαρακτήρα της δημόσιας έκτασης (έστω και προσωρινά) ώστε να μπορεί να τακτοποιήσει. Έχω την διαίσθηση ότι κάτι υπάρχει, γιατί μπορείς να χτίσεις κτηνοτροφικά κτίρια σε αυτές τις παραχωρημένες εκτάσεις, αλλά δεν έχω σαφή εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.