Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Καλημέρα. Σε ένα οικόπεδο έχω ένα νέο κτίριο του 2003 και 2 παλιές αποθήκες με πλιθιά που στην αποδοχή κληρονομιάς αναφέρονται ως προ του '55. Ο τρόπος κατασκευής και η αποδοχή κληρονομιάς με καλύπτουν για να τα θεωρήσω ως νομίμως υφιστάμενα, σωστά;

Σωστα. Εσυ κοιτας αν ειναι τεκμηριωμενα απο την κατασκευης τους (πλινθοι και κεραμιδια) προ 55. Τα τετραγωνικα ειναι οσα μετρησες 80.

Αν εχεις και καμμια αεροφωτογραφια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πελατης σε οικοδομη δεκαετιας 1990 περιπου εχει κλεισει 10 τ.μ. μπαλκονι εσοχης.

Η οροφη του ειναι απο διαφανες πολυκαρβουνικο με ψευδοροφη γυψοσανιδας απο μεσα.

Στο google street view σε ληψη 04/2011 φαινεται απο κατω ενα τμημα της οροφης, προεξεχον.

Χρειαζεται να αναζητησω κατι επιπλεον αναφορικα με την αποδειξη τακτοποιησης προ 28/07/2011 η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Σας ευχαριστώ πολύ!

 

να συννενοηθεις με τον συμβ/φο

εχεις αποδεχθει 60 τμ. και τα μετρας σημερα σαν 80

Λογω προ 55 καλυπτεσαι,

και  το εχεις πιστοποιησει με βαση τον τροπο κατασκευης

 

Να συνεννοηθεις με τον συμβ/φο  τι αλλαγες πρεπει να κανετε στις δηλωσεις φορου κληρονομιας και στην αποδοχη

 

[στα Ε9  ποσα τμ. εγραφε ο παππους και στην  συνεχεια  ο κληρονομος??]

Link to comment
Share on other sites

Πελατης σε οικοδομη δεκαετιας 1990 περιπου εχει κλεισει 10 τ.μ. μπαλκονι εσοχης.

Η οροφη του ειναι απο διαφανες πολυκαρβουνικο με ψευδοροφη γυψοσανιδας απο μεσα.

Στο google street view σε ληψη 04/2011 φαινεται απο κατω ενα τμημα της οροφης, προεξεχον.

Χρειαζεται να αναζητησω κατι επιπλεον αναφορικα με την αποδειξη τακτοποιησης προ 28/07/2011 η οχι?

να διορθωσει και το Ε9

 

κι οποιος θελει ας τα συγκρινει με τις αεροφωτογραφιες που θα "κατεβασει" ......"ανεβασει" το ΥΠΕΠΑΝ .....ουσονοπω :smile:

Link to comment
Share on other sites

έχω καραπελαγώσει με τα δικαιολογητικά. Εχω 3 περιπτώσεις ακινήτων που δεν μπορώ να βρω τα δικαιολογητικά. Οι περιπτώσεις είναι διαμερισμάτωση ορόφου. Αεροφωτογραφίες δεν υπάρχουν και Δημόσια, κανένας δεν δήλωνε το 1990 ότι έκανε τις 2 ιδιοκτησίες του μία, στην ΔΕΗ. Οπότε πρόβλημα... μήπως γνωρίζετε? Σκέφτηκα βέβαια την λύση Ε9, όμως μόνο το Ε9 2015 μπορεί να διορθωθεί και τι σημασία έχει αν το Ε9 15 γράφει σωστά τις ιδιοκτησίες που φτιάχτηκαν το 1990?

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Με βάση και την εγκ. 4 κάνεις χρήση του Ε9. Δε σε ενδιαφέρει και δεν το ψάχνεις πότε και γιατί διορθώθηκε. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν το ψάχνεις γενικότερα το θέμα. Δεν μπορεί ένα κτίριο να μοιάζει καινούργιο και το Ε9 να το δηλώνει προ 55. 

Άρα, έχεις τις ενδείξεις σου από ΔΕΗ, παλιά συμβόλαι ή λοιπά στοιχεία και "δημιουργείς" απόδειξη με το Ε9.

Τέλος, αν δεν υπάρχουν αεροφωτογραφίες μιας χρονολογίας, μπορεί να υπάρχουν μιας πιο πρόσφατης. Μην ακούς τι λένε οι ιδιοκτήτες που εύλογα προσπαθούν να μειώσουν το πρόστιμο θέτοντας το θέμα της παλαιότητας.

Όπως κατάλαβες η επιλογή της παλαιότητας δεν είναι υποχρεωτική γι αυτό ζητείται η απόδειξή της. 

Η μόνη υποχρέωση για μας είναι να ξέρουμε και να είμαστε βέβαιοι ότι το αυθαίρετο δεν έγινε μετά την 28-7-2011.

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι  δύσκολο. Και προσπαθώ να το φτιάξω. Από Δημόσια Εγγραφα, ο ιδιοκτήτης δεν έχει. Αεροφωτογραφίες επίσης, για διαμερισματώσεις... δεν υφίστανται. 

Υπάρχει μόνο η προφορική μαρτυρία του συγγενή μου ( ιδιοκτήτη). Και η γνώση μου, καθότι ξέρω τον χώρο, χρόνια τώρα....
Αν δηλαδή καταθέσω "μια βεβαίωση δήλωσης περιουσιακής κατάστασης ΧΨΖ, όπως είχε δηλωθεί την 01/09/15"... θα μπορούσα  να λύσω έτσι... το θέμα " παλαιότητας"...    ?

 

 

Σας γνωρίζω οτι η κατασκευή είχε γίνει... περίπου το έτος 1990

περίοδος τέλεσης...  αυθαίρεσίας... δηλώθηκε η Β... 1983-2003,  αν θυμάμαι καλά τώρα...

Link to comment
Share on other sites

έχω καραπελαγώσει με τα δικαιολογητικά. Εχω 3 περιπτώσεις ακινήτων που δεν μπορώ να βρω τα δικαιολογητικά. Οι περιπτώσεις είναι διαμερισμάτωση ορόφου. Αεροφωτογραφίες δεν υπάρχουν και Δημόσια, κανένας δεν δήλωνε το 1990 ότι έκανε τις 2 ιδιοκτησίες του μία, στην ΔΕΗ. Οπότε πρόβλημα... μήπως γνωρίζετε? Σκέφτηκα βέβαια την λύση Ε9, όμως μόνο το Ε9 2015 μπορεί να διορθωθεί και τι σημασία έχει αν το Ε9 15 γράφει σωστά τις ιδιοκτησίες που φτιάχτηκαν το 1990?

 

δλδ

πώς ηταν αυτος ο καημενος ο οροφος στην αδεια..

πώς εγινε στα συμβολαια...

πώς ειναι σημερα διαμορφωμενος

[και απο πότε.... "λεει" ο ιδιοκτητης/τες]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι  δύσκολο. Και προσπαθώ να το φτιάξω. Από Δημόσια Εγγραφα, ο ιδιοκτήτης δεν έχει. Αεροφωτογραφίες επίσης, για διαμερισματώσεις... δεν υφίστανται. 

Υπάρχει μόνο η προφορική μαρτυρία του συγγενή μου ( ιδιοκτήτη). Και η γνώση μου, καθότι ξέρω τον χώρο, χρόνια τώρα....

Αν δηλαδή καταθέσω "μια βεβαίωση δήλωσης περιουσιακής κατάστασης ΧΨΖ, όπως είχε δηλωθεί την 01/09/15"... θα μπορούσα  να λύσω έτσι... το θέμα " παλαιότητας"...    ?

 

 

Σας γνωρίζω οτι η κατασκευή είχε γίνει... περίπου το έτος 1990

περίοδος τέλεσης...  αυθαίρεσίας... δηλώθηκε η Β... 1983-2003,  αν θυμάμαι καλά τώρα...

Κανονικά για τη διαμερισμάτωση δεν θα έπρεπε να αναζητείται αποδεικτικό παλαιότητας, αφού το πρόστιμο είναι ανεξάρτητο της παλαιότητας και πάντοτε 500 Ε. Ο νόμος θα μπορούσε να έχει διατυπώσει κάποιες εξαιρέσεις, όπως η διαμερισμάτωση ή κάποιες λοιπές παραβάσεις. Για λόγους αμφιβολιών λοιπόν ,επειδή δεν υπάρχει ρητή αναφορά στο νόμο για απαλλαγή,  θα κάνεις την αποτύπωση σου και το νεότερο εμβαδόν διαμερίσματος, το οποίο προέκυψε λόγω της διαμερισμάτωσης, θα τους το δώσεις να το καταχωρήσουν στο διορθωμένο Ε9 τους με την παλαιότητα του διαμερίσματος (ώστε να μη χρυσοπληρώσουν Ενφια στη συνέχεια).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.