Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Από το 1997 θα φαίνεται σίγουρα κάποια στιγμή σε ΑΦ του google earth προ 28.07.2011.

Αμα θέλεις να χρησιμοποιήσεις και για προ 31.12.2003 (προσωπικά θεωρώ ότι μπορουμε να το κάνουμε) του δίνεις και μειωτικό.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Αν φαίνεται στην εφαρμογή θέασης του κτηματολογίου, τότε είναι σίγουρα προ της 28/7/2011, αφού οι λήψεις είναι από το 2007 - 2009.

Ωστόσο, σίγουρα θα υπάρχουν και παλιότερες μεταξύ '97 - '07 σε ΕΚΧΑ ή ΓΥΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, έχω μια περίπτωση που θα ήθελα την γνώμη σας…..έχω ένα διώροφο κτίσμα σε στάσιμο οικισμό….η άδεια έχει εκδοθεί το 1975…. Έχει κάποιες παραβάσεις το 1980 και κάποιες το 2004….το 1980 έχει σφραγίδα αποπεράτωσης και ότι πηρε ρεύμα…..

 

Ελέγχωντας όμως το τοπογραφικό της άδειας, σε σχέση με την υφιστάμενη κατάσταση και το τοπογραφικό του συμβολαίου (1960), διαπιστώνω ότι δεν υπάρχει καμία σχέση, τόσο σε ότι αφορά το πρόσωπο, όσο και με το εμβαδόν του οικοπέδου….άλλο σχήμα, άλλες διαστάσεις…ωστόσο το περίγραμμα του κτίσματος έχει ακολουθηθεί…

 

Σκέφτομαι να το βάλω χωρίς οικοδομική άδεια, βάσει του παραρτήματος Α….ωστόσο μπορώ να αναφέρω ότι τα τετραγωνικά που έχουν υλοποιηθεί το 1980, όπως συμπεραίνω από την σφραγίδα της αποπεράτωσης, ότι καλύπτονται από την οικοδομική άδεια για τον χρόνο δημιουργίας τους, (όποτε είναι πριν τις 32.01.1983 και δεν απαιτούν τακτοποίησης)  και για εκείνα που δεν καλύπτομαι από την άδεια, να πάω μετά το 2004;;;;

 

Δηλαδή να θεωρήσω ότι η οικοδομική άδεια δεν υπάρχει σαν συντελεστής, αλλά υπάρχει ως αποδεικτικό παλαιότητας για τα κτίσματα (για να αποδείξω ότι είναι πριν τις 31.01.1983) να την χρησιμοποιήσω….αφού το αναφέρω στην τεχνική έκθεση

 

Η να πω ότι δεν υπάρχει ο.α., οπότε καμία χρήση της (ωστόσο υπάρχει αλλά έχει εκδοθεί με λανθασμένα στοιχεία)

 

Τι λέτε;;;

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην καλά κάνεις και διαχωρίζεις τις επιλογές του πληροφοριακού συστήματος (ΝΑΙ/ΟΧΙ Ο.Α.) με την πραγματικότητα. Οι επιλογές στο πληροφριακό σύστημα βασίζονται σε καθορισμένες συμβάσεις (βλ. τροποποιημένο παράρτημα Α) και πολλές φορές όχι στην πραγματικότητα.

 

Κατά δεύτερον, όμως, η οικοδομική άδεια δεν αποτελεί τεκμήριο παλαιότητας. Οπότε, έτσι όπως το βλέπω εγώ, εάν δεν μπορεί με άλλο τρόπο να αποδειχθεί ότι είναι προ του 1983 (απαλλασσονται λες? τι εννοείς?), τα πάς όλα στο 2004, αφου βέβαια σιγουρευτείς για το ότι είναι κατασκευασμένα προ του 2011 με κατάλληλη Α/Φ.

 

Υ.Γ.: Γιατί δεν συμβουλευεις τον πελάτη σου να περιμένει τον νέο νόμο για τα αυθαίρετα που οσονουπω κατατίθεται προς διαβούλευση? Λένε ότι μπορεί να είναι πιο συμφέρων, από οικονομικής άποψης.

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

χτες το βραδυ ο Τσιρωνης ηταν στο Ηρακλειο και εδινε διευκρινισεις  σχετικα με τον νεο νομο..

 

Υπαρχει καποιος συναδελφος να μας πει?

 

 

[βεβαια, αναμενεται να βγει στη διαβουλευση "τον Αυγουστο"...

 

αλλα, καλο θα ηταν να εχουμε καποια πληροφορηση απο πρωτο χερι...]

 

κανείς???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η άδεια από την στιγμή που έχει θεωρημένα σχέδια από μια δημοσία αρχή, δεν θεωρείται δημόσιο έγγραφο;; έαν περιγράφει μια αποτυπωμένη κατάσταση δεν τεκμένεται ως αποδεικτικό παλαιότητας;; υπάρχει στο Άρθρο 1, παρ. δ, που αναφέρεται στους στάσιμους οικισμούς, σε συνδυασμό με το άρθρο 21 του Ν.1337/1983.....ΦΕΚ 292/Δ/1983...  

Link to comment
Share on other sites

http://www.teetrip.tee.gr/OmadApant-1_29.10.13.pdf

 

Το νουμερο 33 δες.

 

Όσον αφορά τα θεωρημενα σχέδια που λες, εγώ να λαμβάνω υπόψιν για τον υπολογισμό των παραβάσεων (ΥΔ, ΥΚ κλπ). Αλλά είναι πολύ συχνό το φαινόμενο η άδεια να βγηκε το έτος Χ και οι εργασίες να ολοκληρώθηκαν το έτος Χ+10. Τώρα για την σφραγίδα αποπεράτωσης, τί να σου πω. Εγώ δεν ξερω αν θα το λάμβανα υπ'όψιν μου.

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.