Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Δεν ξέρω τι γίνεται σ' αυτές τις περιπτώσεις και γι αυτό κάνουμε την συζήτηση εδώ, τι να πω?

 

σκέψου ότι η δήλωσή σου μπορεί να ελεγχθεί κάποια στιγμή από ελεγκτή δόμησης ή και από πολεοδομία.

Αν έλεγχες μόνος σου μια δήλωση και έβλεπες στην αεροφωτογραφία του 2011 να λείπει εμφανώς μια αυθαιρεσία, θα δεχόσουν ότι προυπήρχε του 2011?

Δε νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

σκέψου ότι η δήλωσή σου μπορεί να ελεγχθεί κάποια στιγμή από ελεγκτή δόμησης ή και από πολεοδομία.

Αν έλεγχες μόνος σου μια δήλωση και έβλεπες στην αεροφωτογραφία του 2011 να λείπει εμφανώς μια αυθαιρεσία, θα δεχόσουν ότι προυπήρχε του 2011?

Δε νομίζω..

 

Με αυτό το ...εμφανώς, με σκότωσες τώρα.

Για να φαίνεται μια αυθαιρεσία εμφανώς, αναφέρομαι κυρίως για την κατηγορία Γ των μικρών παραβάσεων, χρειάζεται ένα μεροκάματο επιτόπιας επίγειας φωτογράφησης. Από την αεροφωτογραφία τι να πρωτοδει κανείς εμφανώς, .............το φουρνάκι, ....τον διακοσμητικό κρουνό, .....την αλλαγή διαστάσεων εξωστών και ανοιγμάτων, ....την προσθήκη της εξ. θερμ/σης, ...........τις διαμ/σεις εδάφους κλπ. Για να ενταχθείς σύμφωνα με τον τσελεμεντέ που έχουν βγάλει πρέπει να αποδείξεις τον χρόνο του συμβάντος με αεροφωτογραφία ή δημόσιο έγγραφο.

Αν ήταν καθαροί και έντιμοι στις προθέσεις τους, Στουρνάρας-ΥΠΕΚΑ, θα έπρεπε να προηγηθεί η φάμπρικα των αεροφωτογραφιών στο σύστημα τους, ώστε οι δηλώσεις ένταξης να γίνονται με βάση τον έλεγχο που θα κάναμε για το τι φαίνεται και τι δεν φαίνεται.

Τώρα έρχεται ο άλλος να δηλώσει κάτι από αυτά τα είδη της Γ κατηγορίας και δεν ξέρεις τι να του πεις.

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι αν οι κύριοι που νομοθετούν έχουν δει ποτέ τους ορθοφωτοχάρτη και αεροφωτογραφία. Ακόμα και στους ορθοφωτοχάρτες από το κτημανετ (ΕΚΧΑ) αν ζουμάρετε σε κλ. 1:500 θα βλέπετε τα κτίρια αλλά όχι τέτοιες λεπτομέρειες. 

Αν θέλουν να βάλουν λεφτά στο ταμείο ας αναλάβουν και αυτοί τις ευθύνες τους. Ο νόμος αυτός όπως και ο προηγούμενος φωνάζει από χιλιόμετρα ότι θα καταστεί αντισυνταγματικός. Μπάζει νερά από παντού. Τι να λέμε τώρα...

Ας αφήσουν τουλάχιστον την κατ. Γ χωρίς α/φιες και άλλα τέτοια χαριτωμένα και επίσης στις κατασκευές εντός  εγκεκριμένου κτιριακού όγκου (υπόγεια, πιλωτες, χρήσεις κλπ) με ιδιωτικά η δημόσια έγγραφα  με δήλωση ιδιοκτήτη και απλή αναφορά της δήλωσης στην Τ.Ε του μηχανικού. 

 

Ο μόνος γρήγορος και αποτελεσματικός νόμος που πέτυχε τον εισπρακτικό στόχο ήταν ο 3843/10. Απλά γιατί δεν είχε τέτοιες ασυναρτησίες.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία απολύτως πιθανότητα να φαίνονται τέτοια ..."ψιλοπράγματα" από τις αεροφωτογραφίες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς Ιάσονα.

για να διαπιστωθεί η ύπαρξη τέτοιων κατασκευών στο χώρο απαιτείται φωτοερμηνεία.

Οπότε,να βγουν με θάρρος και να  πουν στους πολίτες την αλήθεια, ότι τους περιμένει ένα επιπλέον κόστος γι αυτή τη δουλειά. 

Link to comment
Share on other sites

Ούτε πρόκειται ποτέ κανείς να πληρώσει για φωτοερμηνεία!!!! Απλώς δεν ασχολείσαι....

Link to comment
Share on other sites

χθες μου έλεγε συνάδελφος ότι το υπουργείο έχει συμφωνήσει με εταιρεία που έχει δορυφορικές φωτογραφιες
με "τρελή" ανάλυση και έχουν απόκλιση το πολύ 1 ημέρας από την 27/18/11 για όλη την επικράτεια.
Δεν έχω ιδέα αν ισχύει αλλά ας μην προτρέχουμε να λέμε τι θα φαίνεται και τι όχι.

Συμφωνώ ότι σύμφωνα με τις αεροφωτογραφίες που έχουμε από ΟΚΧΕ και ΓΥΣ μέχρι τώρα,
δε μπορεί να φανεί ο πυροσβεστικός κρουνός αλλά μια χαρά φαίνεται μια αποθηκούλα 15τμ ή και μικρότερη, όπως και μια πέργκολα 3χ3 σκεπασμένη με κεραμίδι που ανήκουν στην κατηγορία 3.

Δε νομίζω ότι ο νόμος μπορεί να εξαιρέσει τις αυθαιρεσίες αυτές από την απόδειξη παλαιότητας διότι θα είναι σα να λέει ότι φτιάξτε τώρα μια αποθήκη, μια πέργκολα κλπ και τη βάζουμε μαζί τα υπόλοιπα της κατηγορίας 3 στο πεντακοσάρικο.

Πάντως επαναλαμβάνω ελάτε στη θέση του ελεγκτή δόμησης ή του πολεοδόμου που θα κληθεί να ελέγξει τη δήλωσή μας και δε θα δει την αποθηκούλα στην φωτογραφία του 2011.

 

Δε ξέρω τι θα γίνει με όλα αυτά, το στομάχι μου έχει γίνει κόμπος και από τη μία δε θέλω καθόλου να ασχοληθώ με όλες αυτές τις ηλιθιότητες από την άλλη έχω οικογένεια και υποχρεώσεις.

Συγχωρέστε με αν κάνω το δικηγόρου του διαβόλου καμιά φορά, αλλά προσπαθώ με αυτόν τον τρόπο να προκαλέσω περαιτέρω διάλογο μήπως βγει τπτ καλό μέσω αυτού

Link to comment
Share on other sites

χθες μου έλεγε συνάδελφος ότι το υπουργείο έχει συμφωνήσει με εταιρεία που έχει δορυφορικές φωτογραφιες

με "τρελή" ανάλυση και έχουν απόκλιση το πολύ 1 ημέρας από την 27/18/11 για όλη την επικράτεια.

 

Δεν υπάρχει απολύτως καμία τέτοια πιθανότητα!!!!!!!

Αν υπήρχε όλες αυτές οι αεροφωτογραφίες με "τρελή" ανάλυση (δηλαδή, max 1:4000) τότε θα κόστιζαν πάρα πολλά εκατομμύρια ευρώ, που δεν υπάρχουν για να δωθούν!!!!!!

Και οι ιδιωτικές εταιρίες ΔΕΝ τρώνε κουτόχορτο, ότι θα τα εισπσράξουν μέσω ...."των πράσινων αλόγων κ.λπ.".

Ούτε βεβαιώς ...συζητάμε για ....ειδικό τέλος χρήσης αεροφωτογραφίας π.χ. 15 ευρώ (στο πλαίσιο του ανταποδοτικού τέλους για τα ......παιδιά, που βιάστηκαν ν' ανεβάσουν το ....."έκτρωμα" (εφαρμογή) μήπως και εισπράξουν κανένα φράγκο).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

όντως μίλαγε για τεράστιο κόστος για να πάρει κάποιος τέτοιες φωτογραφίες σαν ιδιώτης και το γεγονός ότι μίλησες και εσύ για τεράστιο κόστος αρχίζει και μου επιβεβαιώνει ότι μπορεί να έχει και δίκιο ο συνάδελφος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.