Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Την ημερομηνια ολοκληρωσης του Φ.Ο. μπορω να τη χρησιμοποιησω, στο στελεχος της ΟΑ για να ισχυριστω παλαιοτητα προ 83 σε αυθαιρετη υπερβαση υψους?

Link to comment
Share on other sites

Την ημερομηνια ολοκληρωσης του Φ.Ο. μπορω να τη χρησιμοποιησω, στο στελεχος της ΟΑ για να ισχυριστω παλαιοτητα προ 83 σε αυθαιρετη υπερβαση υψους?

έχει αποδειχθεί και από τον προηγούμενο νόμο, ότι η λογική του μηχανικού δεν ταιριάζει με τη λογική του νόμου. Το προφανές είναι αυτό που σκέφτηκες. Αφού έχεις αποδεικτικό για την ολοκλήρωση του Φ.Ο έχεις και για το επιπλέον ύψος κάποιας στάθμης του κτιρίου.Όπως είπε και ο Ιάσονας, με όλη αυτή την ασάφεια ποιος είναι σίγουρος να απαντήσει

Link to comment
Share on other sites

Και στη σημερινη εγκυκλιο αποφευγεται να απαντηθει το τι γινεται με τα αυθαιρετα που δεν εχουμε αποδεικτικα παλαιοτητος

Το μονο νεο ειναι οτι παταρια, σοφιτες, υπογεια και Η/Χ κλεισμενοι πανε με 1.1.2004 αν δεν φερουμε δημοσιο εγγραφο...

 

Για μεγαλυτερα δωματια, προεκτασεις τοιχων κλπ ουτε λογος...

 

Σημερα μολις εμαθα πως δεν επιτρεπεται η ρυθμιση αυθαιρετων ερκερ πανω απο κοινοχρηστο της πολης...

 

Αυθαιρετες ΑΝΟΙΚΤΕΣ κατασκευες, οπως εξωστες μεγαλυτεροι του 10% της επιφανειας, που ειναι πανω απο κοινοχρηστο της πολης τακτοποιουνται η οχι?

 

Γενικα η απαγορευση αυτη ισχυει μονο για ΥΔ και ΥΚ η και για αυθαιρετες κατασκευες που δεν παραβιαζουν αυτα τα μεγεθη...?

 

Για εξωστες προ ΓΟΚ 85 δοθηκε απαντηση, ολοι οι αυθαιρετοι ανοικτοι, ανεξαρτητως εμβαδου, με 500αρικο.... Παρ.Γ Κατ.3 Αρ.8

 

Με την αυθαιρετη υπερβαση υψους καιγομαι γιατι η διαφορα προστιμου ειναι 1000€

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

εχω μια άδεια που εκδοθηκε  τον 6ο του 1982. η υπερβαση δομησης που πραγματοποιηθηκε είναι αυταπόδεικτα επι της αρχικης κατασκευής.πιστεύετε μπορώ να βάλω παλαιότητα προ του 83 ; δεν έχω ιδέα αν ολοκληρώθηκε ο φ.ο. πριν τον ιανουάριο του 83 . ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι ξεκίνησε αμέσως αλλά δεν θυμαται πότε τελείωσε, υποθέτει πως θα είχε τελείωσει πριν αρχίσουν οι βροχές γιατί δε θυμάται κακοκαιρία Το ικα δεν έχει αρχεία για εκείνη την περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορείς με αυτά που έχεις ως δεδομένα.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ιασονα σε αυτην την περιπτωση τι παλαιοτητα θα εβαζες?

Θα το εβαζες 1983-2003 η θα το εβαζες χωρις μειωτικο συντελεστη παλαιοτητος?

 

Ακομα εχω την απορια αν μπορουμε να ρυθμισουμε χωρις να εχουμε αποδειξη οτι η αυθαιρεσια κατασκευαστηκε εμπροθεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που ενας ιδιοκτητης κατεχει ολα τα διαμερισματα μιας οικοδομης, σε ενα απο τα διαμερισματα (ισογειο) εχει παρει μεσα 15τμ απο τα κοινοχρηστα τμ. Αδεια του 1997.

 

Ολα τα χρονια το δηλωνει με τα σωστα τμ (+15) στο ε9. Θεωρείται αποδεικτικο παλαιοτητας αποκλειστικα το ε9 για να παρει την εκπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα σε αυτην την περιπτωση τι παλαιοτητα θα εβαζες?

Θα το εβαζες 1983-2003 η θα το εβαζες χωρις μειωτικο συντελεστη παλαιοτητος?

Ακομα εχω την απορια αν μπορουμε να ρυθμισουμε χωρις να εχουμε αποδειξη οτι η αυθαιρεσια κατασκευαστηκε εμπροθεσμα...

 

Απλώς βρες μια αεροφωτογραφία τέλους 1982 και τελέιωσες με το πρό του 83.

Αν θέλουν οι μαμάκες να κάνουν (και να πληρώσουν) φωτοερμηνεία όταν κι αν απαιτηθεί (αν ελεγχθείς).....

 

 

Σε περιπτωση που ενας ιδιοκτητης κατεχει ολα τα διαμερισματα μιας οικοδομης, σε ενα απο τα διαμερισματα (ισογειο) εχει παρει μεσα 15τμ απο τα κοινοχρηστα τμ. Αδεια του 1997. Ολα τα χρονια το δηλωνει με τα σωστα τμ (+15) στο ε9. Θεωρείται αποδεικτικο παλαιοτητας αποκλειστικα το ε9 για να παρει την εκπτωση;

 

Ναι θεωρείται.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αμα βρω αεροφωτογραφια που να δειχνει το κτισμα μου προ 1983, ειμαι καλυμενος για την αυθαιρεσια που δε θα φαινεται καν?!

 

Νομιζω ειναι way too much...

 

Χρειαζομαι αεροφωτογραφια οταν εχω στελεχος ΟΑ που να αποδεικνυει την ολοκληρωση του ΦΟ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.