Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Καταλαβαινω τη χιουμοριστικη διαθεση σου, παρολα ταυτα, δε σκοπευω να στηριξω καμια παλαιοτητα σε Α/Φ μη ευκρινη που δε φαινεται τιποτα....

Τρεχα γυρευε τωρα....

 

Οσα κουλα και να εχει ο Νομος, πρωτα θα κοιταξω την παρτη μου. τη σφραγιδα μου και το μελλον μου και υστερα την τσεπη των πελατων που σιγα να μη νοιαστουν για το αν θα παρανομησω...

 

Δεν υπαρχει Α/Φ? Δεν υπαρχει παλαιοτητα

Υπαρχει Α/Φ αλλα δεν ειναι ευκρινης? Παλι δεν υπαρχει παλαιοτητα....

 

Και οσοι δε θελουν ας αποχωρησουν. Υπαρχουν πολλοι μηχανικοι εκει εξω που θα δηλωσουν τα παντα οπως τα θελουν οι πελατες για ενα κομματι ψωμι....

Εγω ενας απο αυτους δεν ειμαι...

Την ευθυνη της σφραγιδας μου την τιμαω και την τιμολογω αναλογως...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην ομιλια μας ειπαν πως οτι δεν εχει αποδεικτικα παει μετα 2004

Δεν ειναι απαραιτητη αποδειξη εμπροθεσμης κατασκευης, ειδικα αν μιλαμε για προφανεις αυθαιρεσιες που ακολουθουν το ΦΟ

 

Εδω σε καποια φαση ειπωθηκε πως μπορουμε να τακτοποιουμε με τη λογικη πως κατασκευαστηκαν απο τον εργολαβο (δεν προκειται να το ακολουθησω)

Βασικά αυτό που ειπώθηκε στην ενημέρωση (ο ΘΕΟΣ να την κάνει ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ), ήταν ότι η "κρίση του μηχανικού" μπαίνει για την απόδειξη της παλαιότητας. Για παράδειγμα, υπόγειο που δεν υπήρχε στην ο.α., κατά 99% έγινε κατά την κατασκευή της οικοδομής, οπότε βάζεις παλαιότητα. Αντίστοιχα εάν το ύψος δεν είναι 2.70, αλλά 2.90, κι αυτό έγινε κατά την κατασκευή, οπότε με α/φ που δείχνει το κτήριο βλέπεις την παλαιότητα.

 

Αυτά βέβαια ειπώθηκαν ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ, ως απάντηση του Γ.Γ. ΥΠΕΚΑ Σωκράτη Αλεξιάδη.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα κατάλαβα ότι η "κρίση" του μηχανικού μπορεί να ξεφύγει πολύ..

Πριν λίγο έχασα ένα πελάτη γιατί βρήκε λέει μηχανικό που του είπε

ότι βρήκε "παραθυράκι" στο νόμο με το οποίο θα δηλώσει ότι το εμβαδόν

εξώστη βιοτεχνικού κτιρίου που κλείστηκε πέρσι, έγινε το 1970 που βγήκε

η οικοδομική άδεια. Κάποιοι τον έχουν πάρει πολύ χαλαρά το νόμο..

Link to comment
Share on other sites

Don't worry... Θα το βρει μπροστά του κάποια στιγμή.

 

ΥΓ: Εάν μπορείς και σε "παίρνει", εξήγησε στον πελάτη σου ότι ΑΥΤΟΣ αύριο μεθαύριο θα έχει ΠΡΟΒΛΗΜΑ !!! Επίσης ζήτα το όνομα του συναδέρφου, ώστε να μιλήσεις μαζί του για να σου εξηγήσει το πώς θα το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Μην το έχεις δεδομένο...Τακτοποιώ ακίνητο με Ο.Α. του 2008 και στο γεωγραφικό εντοπισμό του ktimanet φαίνεται το οικόπεδο...αδόμητο!

 

Παρόμοια περίπτωση έχω κι εγώ.

Οικοδομή με αυθαιρεσίες και με άδεια του 2008, με έναρξη εργασιών θεωρημένη από τότε στην αστυνομία, με πληρωμένα ένσημα στο ΙΚΑ για ένα τμήμα του κτιρίου από τότε, δεν φαίνεται τίποτα στον εντοπισμό του ktimanet και δεν είμαστε σε προστατευμένη περιοχή να έλεγα ότι δικαιολογείται κάτι τέτοιο. 

Τέλος πάντων, πλήρωσα κάτι παραπάνω και έκανα ειδική παραγγελία της αεροφωτογραφίας να μου έρθει με κορνίζα.

'Εχω σκοπό αν μου αμφισβητήσουν την ύπαρξη του κτιρίου πριν την γνωστή ημ/νία να τους την περάσω κολάρο στον πρώτο λεγάμενο που θα βρω μπροστά μου! :shock:  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζονταν. Θα επιλέξεις από αυτές που με βάση το νόμο είναι υποχρεωμένοι οι ίδιοι ν' ανεβάσουν στο σύστημα έως 7.2.2014!!!!

Τότε θα πέσει το πολύ ...γέλιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια περίπτωση έχω κι εγώ.

Οικοδομή με αυθαιρεσίες και με άδεια του 2008, με έναρξη εργασιών θεωρημένη από τότε στην αστυνομία, με πληρωμένα ένσημα στο ΙΚΑ για ένα τμήμα του κτιρίου από τότε, δεν φαίνεται τίποτα στον εντοπισμό του ktimanet και δεν είμαστε σε προστατευμένη περιοχή να έλεγα ότι δικαιολογείται κάτι τέτοιο. 

Τέλος πάντων, πλήρωσα κάτι παραπάνω και έκανα ειδική παραγγελία της αεροφωτογραφίας να μου έρθει με κορνίζα.

'Εχω σκοπό αν μου αμφισβητήσουν την ύπαρξη του κτιρίου πριν την γνωστή ημ/νία να τους την περάσω κολάρο στον πρώτο λεγάμενο που θα βρω μπροστά μου! :shock:  

 

 

Δεν ειναι κατι σπανιο.

Εχω περιπτωση με ΟΑ του 2006, καταγγελια το 2008 και προστιμα και το ακινητο φαινεται αδομητο!!

 

ΥΓ. Μετα την εισαγωγη των α/φ τις 28/7/11 να δειτε τετοια ωραια πραγματα που εχουμε να δουμε..!!!

Link to comment
Share on other sites

Και τι θα γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις?

Εκ των πραγμάτων θα επέλθει τροποποίηση του νόμου, δλδ αρθρ. 7 παρ.2,  στην πράξη. .... 

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι σίγουρος! Το πιθανότερο είναι να γίνει ό,τι γίνεται σήμερα με τη γνωστή εγκύκλιο.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.