Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

.............. ελ. επαγγελματίες που στην κατάσταση αμόκ που βρίσκονται αναγκαστικά μπαίνουν στην λογική του ότι κινείται θα εκτελείται. :shock:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σκέφτομαι να κινηθώ ως εξής:

 

1. Οι α/φ που μας έχει τάξει το ΥΠΕΚΑ μου διασφαλίζουν μόνο την 28-07-2011

 

από εκεί και πέρα, για απόδειξη παλαιότητας

 

2. Εφόσον μπορεί να φανεί κάτι από α/φ αναζητώ αυτή που θα μου δείξει το κτίριο

στην περίοδο που θέλω (πχ. προ '83 ή προ '75)

 

3. Εάν δεν υπάρχει η α/φ που ανέφερα στο 2, τότε δέχομαι ως αποδεικτικό χρόνου κατασκευής

φορολογικό έγγραφο που να αναφέρει το κτίριο, τα τ.μ. και το έτος κατασκευής (πχ Ε9 ή ΕΤΑΚ).

Το έγγραφο αυτό προφανώς και δεν είναι της περιόδου '70-'80 αφού τότε δεν υπήρχαν τέτοιου είδους έγγραφα!

Όμως μου αρκεί πχ ένα ΕΤΑΚ του '08 στο οποίο πχ. γράφει "ακίνητο τάδε", "τμ τόσα", "έτος κατασκευής 1982"

Από κει και μετά μιλάμε για υστερία του συστήματος, αρνούμαι να πρέπει να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας!!

 

4. Τέλος, πιστεύω ότι ένας τίτλος ιδιοκτησίας με ημερομηνία τη ζητούμενη για απόδειξη παλαιότητας, είναι ισχυρό αποδεικτικό

ιδιαίτερα για τις αλλαγές χρήσης σε σχέση με την άδεια (πχ αποθήκη στην άδεια, να γράφεται στον τίτλο ιδιοκτησίας του 1970 ως κατάστημα)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα

 

το 7/4...ειναι ο καταλυτης...που λυνει το προβλημα...απλουστευοντας τις διαδικασιες...

και για αυτο τον λογο το εβαλαν.

"4. σε καθε περιπτωση... περαν των ανωτερω...για την αποδειξη του χρονου κατασκευης

για να υπολογιστει ο χρονος παλαιοτητας

προσκομιζονται

αεροφωτογραφιες-- [προφανως αν υπαρχουν]

ή δημοσια εγγραφα [ και τα συμβολαια ειναι δημοσια εγγραφα...

  Ωστε, αν σε ενα συμβολαιο υπαρχει λεπτομερης περιγραφη του "επιδικου" ακινητου...αυτο περιγραφεται και αναγνωριζεται με βαση αυτο το Δημοσιο  εγγραφο,  αναμφισβητητα]

 

.και τα Ε9 ειναι στοιχεια φορολογικης αρχης και  τα  προστιμα της Πολεοδομιας  επίσης...

 

αλλως -  όπως πολυ σωστα ειπες -

 

"μιλαμε για υστερια του συστηματος...."

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, η λογικη του ιασονα του τυπου "αν δε μπορεις να αποδειξεις με δημοσια εγγραφα η Α/Φ την εμπροθεσμη κατασκευη, δεν προχωρας, νομιζω δεν εχει ιδιαιτερη βαση

Ειδικα για τα εντος εγκεκριμενου ογκου η για μικρομετατοπισεις που δε δυναται να αποδειχθουν ΠΟΥΘΕΝΑ, πηγαινουμε με μετα 2004 παλαιοτητα και καθαριζουμε.

 

Εγω τουλαχιστον ετσι κινουμαι, ειδικα οταν βλεπω οτι ακολουθειται ο ΦΟ του κτηριου

Τωρα για εκτος ογκου, μπαλκονια κλπ, προτιμω να παραγγειλω καποια Α/Φ να στηριξω την παλαιοτητα μου εκει τριγυρω.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εκτος απο τις αεροφωτογραφιες (....που καποια φαινονται και αλλα οχι),

μπορουμε να εχουμε για την αποδειξη της παλαιοτητας...

1.Συμβολαιο παλαιο με περιγραφη του ακινητου (τα περισσοτερα δεν εχουν σαφη περιγραφη)

2. Βεβαιωση πρωτης ηλεκτροδοτησης απο ΔΕΗ (βεβαια αν εχει κανει μκρο προσθηκες αργοτερα τι γινεται?)

3. Ε9 - ΦΑΠ(παλιο ΕΤΑΚ)..(ισχυει αν το δηλωσα με τα ετακ του 08-09 για ετος κατσκευης πχ 1981 ή 1972? )

4. Βεβαιωσεις-πληρωμες ΙΚΑ για εργασιες με εκεινη την ημερομηνια

Link to comment
Share on other sites

όπως εγω τα βλεπω....

 

οι α/φ του υπουργειου θα αφορουν την αποδειξη "υπαρξης" της κατασκευής  τον Ιούλιο του 2011.

[πού θα τις  βρούν...δεν  το ξερω...υποτιθεται οτι  "ξερουν  αυτοί..." ]

 

 

Απο εκει και περα.

αν θες να αποδειξεις "παλαιότητα"

 

ή εχεις "εγγραφα" ή δεν εχεις...

 

  [προφανως,   θα υπαρξει κάποια διευκρινηση για το  ποιά "εγγραφα" ..από τα παραπανω ....παραγουν την "αποδειξη" που επικαλείσαι..]

 

 

και, τελος, 

αν δεν μπορεις να βρεις /αφ....

ή  αν δεν υπαρχει περιγραφη σε συμβολαιο ή αν δεν εχει γραφει σε κανενα ΦΑΠ,  ΦΜΑΠ, ΕΤΑΚ, Ε9, Ε2, Ε1, ΔΕΗ,

ειναι περιπτώσεις που θα "κριθουν" διαφορετικά...

 

Παντως, με τιποτε,  δεν πρεπει να επιστρεψουμε στη ρυθμιση του 4014  του..... " δηλωνει ο ιδιοκτητης και  υποστηριζει ο μηχανικος..."

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς dimitris GM, αλλά και προς όποιον άλλο γνωρίζει κάτι σχετικό:

 

Εχω δηλώσει αυθαίρετο υπόγειο κτισμένο το 97 με 4014. Πρόκειται για υπόγειο parking 137τμ.

Εβαλα παλαιότητα που στήριξα σε ΥΔ ιδιοκτήτη και στην Τεχνική έκθεσή μου, καθώς και στο παρακάτω:

Ο ιδιοκτήτης έχει και ένα συμβόλαιο του 1997, το οποίο είναι μια δήλωση του νόμου 960/1979 όπως τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε με το νόμο 1221/1981 και στο οποίο δηλώνει ότι στον υπόγειο χώρο του οικοπέδου [...κ.λπ.] δημιουργεί 3 χώρους στάθμευσης αυτοκινήτων [...] με συνολικό εμβαδό 54,16τμ.

 

Θεωρείτε ότι αυτό το συμβόλαιο, έστω και αν περιγράφει λιγότερα τετραγωνικά από αυτά που πραγματικά κατασκευάστηκαν, μπορεί να αποτελεί δημόσιο έγγραφο για απόδειξη παλαιότητας τώρα που θα μεταφέρω τη δήλωση στο 4178? 

Θεωρητικά μπορώ να το βάλω και κατασκευασθέν το 2004 χωρίς να προκύψει αύξηση του προστίμου, αφού είναι υπόγειο και με καλύπτει η εγκύκλιος 3. Αυτό το θεωρητικά όμως με φοβίζει πού ακόμα.

 

Θα εκτιμούσα κάθε γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις δεν αποτελεί αποδεικτικό παλαιότητας.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, το σημείωμα ΕΤΑΚ αποτελεί απόδειξη χρόνου κατασκευής;;   Ευχαριστώ πολύ.

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.