Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Δεν κάνουμε!!! Απλώς ...μεθάμε με "ανέρωτα κρασιά" (ή "τσίπουρα") που μας ....κερνούν καθημερινά από το ΤΕΕ και το ΥΠΕΚΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα ΙΑΣΟΝΑ

Αν δεν κάνουμε τίποτα

τότε οδηγούμαστε (ή από μόνοι μας -όπως ισχυρίζεστε  ή απο ΥΠΕΚΑ -ΤΕΕ)  σε αδιέξοδα

Link to comment
Share on other sites

Και τα ...αδιέξοδα απλώς ξαναοδηγουν στο ...δεν κάνουμε!!!!

Και πάλι από την αρχή μετά, ...δεν κάνουμε!!!

Μόνο αν τύχει καμία απλή περίπτωση, έτσι για να βγαίνει, αν βγαίνει, όποτε βγαίνει  κ.λπ. το ...μεροκάματο!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

προσωπικά σε αντίστοιχες περιπτώσεις  (και πριν την σύντ/σή μου) του Ν 4014

δήλωνα ως προ του 83 κτίσματα π.χ 93 τ.μ με ηλεκτρ/ση από τη ΔΕΗ προ του 1968 με εμβαδόν ηλ/σης 73τ.μ

με μόνο κριτήριο τη διαπίστωση του ενιαίου της κατασκευής του Φ.Ο, που φαίνονταν

ή από το ενιαίο της  πλάκα οροφής (δώμα)

ή σε περίπτωση κερ/πούς από το ενιαίο φορέα της

 

Αν ως τεχνικός δεν μπορώ να ισχυριστώ αναμφισβήτητα τα παραπάνω

ή την  την εμφάνιση κατακόρυφων ρωγμών (που θα ήταν εμφανείς ακόμη και ως τριχοειδείς,  σε περίπτωση καθ' έκτασης προσθήκης)

τότε για πιο λόγο να λέγομαι τεχνικός ή Π.Μ ή Α.Μ ή Α.Τ.Μ..,.

ή για πιο λόγο να κάνω αυτοψία με την συνάμα υποχρέωση μου να συντάξω Δελτίο Δομικής τρωτότητας ή στατικής επάρκειας;;

 

Καταλαβαίνεις ότι αυτά  τα θεωρώ ως αυτονόητα και επομένως γιατί να περιμένω επί πλέον διευκρινήσεις από ΤΕΕ ή ΥΠΕΚΑ;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικώς δεν περιμένω απολύτως τίποτα από δαύτους!!!!!

Τους έχω γραμμένους στα ...παλιότερα των υποδημάτων μου!!!!

Κάνω τη δουλειά μου ακριβώς όμως λέει ο εκάστοτε νόμος κι αν τους αρέσει!!!

Αν χρειαστεί να έλθω σε "αντιπαράθεση" είμαι απολύτως προετοιμασμένος (και εκ των προτέρων εξασφαλισμένος) να τα πούμε σε ...δικαστήριο!!!!!

Εδώ όμως είναι "δημόσιο forum" και σέβομαι τις απαντήσεις που δίνω, με απώτερο στόχο να μην πάρω κανέναν στο ...κεφάλι μου!!!

Δεν σκέφτονται όλοι οι συνάδελφοι όπως εγώ και βεβαίως δεν έχουν "δέσει όλοι το γαϊδαρό τους" όπως εγώ. Γι' αυτό προσέχω!!!

Για τον 4014 δεν είχα απολύτως κανέναν ενδοιασμό και σε αντίστοιχες περιπτώσεις ακολουθούσα το "υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη και υποστήριξη αυτής στην τεχνική έκθεση του μηχανικού".....

Δηλαδή, χωρίς πολλά - πολλά "ψεκάστε - σκουπίστε - τελειώσατε"!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

                     Συνάδελφοι καλησπέρα

 

Το 1962 με άδεια για ισόγεια κατοικία  77,00 μ2 κατασκευάστηκε και αυθαίρετο ξεμπαζωμένο υπόγειο 77,00 μ2 με χρήση

 

κατοικίας.

 

Υπάρχει βεβαίωση ΔΕΗ που αναφέρει τη σύνδεση 2 παροχών το 1963 και 1967 και τους αριθμούς τους, χωρίς να αναφέρει

 

μ2.Οι 2 αυτές παροχές με τους ίδιους αριθμούς και τα ίδια μ2 (με αυτά της άδειας ισογείου, 77,00)  υπάρχουν και σήμερα για τους

 

συγκεκριμμένους χώρους.

 

Το 1992 έγινε σύσταση  ΟΙ που δείχνει το υπόγειο ως ξεχωριστή ΟΙ ,με χρήση αποθήκης , αλλά στο σχέδιο δείχνεται η

 

διαρρύθμιση  ως κατοικία, όπως είναι και σήμερα ,χωρίς περιγραφή των χώρων. 

 

Το 2000 εκδόθηκε άδεια προσθήκης σε επέκταση ισογείου ,υπογείου και σε ύψος ,χωρις  να φαίνεται στο φάκελλο η νομιμότητα

 

του υπάρχοντος υπογείου (που φαίνεται ως αποθήκη).

 

Σο Ε9 δηλώνεται πάντα ως αποθήκη.

 

Μπορώ να επικαλεσθώ για την υπόγεια κατοικία παλαιότητα προ 1975;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 συναδελφοι καλημέρα 

 

Το πρόβλημά μου  για το συγκεκριμμένο θέμα με τη βεβαίωση ΔΕΗ, πέραν της παλαιότητας, είναι να αποδείξω ότι η χρήση ήταν

 

εξ αρχης κατοικία,  ώστε να δικαιούμαι ΚΑΤ1. ΟΙ επιφάνειες στους λογαριασμούς ΔΕΗ (πρόσφατους) είναι  ακριβώς ίδιες με

 

αυτές της αρχικής άδειας ισογείου (77,00 μ2),το δε υπόγειο κατασκευάστηκε εξ αρχής αυθαίρετα στο ίδιο περίγραμμα με το

 

ισόγειο. Η γνώμη σας είναι ότι μπορώ να το ισχυρισθώ;

Link to comment
Share on other sites

 συναδελφοι καλημέρα 

 

Το πρόβλημά μου  για το συγκεκριμμένο θέμα με τη βεβαίωση ΔΕΗ, πέραν της παλαιότητας, είναι να αποδείξω ότι η χρήση ήταν

 

εξ αρχης κατοικία,  ώστε να δικαιούμαι ΚΑΤ1. ΟΙ επιφάνειες στους λογαριασμούς ΔΕΗ (πρόσφατους) είναι  ακριβώς ίδιες με

 

αυτές της αρχικής άδειας ισογείου (77,00 μ2),το δε υπόγειο κατασκευάστηκε εξ αρχής αυθαίρετα στο ίδιο περίγραμμα με το

 

ισόγειο. Η γνώμη σας είναι ότι μπορώ να το ισχυρισθώ;

 Τι να σου πω, σύμφωνα με το κατά ΚΑΝΑ τροπάριο που βασίζεται στην λογική και συμφωνώ κι εγώ, θα έλεγα ότι μπορείς, σύμφωνα με το άλλο τροπάριο όμως, το κατά ΙΑΣΟΝΑ, που είναι σωστό κι αυτό αλλά βασίζεται στην τήρηση της νομοθεσίας επακριβώς, δεν μπορείς, και εκτός αυτού σου επιβάλλεται και η αυστηρή ποινή της νηστείας και της αναζήτησης γαιδάρου για να τον δέσεις και να κοιμάσαι ήσυχος, αν μπορείς να το κάνεις αυτό με άδειο στομάχι. :shock:

Φίλε μου πρέπει πάντα να έχουμε κατά νου ότι με αυτούς που μπλέξαμε δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

....................... σου επιβάλλεται και η αυστηρή ποινή της νηστείας και της αναζήτησης γαιδάρου για να τον δέσεις και να κοιμάσαι ήσυχος, αν μπορείς να το κάνεις αυτό με άδειο στομάχι. :shock:.

 

+1 για τη θαυμάσια τοποθέτηση!!!!

Link to comment
Share on other sites

σε κατασκευη αυθαιρετου εσωτερικου Φ.Ο.σε υπαρχον προ του 55 ,δεν εχω σιγουρα ΙΚΑ ,ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ

Θεωρω παλαιοτητα μετα το 2004 κ κοιμαμαι ΑΝΗΣΥΧΟΣ?η συνεχιζω τη νηστεια?

Link to comment
Share on other sites

Γενικα οταν εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ για την παλαιοτητα της κατασκευης και το δηλωσεις μετα 2004, ανευ αποδεικτικων, κοιμασαι ησυχος

 

Για οτιδηποτε αλλο, καλυτερα να ψαξεις να βρεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.