Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

όπως τα λεει ο συνάδελφος για τα λοιπά,

και καλά η αποθήκη πες ότι έχεις αποδεικτικό παλαιότητας.. για τη μετατόπιση των παραθύρων που θα βρεις?

προσωπικά βάζω ττις παραβάσεις κατ 3 και αναλυτικού μετά το 2004 σχεδόν πάντα καθώς εμπεριέχονται συνήθως πλήθος παραβάσεων.

 

Αεροφωτογραφία απαιτείται έτσι κι αλλιώς για απόδειξη προ τις 28/7/2011? 

 

ναι αλλά όχι δική σου.. η δική τους μόλις την αναρτήσουνε :grin:

τώρα αν είχε κανά δέντρο από πάνω ή συνεφιά τη μέρα εκείνη... :confused:

θα βγει καμιά εγκύκλιος και θα μας το λύσει και αυτό.

 

ερώτηση: υπάρχει κάποια εξαίρεση στον Νόμο ή σε εγκύκλιο όσον αφορά την απόδειξη παλαιότητας προ του 2011 για μικροπαραβάσεις αναλυτικού?

πχ διαμορφώσεις περιβάλλοντος χώρου, μετακινήσεις ανοιγμάτων κλπ ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Δηλαδή για αεροφωτογραφίες περιμένουμε την ηλεκτρονική εφαρμογή του Τ.Ε.Ε. έτσι δεν είναι? Δεν αναζητάτε αεροφωτογραφίες από κάπου αλλού?
 
Α και όπως διάβασα, για απόδειξη χρόνου κατασκευής μέχρι 28/7/2011 μόνο αεροφωτογραφίες και όχι δημόσια έγγραφα που αποδεικνύουν παλαιότητα. Σωστά?
Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

313. Σε περίπτωση που υπάρχει προγενέστερο Ε9 (2005) το οποίο έχει τετραγωνικά και

ημερομηνία κατασκευής άλλη από αυτή που είναι πραγματική (βάση της ομολογίας του

πελάτη). Μπορούμε να ζητήσουμε από τον πελάτη τη διόρθωση του Ε9 με τωρινή

ημερομηνία και τα πραγματικά στοιχεία της κατασκευής και των τετραγωνικών και αυτό

να το χρησιμοποιήσουμε ως αποδεικτικό στοιχείο κατασκευής και δόμησης? Δηλαδή ενώ

έχει αρχίσει η διαδικασία του 4178 γίνονται αποδεκτά τα Ε9 τα οποία διορθώνονται σε

σημερινό χρόνο;

Δεν τίθεται κανένας χρονικός περιορισμός ως προς το Ε9 και το χρόνο διόρθωσης του. Ότι και αν

σημαίνει αυτό…

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα μου χρησιμεύσει? Το παρακολούθημα δηλώνονταν απλά δεν ήταν σωστά τα τετραγωνικά οπότε η ύπαρξη του ακόμη και με λίγο διαφορετικά τετραγωνικά αποδεικνύεται! Εγώ ρωτάω στη απόδειξη κατασκευής προ τις 28/7/2011 αν μπορώ αντί για αεροφωτογραφία να ανεβάσω ένα τέτοιο έγγραφο ?

Link to comment
Share on other sites

Α και όπως διάβασα, για απόδειξη χρόνου κατασκευής μέχρι 28/7/2011 μόνο αεροφωτογραφίες και όχι δημόσια έγγραφα που αποδεικνύουν παλαιότητα. Σωστά?

που το  διαβασες  αυτο?

Link to comment
Share on other sites

που το  διαβασες  αυτο?

 

Άρθρο 7. Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών

2. Στο πληροφοριακό σύστημα, ..... εισάγονται ...... για όλη την Επικράτεια αεροφωτογραφίες της 28.7.2011. Από τις σχετικές αεροφωτογραφίες αποδεικνύεται ο χρόνος της αυθαίρετης κατασκευής.

... Πέραν της αεροφωτογραφίας για την απόδειξη του χρόνου κατασκευής, ο χρόνος της αλλαγής χρήσης αποδεικνύεται με έγγραφο φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής

στο οποίο αναφέρεται το ακίνητο και η χρήση όπως περιγράφονται κατά την υπαγωγή.

 

4. Σε κάθε περίπτωση, πέραν των όσων ορίζονται ανωτέρω, για την απόδειξη του χρόνου κατασκευής προκειμένου να υπολογιστεί ο συντελεστής παλαιότητας (σχόλιο: μόνο για σ. παλαιότητας και όχι για απόδειξη ότι είναι προ του 2011), προσκομίζονται ..... αεροφωτογραφίες ή δημόσια έγγραφα.

 

στη εγκύκλιο 4 τώρα

 

Στις περιπτώσεις που στο έντυπο Ε9 αναφέρεται η αυθαίρετη κατασκευή και ο χρόνος κατασκευής της,

θεωρείται ως δημόσιο έγγραφο από το οποίο αποδεικνύεται ο χρόνος ολοκλήρωσης της κατασκευής ή/και ο χρόνος εγκατάστασης της χρήσης.

(για να πάρεις παλαιότητα και πάλι και όχι για να αποδείξεις ότι είναι προ του 2011, καθότι καμία εγκύκλιος δεν είναι υπεράνω του νόμου που είναι σαφής)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοούσα και εγώ. Γιατί το συμβόλαιο του 85 το έχω για το παρακολούθημα (αποθήκη) στη πυλωτή αν και η αλλαγή θέσεων κουφωμάτων όπως είπαν και πριν δεν ξέρω πως αποδεικνύεται!!! Τελικά δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω παλαιότητα...  Αλλά για απόδειξη ότι είναι προ τις 28/7/2011 πρέπει να περιμένουμε τις αεροφωτογραφίες!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι με τις αεροφωτογραφίες τι γίνετε? Από το site του ΟΚΧΕ λειτουργεί η αίτηση διαθεσιμότητας? Απο που παίρνεται εσείς τις αεροφωτογραφίες σας?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι με τις αεροφωτογραφίες τι γίνετε? Από το site του ΟΚΧΕ λειτουργεί η αίτηση διαθεσιμότητας? ΟΧΙ Απο που παίρνεται εσείς τις αεροφωτογραφίες σας? ΠΕΡΙΜΕΝΩ.... ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΘΕΙ ΑΠΟ ΓΥΣ....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.