Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Γιώργο,

ισχύει και αυτό:

Επιπλέον ως διοικητικά έγγραφα γίνεται δεκτό ότι νοούνται και όσα δεν προέρχονται μεν από δημόσιες υπηρεσίες, αλλά χρησιμοποιήθηκαν ή ελήφθησαν υπόψη για τον καθορισμό της διοικητικής δράσης ή τη διαμόρφωση γνώμης ή κρίσης διοικητικού οργάνου

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο, καλημέρα

Επειδή μ' ενδιαφέρει αυτό που έγραψες ... θέλω την πηγή, τον νόμο.

 

Και για αποφυγή παρεξηγήσεων δεν απορρίπτω την χρήση του Ε9 για τον σκοπό αυτό που συζητάμε εδώ, απλά την θεωρώ πολύ εύκολα αμφισβητίσημη (αν το λέω καλά, ελπίζω να γίνομαι κατανοητός)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Μα είναι εντελώς άκυρο αυτό συνάδελφοι. Δηλαδή με λίγα λόγια μου λέτε ότι θα πάνε ολοι θα τροποποιήσουν το Ε9 τους και θα βάλουνε χρόνο κατασκευής πριν το 1975 και θα την βγάζουν με ένα 500άρικο, ότι και να έχει γίνει

το τι θα κανει ο καθε ενας   και το τι θα γραψει...στο Ε9

 

αφορα αυτον και μονον  αυτον...

 

ας παει να δηλωσει οτι εχτισε το 1970 μια 5οροφη στην .... Βολισσο...

 

και μετα ας βρει μηχανικο  να του καταθεσει τα χαρτια... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

νταξ...[ που λεει και ο σταυρος...]

 

..ειπαμε οτι το Ε9 ειναι κατι σαν...κολυμβηθρα του σιλωαμ...

αλλά

 

δεν χωρανε και όλοι εκει μεσα...

 

....ο νοων νοειτω

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό ήθελα να πω που συνοψίζεις στις τρεις τελευταίες προτάσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Τη χρήση του διορθωμένου Ε9 πρέπει από μόνοι μας να την προστατεύσουμε ώστε όντως να χρησιμοποιηθεί εκεί που πρέπει.

Έτσι και το ΣτΕ πάρει χαμπάρι την Εγκύκλιο εννοείται ότι θα την πάρουν πίσω ή θα πουν ότι μετά την έναρξη του Νόμου διορθώμένα ως προς το έτος κατασκευής Ε9 δεν λαμβάνονται υπόψιν ως αποδεικτικά.

Η γνώμη μου είναι ότι το Υπουργείο όντως ήθελε να βοηθήσει να βρούμε αποδεικτικά παλαιότητος πλην όμως δεν πήγε το μυαλό τους οτι θα τρέχανε κάποιοι να διορθώσουν το Ε9.

Για μένα είναι θέμα χρόνου να διευκρινιστεί το συγκεκριμένο καθώς προφανώς και αποτελεί μεγάλη τρύπα (αντίστοιχη με τις Υ.Δ του 4014) του Νόμου

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

Πηγές:

http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,126895&_dad=portal&_schema=PORTAL

 

http://www.prosvasis.com/gr/publica/?p=1924

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/8088 (πρόσβαση σε έγγραφα)

 

 

Ψάχνω τόση ώρα να βρω αυτό που έχω βρει πολλές φορές....

ότι το συμβόλαιο ΔΕΝ είναι δημόσιο έγγραφο, παρά μόνό για τα πράγματα που μπορεί να διαπιστώσει ο ίδιος ο συμβολαιογράφος.

Το έχω βρει για τις ένορκες βεβαιώσεις...

Το ψάχνω για τα συμβόλαια.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι συνάδερφοι. Σε περίπτωση αποθήκης κατηγορίας 3 και μετατόπισης κουφωμάτων σε απόσταση μεγαλύτερη των 2 μ., που σύμφωνα με την εγκύκλιο 4 μπορώ να τα συμψηφίσω όλα σε μια λοιπή παράβαση με αναλυτικό, παλαιότητα βάζω ή όχι? Δεν αλλάζει κάτι στο πρόστιμο απλά ρωτάω ποιο είναι το σωστό...η άδεια είναι του 83 και το συμβόλαιο που αναφέρει το παρακολούθημα του 85. Αεροφωτογραφία απαιτείται έτσι κι αλλιώς για απόδειξη προ τις 28/7/2011? 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι συνάδερφοι. Σε περίπτωση αποθήκης κατηγορίας 3 και μετατόπισης κουφωμάτων σε απόσταση μεγαλύτερη των 2 μ., που σύμφωνα με την εγκύκλιο 4 μπορώ να τα συμψηφίσω όλα σε μια λοιπή παράβαση με αναλυτικό, παλαιότητα βάζω ή όχι? Δεν αλλάζει κάτι στο πρόστιμο απλά ρωτάω ποιο είναι το σωστό...η άδεια είναι του 83 και το συμβόλαιο που αναφέρει το παρακολούθημα του 85. Αεροφωτογραφία απαιτείται έτσι κι αλλιώς για απόδειξη προ τις 28/7/2011? 

 

Πάντα βάζουμε παλαιότητα. Τώρα στην δική σου περίπτωση αν έχεις έγγραφα παλαιότητας του 85 βάζεις αυτά(συμπληρώνοντας στο σύστημα παλαιότητα 83-2003), αλλιώς οπωσδήποτε απόδειξη για την προ 28/7/2011 και παλαιότητα μετά το 2004.

Δεν επηρεάζει έτσι κι αλλιώς το πρόστιμο. 

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.