Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

καλημέρα Βασιλική. 

Εφόσον δεν έχει άδεια και χρησιμοποιείται τώρα ως κατοικία δηλώνεται με την υφιστάμενη χρήση, δηλ. κατοικία. 

Όταν ολοκληρώσεις την τακτοποίηση, κάνεις και μια αλλαγή τιμολογίου στην ΔΕΗ

 

Για την δεύτερη ερώτηση, κατοικία και κατάστημα είναι διακριτές χρήσεις, συνεπώς θα χρειαστεί αλλαγή χρήσης με οικοδομική άδεια για να χρησιμοποιηθεί ως κατάστημα.

Καλό είναι να εξετάσεις απο τώρα αν τέτοια άδεια μπορεί να εκδοθεί.  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι! Γράφω σε αυτήν τη θεματική ενότητα διότι το ερώτημα της παλαιότητας υπερισχύει.

Έχω ημισόγειο διαμέρισμα(κατεβαίνω 4 σκαλιά από την στάθμη πεζοδρομίου) σε πολυκατοικία με οικ. άδεια το 1971. Στα πολεοδομικά σχέδια και βάση της οικ. άδειας φαίνεται αποθήκη. Ο πελάτης μου το έχει αγοράσει με συμβόλαιο το 1972 ως κατοικία(όπως φαίνεται και στα σχέδια της σύστασης) και έχει ρευματοδοτηθεί το 1974. Θα προβούμε σε δήλωση αλλαγής χρήσης.

1) Αποτελεί αποδεικτικό παλαιότητας το μόνο συμβόλαιο?(προ 1975)

2) Το κτήριο έχει και ισόγειο κατάστημα μπαίνει στην κατηγορία 1?

3)Πως δηλώνεται?σαν αλλαγή χρήσης με υπέρβαση δόμησης Κ.Χ.? ή αλλαγή χρήσης με υπέρβαση δόμησης Β.Χ. και μειωτικό συντελεστή 50% διότι ανεξάρτητα από την χρήση είναι ημισόγειο?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

1) Nαι

2) Nαι

3) ΥΔ ΚΧ χωρίς ΑΧ

Ευχαριστώ αρχικά για την απάντηση.

1&2)σωστά και συμφέρει τον ιδιοκτήτη απλά αναφέρει ΚΤΗΡΙΑ ΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ 

3) στον ν.4014/2011 νομίζω βάζαμε ΥΔ ΒΧ χωρίς ΑΧ επειδή ήταν σε χαμηλότερη στάθμη.

Υπάρχει κάπου γραμμένο για τον ν.4178/2013?

Link to comment
Share on other sites

Για την ΑΧ δες αρ19, παρ5.

 

Για τον συντ=0,5 θα έπρεπε να βρίσκεσαι σε υπόγεια στάθμη, βάσει του ισχύοντος κανονισμού.

 

Έτσι κι αλλιώς, με την κατ.1 το πρόστιμο είναι 500€.

Link to comment
Share on other sites

Για την ΑΧ δες αρ19, παρ5.

 

Για τον συντ=0,5 θα έπρεπε να βρίσκεσαι σε υπόγεια στάθμη, βάσει του ισχύοντος κανονισμού.

 

Έτσι κι αλλιώς, με την κατ.1 το πρόστιμο είναι 500€.

Σωστά αλλά για την ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1 αναφέρει ΚΤΗΡΙΑ ΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.

Στην δική μου περίπτωση στο ισόγειο της πολυκατοικίας λειτουργεί ένα κατάστημα.

Τι κάνω σ'αυτήν την περίπτωση?Το εντάσσω ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1?

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι ΜΕΓΑΛΟ ερώτημα, αν μπορείς να περιμένεις να βγει καμία διευκρινιστική. 

Μακάρι να μπορούσα. Ο πελάτης βιάζεται για συμβόλαιο και εγώ πρέπει να του πω πόσο θα πληρώσει.

Και μάλλον θα το κατατάξω στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι! Γράφω σε αυτήν τη θεματική ενότητα διότι το ερώτημα της παλαιότητας υπερισχύει.

Έχω ημισόγειο διαμέρισμα(κατεβαίνω 4 σκαλιά από την στάθμη πεζοδρομίου) σε πολυκατοικία με οικ. άδεια το 1971. Στα πολεοδομικά σχέδια και βάση της οικ. άδειας φαίνεται αποθήκη. Ο πελάτης μου το έχει αγοράσει με συμβόλαιο το 1972 ως κατοικία(όπως φαίνεται και στα σχέδια της σύστασης) και έχει ρευματοδοτηθεί το 1974. Θα προβούμε σε δήλωση αλλαγής χρήσης.

1) Αποτελεί αποδεικτικό παλαιότητας το μόνο συμβόλαιο?(προ 1975)

2) Το κτήριο έχει και ισόγειο κατάστημα μπαίνει στην κατηγορία 1?

3)Πως δηλώνεται?σαν αλλαγή χρήσης με υπέρβαση δόμησης Κ.Χ.? ή αλλαγή χρήσης με υπέρβαση δόμησης Β.Χ. και μειωτικό συντελεστή 50% διότι ανεξάρτητα από την χρήση είναι ημισόγειο?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

1. ναι αποτελεί παλαιότητα στην δική σου περίπτωση είσαι προ 75

2. ναι μπαίνει με μια επιφύλαξη γιατι μας ενδιαφέρει η αυθαίρετη κατασκευή να'ναι κατοικία (και αν είναι και αυτοτελής ακόμη καλύτερα)

βέβαια αναφέρει κτήρια αποκλειστικής χρήσης άρα μπορεί να χρειάζεται κάποια διευκρίνηση εδώ.

3. στην δική σου περίπτωση δεν έχεις μειωτικό συντελεστή (δεν είσαι υπόγειο) αλλά δεν σε ενδιαφέρει κιολας γιατι είσαι στο 500ρικο.

Αν δεν είχε μετρήσει στην δόμηση η αποθηκη, έχεις ένα 1 ΦΚ μετατροπής αποθήκης σε κατοικία κατηγορίας 1 με υπέρβαση δόμησης ανάλογη του ποσοστου από τα επιτρεπόμενα

Χωρίς συντελεστή αλλαγής χρήσης.

 

Αν είχε μετρήσει στην δόμηση, μπορείς να κάνεις και αναλυτικό δυνάμει της 18.5, αλλά στην δική σου περίπτωση θακανα ΦΚ.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.