Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Δεν εκλεισε ακριβως, προβλεφθηκε να κατασκευαστει ενας φωταγωγος στη μεση του διαμερισματος μου στο ξεκουδουνο και guess what... ουδεποτε κατασκευαστηκε!

 

Αυτος θα παει ανευ παλαιοτητος!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν το ... χτυπήσεις με το χέρι και κάνει θόρυβο σαν να είναι από σκυρόδεμα (και όχι γυψοσανίδα), μήπως - λέω μήπως - μπορείς να ισχυριστείς οτι αποτελεί συνέχεια του φέροντος οργανισμού και άρα παίρνει αυτόματα την παλαιότητα που αποδεικνύεις για αυτόν; Λέω εγώ τώρα... 8-)

Link to comment
Share on other sites

Μικρη σημασια... Θα γλιτωσω ενα κατοσταρικο στο προστιμο. Δε μπαινω σε αυτη τη διαδικασια.

Ο,τι οριζει η εγκυκλιος...

Link to comment
Share on other sites

Την κατηγορία 5 θα την απέφευγα αν μπορούσα γιατί βγάζει ελεγκτή δόμησης kinder έκπληξη...σε συσκευασία τράπεζας γης...

η κατηγορια 5 δεν βγαζει απαραιτητα ελεγκτη και τραπεζα γης. αυτα θα βγουν αν επιλεξει ο ιδιοκτητης να εξαιρεθει απο την κατεδαφιση.

αν επιλεξει να παραμεινει στην ρυθμιση 30 χρονων δεν υπαρχουν τετοιες προυποθεσεις.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Σωστό, γι'αυτό κι εγώ έκανα λόγο για έκπληξη. Του'ρχεται μια μέρα του ιδιοκτήτη το όνειρο να εξαιρεθεί και κάνει την πατάτα...

Link to comment
Share on other sites

χα χα χα σωστα.

συγνωμη σημερα ειχα μια κουβεντα με συναδελφους και πηγε το μυαλο μου αμεσως εκει

Link to comment
Share on other sites

 

Παιδες εκπεμπω SOS.....

Θελω την ακρως απαραιτητη βοηθεια και συμβολη σας σε ενα ευρημα μου!

ΟΙκοδομη του 1959 μελετηθηκε να εχει το σχημα που εμφαινεται χαρακτηριστικα στο τοπογραφικο που προσαρτω στο παρον μηνυμα

Στην πραγματικοτητα, η πισω κεκλιμμενη πλευρα κατασκευαστηκε ευθεια και το τριγωνο κερδηθηκε απο ολα τα διαμερισματα που βλεπουν πρασια, αναλογικα στο καθενα και καθ υψος...

Υπαρχει πληρης συνεχεια του ΦΟ, ειναι εμφανεστατο πως η αυθαιρετη κατασκευη πραγματοποιηθηκε κατα τη φαση κατασκευης της οικοδομης

Παρολα ταυτα δεν ειχα κανενα αποδεικτικο παλαιοτητος και με τη συμφωνη γνωμη της πελατισσας ετοιμασα τακτοποιηση χωρις παλαιοτητα με μεγαλα προστιμα για να φυγει γρηγορα η πωληση

Μετα απο μια βολτα στο gis.thessaloniki.gr ανακαλυψα μια πραξη τακτοποιησης του 1966 στην ευρυτερη περιοχη, οπου προσκυρωθηκε ενα τμημα του ρεματος που περνουσε απο διπλα και απαλλοτριωθηκε ενα αλλο τμημα του οικοπεδου (υπηρχε ενα παρε-δωσε γενικα) και φαινεται εντος των οριων του οικοπεδου, η πολυκατοικια σε περιγραμμα ΑΚΡΙΒΩΣ στο σχημα που κατασκευαστηκε και βρισκεται αυτη τη στιγμη.

Δηλαδη με την πισω πλευρα ευθεια και το τριγωνο κερδισμενο απο ολους τους ιδιοκτητες των οπισθιων διαμερισματων

Αυτη η πραξη τακτοποιησης με το αντιστοιχο διαγραμμα θεωρουνται δημοσια εγγραφα ως αποδεικτικα παλαιοτητας των αυθαιρετων για να μπορεσω να το ρυθμισω ολοκληρο με 500€?

http://gis.thessaloniki.gr/GetPdf.ashx?lat=0&f=Docs/Takto/DEC/DEC2218.pdf

http://gis.thessaloniki.gr/GetPdf.ashx?lat=0&f=Docs/Takto/DCT/DCT2218.pdf

Επισυναπτω και τα links απο την αποφαση και το σχετικο διαγραμμα

 

 

Ναι βεβαίως προχωράς κανονικότατα με παλαιότητα αφού έχεις δημόσιο έγγραφο ως αποδεικτικό.

 

Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις σε επόμενες ερωτήσεις, πρέπει πρωτίστως να ξεκαθαρίσεις, το πως ακριβώς είναι το κτίριο. Δηλαδή, υφίσταται σύσταση, έχει καταστήματα στο ισόγειο, είναι ένας ή πολλοί οι ιδιοκτήτες, θα το εντάξεις με μια δήλωση κ.λπ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Απερριφθη η περιπτωση κατηγοριας 1 γιατι δεν εχω αμιγη κατοικια.

Εχω μαγαζια στο ισογειο...

Οποτε πιανω κατηγορια 5 βασει της ακριβους αποτυπωσης των τ.μ.και τα δηλωνω ως προ 1983 παραβαση με 85% εκπτωση!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

Διώροφη οικοδομή του 1973 (με Ο.Α. που όμως λόγω ανακριβών στοιχείων στο τοπογραφικό της αδείας παραβλέπω την ύπαρξή της), στο ισόγειο υπάρχει οικιακή αποθήκη και στον όροφο κατοικία. Μπορεί να ενταχτεί στην κατηγορία 1? Διάβασα τα προηγούμενα  # αλλά δεν μπόρεσα να ξεκαθαρίσω άν η οικιακή αποθήκη λαμβάνεται στην "αποκλειστική χρήση κατοικίας" που αναφέρει η κατηγορία 1.  Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.