Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Συνάδερφοι, σε περίπτωση κατοικίας προ του '75 σε οικοδομή με καταστήματα στο ισόγειο, επιλέγω κατηγορία 2 και παλαιότητα πρό του '75 και μου βγάινει μηδενικό το πρόστιμο. Κάνω κάτι λάθος;

στην παλαιότητα (αντί προ του 75 που επέλεξες-διαλέγεις 1983)

Αφού είναι προ 75 γιατί πας κατηγορία 2; Επειδή έχει στο ισόγειο καταστήματα; Δηλαδή το κτίριο δεν έχει αποκλειστική χρήση κατοικίας;

Μάλλον έτσι είναι... :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα κάποιες γνώμες για μια περίπτωση που έχω.

 

Σε τριώροφη οικοδομή προ του 1970, κατασκευάστηκε από τον ίδιο ιδιοκτήτη ο τρίτος όροφος το 1974-1975. Η περίπτωση μου είναι ο τρίτος όροφος (μία κατοικία) , ο οποίος είναι αυθαίρετα κατασκευασμένος.

 

-Μπορεί να ενταχθεί ολόκληρος ο όροφος στην κατηγορία 1 ;

 

Αν ναι, για την απόδειξη του χρόνου κατασκευής...

 

-Έχω το Ε9 στο οποίο αναφέρεται η κατοικία όλα αυτα τα χρόνια με έτος κατασκευής 1970. Αυτό δεν αποτελεί δημόσιο έγγραφο ; (καταλαβαίνω ότι στα τετραγωνικά δεν μπορούμε να στηριχθούμε, όμως ο χρόνος κατασκευής νομίζω πως είναι αποδεικτικό στοιχείο)

 

-Εχω και το συμβόλαιο της ΔΕΗ όμως είναι λίγο μετά τον 06/1975, και έχω την εντύπωση ότι στον 4178 γίνεται λόγος για ολοκλήρωση της κατασκευής και όχι του Φ.Ο, άρα δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω,σωστά;

 

 

-Θα πρέπει να έχω α/φ οπωσδήποτε; (Έχω του 1978 κ του 2001)

 

-Θα πρέπει να έχω α/φ πριν το 1975 ή μπορώ να χρησιμοποιήσω μία του 1978 που έχω σε συνδυασμό με το Ε9 ;

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοδομή προ 1975, έχει γίνει τροποποίηση εξωστών από κατασκευής και έχει κλείσει ένας άλλος εξώστης σε χρόνο άγνωστο και μη δυνάμενος να εξακριβωθεί.

Η τροποποίηση θα υπολογισθεί σαν κατ 1 (500€) και ο εξώστης σαν μετά το 2004;

Μπορεί να συνδυασθεί κατ1 και κατ4 ή 5 (και τι σημαίνει αν μπορεί να συνδυασθεί; να μπει σε ένα ΦΚ ή απλά στο έργο σε δύο διαφορετικά ΦΚ;)

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η Ε/Α από την Τρίπολη και συγκεκριμένα η 46 μιλά για αυτό το θέμα, βέβαια για την κατηγορία 2, όπου έχει κτίριο προ του 83 και κατασκευάστηκαν αυθαιρεσίες  το 2004 (κοτέτσια, αποθήκη κλπ). Ειναι offtopic  αλλά ισως έχει σχέση και με την προηγούμενη κατηγορία 1. Δειτε το...

 

Η απάντηση είναι ότι :

Σύμφωνα με την Εγκύκλιο 3 στο σημείο 28 "Δεν είναι δυνατή η υπαγωγή στην παρούσα κατηγορία
αυθαίρετης κατασκευής προ 01.01.1983 σε αυτοτελή ιδιοκτησία, αν υπάρχουν και άλλες αυθαίρετες
κατασκευές ή αλλαγές χρήσεις οι οποίες πραγματοποιήθηκαν ή εγκαταστάθηκαν μεταγενέστερα του έτους
1983 στο ακίνητο από (άλλον ιδιοκτήτη
???)."
Επειδή λοιπόν εντός του ακινήτου υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή μεταγενέστερα του 1983, δεν είναι
δυνατή η υπαγωγή των αυθαίρετων κατασκευών στην κατηγορία 2.
Εκτός άμα δοθεί άλλη ερμηνεία για τον όρο ακίνητο...

 

Τώρα τι καταλαβαίνετε εσείς θα ήθελα να πολύ να ξέρω!!!!

Edited by npanagio
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Κτιριο προ του 75 στο ισογειο 2 καταστηματα, 1 αποθηκη και 1 διαμερισμα.Στον Α οροφο 1 διαμερισμα.Ιδιοκτήτης ειναι ένας αλλα εχει γινει συσταση οριζοντιων ιδιοκτησιων. Οι αυθαιρεσιες ειναι σε καθε περιπτωση στο διαμερισμα του ισογειου και στο διαμερισμα του Α οροφου. 

Πως γινεται η δήλωση? Μπορω να τα βαλω κατ1 επειδη αφορα τις κατοικιες?σε αυτη την περιπτωση κανω δυο ξεχωριστες δηλωσεις για καθε ιδιοκτησια?

Αν παω στην κατ2 και βαλω προ του 75 δεν βγαζει προστιμο το συστημα.οπως αναφερθηκε παραπανω. Βαζω κατ2 μεχρι το 82?

Σε αυτη την περιπτωση κανω μια δήλωση και για τις δυο ιδιοκτησιες?

Link to comment
Share on other sites

κατηγορία 1 δεν θα βάλεις πουθενά, διότι το κτίριο δεν έχει αποκλειστική χρήση κατοικία.

Αν πας κατηγορία 2 θα βάλεις παλαιότητα προ 83 για να γίνουν οι υπολογισμοί. Ο συντελεστής μείωσης θα είναι ίδιος (ήτοι το 15% του προστίμου).

Αν βάλεις προ 75, ότι και να βάζεις θα το εκλαμβάνει ως 500 ευρώ.

Με τα μέχρι τώρα που έχουμε συζητήσει μπορείς να κάνεις μια δήλωση με τις οριζόντιες ιδιοκτησίες του ίδιου ιδιοκτήτη. Εννοείται, ότι μπορείς να κάνεις και ξεχωριστές δηλώσεις για κάθε οριζόντια.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Κατοικία προ του 75, εντός σχεδίου,  σε μη άρτιο  οικόπεδο - χωρίς πρόσωπο σε δρόμο. Η είσοδος στο οικόπεδο εξασφαλίζεται από λωρίδα γης 1χ1,5 που έχει παραχωρηθεί άτυπα, χωρίς συμβολαιογραφική πράξη από ιδιοκτήτη διπλανού οικοπέδου. Η ερώτηση μου είναι η εξής:

εφόσον αποδειχθεί η παλαιότητα, εντάσσεται στην κατηγ. 1- 500 ευρώ πρόστιμο και τέλος ή έχει υποχρέωση να αγοράσει και συντελεστή δόμησης όπως ίσχυε κατά τον 4014 για τα μη άρτια εκτός σχεδίου; επίσης, για να κατοχυρωθώ και εγώ και ο ιδιοκτήτης δεν θα πρέπει να προηγηθεί της τακτοποίησης, συμβολαιογραφική πράξη για δουλεία διόδου ωστέ να εξασφαλίζεται και τυπικά η πρόσβαση στην ιδιοκτησία απο το δρομο; ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4178 δεν προκύπτει υποχρέωση εξαγοράς γης στα εκτός σχεδίου, όπως ίσχυε στον καταργηθέντα ν. 4014. Το θέμα πρόσβασης στο οικόπεδο είναι ένα άλλο θέμα, το οποίο δεν λύνεται μέσω του ν 4178.

 

Βεβαίως αφού το αναφέρεις έχω την απορία, πως ένα οικόπεδο εντός σχεδίου πόλης δεν έχει τακτοποιηθεί. Άραγε ήταν αδύνατη η τακτοποίηση του οικοπέδου; 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.