Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφε 

Στην άδεια προβλεπόταν αποθήκη στο ισόγειο;

Πέρα από αυτό, εφόσον θεωρείς ότι για τον υπολογισμό προστίμου δεν υφίσταται άδεια, άρα όλο το κτίριο αυθαίρετο, δεν έχεις κάποια προηγούμενη χρήση να συγκρίνεις. Πας και βλέπεις ένα διώροφο προ 75 με τον όροφο κατοικία και το ισόγειο ενιαίο χώρο οικιακής αποθήκης (όπως λες),άρα βοηθητικού χώρου ως προς την κατοικία. 

Η γνώμη μου είναι ότι μπορείς να το υπάγεις στην 1.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν όντως είναι "οικιακή αποθήκη" όπως λες, τότε ΝΑΙ.

Πρόσεχε όμως θέλεις αεροφωτογραφία ως αποδεικτικό παλαιότητας για προ του 75.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Eίχε εκδοθεί Ο.Α. το 1973 με α' όροφο κατοικία και ισόγειο αδιαμόρφωτο που όμως δεν την λαμβάνω υπόψην μου λόγω ψευδών στοιχείων στο τοπογραφικό. Θα την χρησιμοποιήσω όμως ώς αποδεικτικό παλαιότητας με τις σχετικές παρατηρήσεις μου στην Τ.Ε. Επίσης στο οικόπεδο υπάρχει και άλλη αποθήκη και παλιός χτιστός φούρνος, θα χρειαστώ γι΄αυτά Α/Φ .

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτάνει η "ψευδής" άδεια για αποδεικτικό παλαιότητας πριν το 75.....

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχω αποδεικτικό παλαιότητας και ύπαρξης του κτίσματος προ του 55, πρέπει να ενταχθώ σε αυτή την κατηγορία ή δεν κάνω τίποτα;

 

Και αν εχει κάνει κάτι μετά το 75, το βαζουμε ότι δεν έχει άδεια, έτσι;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχω αποδεικτικό παλαιότητας και ύπαρξης του κτίσματος προ του 55, πρέπει να ενταχθώ σε αυτή την κατηγορία ή δεν κάνω τίποτα;

 

Και αν εχει κάνει κάτι μετά το 75, το βαζουμε ότι δεν έχει άδεια, έτσι;

 

Δλδ ρε παίδες δε χρειάζεται πλέον πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος για προ 55?!?!?!!? Δηλώνεις ή προσκομίζεις αποδεικτικά οτι είναι προ 55 και θεωρείται νόμιμη η κατασκευή?

 

Θα χαζέψουμε τελείως??!?!

Link to comment
Share on other sites

καθαρά προσωπική μου άποψη είναι ότι, χρειάζεται η διαδικασία πιστοποίησης νομίμου περιγράμματος από την οικεία πολεοδομία και ...με αυτή στο χέρι, τότε τελείωσες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδευόμαστε, εγώ έκανα ερώτηση.

 

Περίπτωση όπου ιδιοκτήτης έχει έγγραφο από τον οικείο Δήμο - Κοινότητα πως το κτίσμα προϋπήρχε του 1950.

 

Πρέπει να κάνει κάτι περαιτέρω;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό;

 

καθαρά προσωπική μου άποψη είναι ότι, χρειάζεται η διαδικασία πιστοποίησης νομίμου περιγράμματος από την οικεία πολεοδομία και ...με αυτή στο χέρι, τότε τελείωσες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν έχω κάνει κάτι περαιτέρω, διότι δεν είμαι εγώ αυτός που θα κρίνει ένα δημόσιο έγγραφο...Ας το κρίνει αυτός που έχει το δικαίωμα και ας επιβάλλει τις απαραίτητες ποινές στον εκδότη....

Υπάρχει επίσημο έγγραφο που λέει πως οι βεβαιώσεις δημάρχων δεν είναι δημόσια έγγραφα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.