Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4178 δεν προκύπτει υποχρέωση εξαγοράς γης στα εκτός σχεδίου, όπως ίσχυε στον καταργηθέντα ν. 4014. Το θέμα πρόσβασης στο οικόπεδο είναι ένα άλλο θέμα, το οποίο δεν λύνεται μέσω του ν 4178.

 

Βεβαίως αφού το αναφέρεις έχω την απορία, πως ένα οικόπεδο εντός σχεδίου πόλης δεν έχει τακτοποιηθεί. Άραγε ήταν αδύνατη η τακτοποίηση του οικοπέδου; 

 

Αυτή την απορία έχω και εγώ! το οικόπεδο είναι εντός του σχεδίου πόλης  του Βόλου...και μάλιστα έχουν οικοδομηθεί κανονικά γειτονικά οικόπεδα! δεν ξερω τους λόγους που δεν εγινε η τακτοποίησή του.

γνώμη σου είναι δηλ. οτι η τακτοποίηση γίνεται κανονικά ως προ 75  μονο με το πρόστιμο των 500; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να υπήρξε πρωτόκολλο αδυνάτου τακτοποίησης? 

Δεν κάνεις μια επίσκεψη στο σχέδιο πόλης του δήμου να το συζητήσετε με τους συναδέλφους εκεί. 

Ίσως να ανακαλύψεις κάτι που να βοηθήσει.

Για προ 75 γίνεται η τακτοποίηση. Από σχέδια μόνο κατόψεις αποτύπωσης κάνεις και δεν ανεβάζεις τοπογραφικό. 

Όμως ο πελάτης σίγουρα περιμένει και κάτι ακόμη, το οποίο αφορά το οικόπεδο, ανεξάρτητα από το ν. 4178.

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ τους συναδέλφους,

 

δεδομένα:

 

1. οικοδομική άδεια του 61

2. Κάτοψη ισογείου επικυρωμένη Απρίλιου 61, εντελώς διαφορετική με την πραγματικότητα (δεν γράφει ο χώρος τι είναι)

3. Κάτοψη ισογείου μη επικυρωμένη Δεκέμβριος 61, πολύ κοντά στην πραγματικότητα ( ταιριάζει με τα σχέδια ξυλοτύπων, αποθήκη λέει τον χώρο)

4. Συμβόλαιο του 64 αναφέρει το χώρο ως χώρος γραφείων

5. Μισθωτήρια(μέχρι πρίν λίγα χρόνια) και Ε9 (μέχρι τώρα)δηλωμένος ο χώρος σαν αποθήκη.

6. Δεν έχει ούτε ρεύμα ούτε νερό

7. θέλει να τον δηλώσει ως κατοικία ή γραφείο

8. ο χώρος βρίσκεται σε ισόγειο εξαώροφης οικοδομής με καφενείο

 

τι λέτε?

1. Κατηγορία ένα όχι? λόγω καφενείου?

2. κατηγορία 2 με ΥΔ?

3. προτάσεις χειρισμού του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

με το γράμμα του νόμου δεν μπορείς να το βάλεις κατηγορία 1 αφού η απαίτηση της κατηγορίας είναι οι αυθαίρετες κατασκευές να έχουν γίνει σε κτίριο αποκλειστικής χρήσης κατοικίας.

Υποθέτουμε επίσης ότι ο χώρος έχει χιλιοστά συνιδιοκτησίας. 

Οι αυθαιρεσίες της ιδιοκτησίες ποιες είναι? 

Για τις χρήσεις προ ΓΟΚ 85 δεν αποτελεί αλλαγή χρήσης μια  κύρια χρήση σε μια άλλη κύρια χρήση που έγινε πριν το 85. Επομένως αφού στην αρχική άδεια ο χώρος δεν αναγράφει τη χρήση του μπορείς να ισχυριστείς τη χρήση που είχε το 64 χρήση γραφείων. 

Ο πελάτης μπορεί να προβεί σε τροποποίηση του Ε9 έχει ακόμη χρόνο να το κάνει με τα σωστά τετραγωνικά και τη χρήση του χώρου καθώς και τη χρονολογία. 

Link to comment
Share on other sites

Παύλο ευχαριστώ για την υπόδειξη.

 

αυθαιρεσίες του χώρου:

1.δεν φαίνονται οι εξώστες (0,80χ2μ +1χ1μ) στα σχέδια

2. Διαφορετική διαμερισμάτωση ( στα σχέδια δεν έχει WC και θέλει να κάνει τώρα)

Link to comment
Share on other sites

οι αυθαίρετοι εξώστες θα υπολογιστούν με αναλυτικό προυπολογισμό (1 λοιπή παράβαση θα βγει το πιθανότερο)

Διαφορετική διαμερισμάτωση έχουμε στη περίπτωση που 2 ή περισσότερες οριζόντιες ιδιοκτησίες σε έναν όροφο έχουν αλλάξει περιγράμματα σε σχέση με τα εγκεκριμένα πολεοδομικά σχέδια (πχ ένα διαμέρισμα πήρε ένα δωμάτιο από το δίπλα κλπ). 

Οι αυθαίρετες κατασκευές που δύναται να υπαχθούν στο ν. 4178 πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί πριν την 28-7-2011. Άρα, δεν συζητάμε καν για νέες αυθαίρετες κατασκευές , όπως το w.c που ανέφερες. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Για το #352

 

Με απώλεια Φακέλου, ύπαρχει μόνο στελεχος, μπορεί να μπει όλος ο όροφος στην Κατηγορία 1 ;

 

Η θα πρέπει να υπάρχει φάκελος με τα σχέδια ώστε να γίνει έλεγχος και να συμπληρωθούν στο ΦΚ τα ποσοστά υπέρβασης ;

Link to comment
Share on other sites

Φαιδων,

 

μπορεί να συνδυαστεί: σε έν ΦΚ το προ του 75 και και σε άλλο ΦΚ ο νέος εξώστης.

Ευχαριστώ michalisp

Link to comment
Share on other sites

kontheod

 

Δημοσίευση 05 Νοέμβριος 2013 - 19:45

Καλησπέρα,

Θα ήθελα κάποιες γνώμες για μια περίπτωση που έχω.

Σε τριώροφη οικοδομή προ του 1970, κατασκευάστηκε από τον ίδιο ιδιοκτήτη ο τρίτος όροφος το 1974-1975. Η περίπτωση μου είναι ο τρίτος όροφος (μία κατοικία) , ο οποίος είναι αυθαίρετα κατασκευασμένος.

-Μπορεί να ενταχθεί ολόκληρος ο όροφος στην κατηγορία 1 ;

Αν ναι, για την απόδειξη του χρόνου κατασκευής...

-Έχω το Ε9 στο οποίο αναφέρεται η κατοικία όλα αυτα τα χρόνια με έτος κατασκευής 1970. Αυτό δεν αποτελεί δημόσιο έγγραφο ; (καταλαβαίνω ότι στα τετραγωνικά δεν μπορούμε να στηριχθούμε, όμως ο χρόνος κατασκευής νομίζω πως είναι αποδεικτικό στοιχείο)

-Εχω και το συμβόλαιο της ΔΕΗ όμως είναι λίγο μετά τον 06/1975, και έχω την εντύπωση ότι στον 4178 γίνεται λόγος για ολοκλήρωση της κατασκευής και όχι του Φ.Ο, άρα δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω,σωστά;

-Θα πρέπει να έχω α/φ οπωσδήποτε; (Έχω του 1978 κ του 2001)

-Θα πρέπει να έχω α/φ πριν το 1975 ή μπορώ να χρησιμοποιήσω μία του 1978 που έχω σε συνδυασμό με το Ε9 ;

 

 

 

Για να υπάγεις τον τρίτο όροφο στη κατηγορία 1 θα πρέπει το κτίριο να έχει αποκλειστική χρήση κατοικία και ο όροφος να έχει ολοκληρωθεί πριν την 9-6-75.

Η βεβαίωση ρευματοδότησης της ΔΕΗ ως μεταγενέστερη της 9-6-75 δεν σε καλύπτει. 

Αν δεν μπορείς να αποδείξεις τη κατασκευή ως προ 75 με αερ/φια κοντά στο 75 (πχ 74, 73 κλπ) θα πας στην επόμενη χρονολογία ως προ 83. Το πρόστιμο θα λάβει συντελεστή μείωσης 0.15.

Αν στο ακίνητο δεν υπάρχουν μεταγενέστερες του 83 αυθαιρεσίες ο όροφος θα ενταχθεί στην κατηγορία 2 και πάλι θα έχεις οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση. 

Μη ρισκάρεις χωρίς κανένα λόγο αν δεν είσαι απόλυτα βέβαιος για την παλαιότητα. 

Αφού έχεις αερ/φια του 78 που δείχνει τον όροφο είσαι καλυμμένος για κατηγορία 2 με την προυπόθεση αυτών που ανέφερα παραπάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.