Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με βάση την εγκ. 4 

ΑΡΘΡΟ 1 
 
1) Παρ. 2.α : Κτίριο που υφίσταται προ της 30.11.1955, ηµεροµηνίας ισχύος του από 9.8.1955 
βασιλικού  διατάγµατος  είναι  νοµίµως  υφιστάµενο  κατά  τα  οριζόµενα  στην  παρ.  1δ  του 
άρθρου 23 του ν. 4067/12. Ο χρόνος ανέγερσής του συνήθως τεκµαίρεται από τον τρόπο 
κατασκευής   του   και   δεν   απαιτείται   η   υποβολή   σχετικών   αποδεικτικών   στοιχείων, 
προκειµένου  να  υπαχθούν  στο  ν.  4178/13  µεταγενέστερες  αυθαίρετες  κατασκευές  ή
 αυθαίρετες αλλαγές χρήσης που δεν εµπίπτουν στις εξαιρέσεις της παρούσας παραγράφου.  
 
Στο σύνολο σχεδόν των περιπτώσεων δεν υπάρχει κτίριο προ 55 χωρίς μεταγενέστερες παρεμβάσεις. Επομένως κάποια άλλη προσθήκη θα έχει γίνει. Για παράδειγμα αντικατάσταση στέγης, κάποια βεράντα από Ο.Σ. κάποιο κεραμοσκεπές στέγαστρο κλπ.
Αν έχεις άποψη για το κτίριο με βάση την εγκ. 4 και ουσιαστικά αναλαμβάνεις και την ευθύνη της κατάταξης του κτιρίου ως προ 55 το προχωράς έτσι. Σε διαφορετική περίπτωση αναζητάς αεροφωτογραφία. Το Ε9 μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με προσοχή και πάντοτε συνδυαστικά με την εγκ. 4, όσο αφορά στα υλικά κατασκευής του κτιρίου. Μπορεί ο ιδιοκτήτης να σου λέει ότι το έχει πριν το 1955 και εσύ κατά την αυτοψία να δεις μεζονέτα δεκαετίας.
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η' διαβάζεις και τους τίτλους ιδιοκτησίας μήπως αναφέρουν κάτι......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

σε οικόπεδο εντός σχεδίου, εκδόθηκε το 1956 Άδεια της Βασιλικής Χωροφυλακής για 24 τ.μ. κατοικίας. Κατόπιν αυτοψίας διαπιστώθηκαν,

α) στο ισόγειο, 28 τ.μ. κ.χ., 25 τ.μ. β.χ.

β) στον όροφο 58 τ.μ. κ.χ.

γ) στην πίσω όψη ισογείου κατ'επέκταση, αποθήκη-1  (39 τ.μ.)

δ) στο οικόπεδο, αποθήκη-2 (14 τ.μ. & ύψος<2,50μ) και αποθήκη-3 (21 τ.μ.)

ε)περίφραξη ,στέγαστρα, πλακοστρώσεις

 

Έχω βεβαίωση πρώτης ηλεκτροδότησης έτους 1967 που αναφέρει 80 τ.μ. κατοικίας. Επίσης, αεροφωτογραφία έτους 1976 στην οποία, κατόπιν ερμηνείας από συνάδελφο, διακρίνονται όντως οι παραπάνω αναφερόμενοι όγκοι. Τα α),β) και δ) είναι δηλωμένα κανονικά και στο Ε9 (παρ.3,άρθρο 11, Εγκύκλιος 4) και η ιδιοκτησία αυτή αποτελεί κύρια και μοναδική κατοικία.

Θα ήθελα μια επιβεβαίωση ως προς την "ορθότητα" του σκεπτικού μου. Δηλώνω πως έχω Ο.Α. και κάνω την εξής δήλωση:

α) και β) με 1 φ/κ ως Κατηγορία 1 αλλά δηλώνοντας άλλη κατοικία λόγω του περιορισμού των 70τ.μ. (παρ.3, άρθρο 19, Εγκύκλιος 4)

γ)1 φ/κ ως Κατηγορία 2 λαμβάνοντας υπόψη τις υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης κλπ με τους σημερινούς όρους δόμησης

δ) 1 φ/κ ως Κατηγορία 2 λαμβάνοντας υπόψη τις υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης κλπ με τους σημερινούς όρους δόμησης για την αποθήκη-3

δ) αποθήκη-2 & ε)περίφραξη και στέγαστρο ως πολεοδομική παράβαση με αναλυτικό σύμφωνα με (Α, άρθρο 9, Εγκύκλιος 4).

 

Μου ξεφεύγει κάτι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,
έχω οικοδομή προ 75 με διάφορες παραβάσεις. Ότι και να προσθέσω στα ΦΚ το πρόστιμο παραμένει 500Ε, είναι λογικό?
ακόμα και 2 λοιπές παραβάσεις να βάλω μου εμφανίζει πάλι 500Ε?
γιατί?
 
επίσης από την άδεια έχω μόνο τοπογραφικό, θα πρέπει να κάνω διάγραμμα κάλυψης?
Παρακαλώ μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Όποια αυθαίρετη κατασκευή και αν βάλεις με κατ. 1 προ 9/6/75 το πρόστιμο θα παραμένει 500 ευρώ. 

Τα δικαιολογητικά της κατηγορίας 1 αναγράφονται στην παρ. Α του άρθρου 9 και είναι τα υπ αριθμ. 1 έως 5 και 7 του άρθρου 11 . Επιπλέον απαιτείται κάτοψη αποτύπωσης. Με βάση αυτά δεν απαιτείται τοπογραφικό και δ. κάλυψης για την υπαγωγή στο νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Pavlo!

Και κάτι τελευταίο, επειδή η ΟΙ που έχω στην άδεια ήταν κατάστημα και έγινε συνένωση με μια ΟΙ(κατοικία) που συνορεύουν και έγινε κατοικία. Θα πρέπει για να μπορέσω να βάλω το ακίνητο στην κατηγορία 1, να αποδείξω ότι η αλλαγή χρήσης έγινε προ 75, αφού η κατηγορία μιλάει μόνο για κατοικία και επιστεί την προσοχή για την αλλαγή χρήσης?

και αν δεν μπει κατηγορία 1, μπαίνει στην αμέσως επόμενη, κατηγορία 2?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.