Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Θα δηλώσεις τα πάντα.

Αν δεν έχεις αποδεικτικό, όταν ανοίξει η εφαρμογή του ταξις, θα βάλεις τον ιδιοκτήτη να δηλώσει και το υπόγειο ως Β.Χ  με τη σωστή χρονολογία. Σε κάθε περίπτωση τα 500 ευρώ παραμένουν για αυθαιρεσίες κατ. 1 προ 9/6/75.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορω να υποβαλλω τωρα τη δηλωση και μετα να δηλωσει ο ιδιοκτητης το λεβητοστασιο στο Ε9?(οταν ανοιξει η εφαρμογη?

προφανως το υπογειο εγινε πριν το ισογειο...και ο καυστηρας ειναι του 1970...

επίσης ενα μπαλκονακι στη πισω αυλη πως το δηλωνω?

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς. Το μπαλκόνι πάει ως λοιπή παράβαση κι αν είναι και αυτό αποδεδειγμένα προ του 1975 τότε όλα μαζί 500€

Link to comment
Share on other sites

Την βοηθεια σας συναδελφοι!

 

 

 

Σε χωριο της επαρχιας, εχουμε ενα οικοπεδο με:

 

1) Οικία 100τ.μ. με αδεια χωροφυλακης του 1968 για 80τ.μ.

 

2) Ανεξαρτητα της οικιας στεγαστρο1 και αποθηκη1 ανευ οικ.αδειας, κατασκευης 1960.

 

3) Αποθηκη2  170 τ.μ. με αδεια για σταυλαποθηκη του 1974 για 140τ.μ.

 

4) Στεγαστρο2   ανευ αδειας κατασκευης 1987

 

5) Περιφραξη. Ετος  κατασκευης 1987

 

Στη αδεια του 1974 αποτυπωνονται το στεγαστρο1 και την αποθηκη1 που αναφερω στο 2.

 

Ο ιδιοκτητης θελει να τα τακτοποιησει. Εχουμε και λεμε λοιπον:

 

1) Οικια. ΥΔΚΧ 20τ.μ. Κατηγορια 1. Παλιοτητα προ 75. Αποδεικτικα το Ε9(100τ.μ.)

 

2) Στεγαστρο1 και αποθηκη1  κατηγορια1.  Παλαιοτητα παιρνω απο το γεγονος οτι τα δυο αυτα κτισματα εχουν αποτυπωθει στην αδεια του 1974. Επισης φαινονται και στην διανομη που εγινε στο χωριο το 1971. Η αποθηκη 1 ειναι δηλωμενη στο Ε9.

 

3) Αποθηκη2. ΥΔΚΧ 30τ.μ. Κατηγορια 1.  Παλαιοτητα προ 75. Αποδεικτικα το Ε9(170τ.μ.).

 

4) Στεγαστρο2. Προβλημα. Κατασκευασμενο 1987. Παει ως λοιπη παραβαση? Κατηγορια? 4 ή 5?

 

5) Περιφραξη....σε μια λοιπη παραβαση μαζι με το στεγαστρο 2???

 

Αεροφωτογραφια στην περιοχη υπαρχει μονο του 1978. Επικρατουσα χρηση θα μπει κατοικια συμφωνα και με την βοηθεια του Ιασονα. Αν και το συνολικο εμβαδον αποθηκων ειναι μεγαλυτερο της κατοικιας, η κυρια χρηση στο οικοπεδο ειναι αυτη της κατοικιας και αποθηκες υπαρχουν ως βοηθητικοι χωροι αυτης.

 

Ενα ακομη προβλημα ειναι οτι η αδεια  του 1974 αναφερει την αποθηκη2 ως σταυλαποθηκη. Στην πραξη η αποθηκη αυτη χρησιμοιποιειται ως βοηθητικος χωρις της οικιας και ΟΧΙ ως σταυλαποθηκη. Υπαρχει θεμα και αλλαγης χρησης? Μιλαμε για χωριο της επαρχιας οπου τετοιες περιπτωσεις ειναι πολλες.  Θεωρειτε πως το Ε9 αρκει ως αποδεικτικο παλαιοτητας? Συμφωνειτε με την προσεγγιση μου?  ? ?

Edited by plakil
Link to comment
Share on other sites

Έχω την παρακάτω περίπτωση:

 

Έχω οριζόντια ιδιοκτησία ,48 τ.μ., σε υπόγειο κτηρίου με Ο.Α. του 1965

Στην Ο.Α. η ιδιοκτησία φαίνεται ότι αποτελείται από ΒΧ (Πληντύριο - πληντύριο - WC - WC). 

Στην πραγματικότητα όπως και στο συμβόλαιο και στη σύσταση φαίνεται οτι αποτελείται από Δωμάτιο - Χωλ - Σαλόνι - Κουζίνα. 

 

1. Μπορώ την συγκεκριμένη περίπτωση να την εντάξω στην κατηγορία 1 του Άρθρου 9 του 4178? Επειδή στην κατηγορία 1 σύμφωνα με ότι διαβάζω μπάινουν "Αυθαίρετη κατασκευή .." τώρα που έχω αλλαγή χρήσης μπορώ να το βάλω στην κατηγορία 1?  (edit - βρήκα από την εγκύκλιο 3 - παρ.27  ότι ως αυθαίρετη κατασκευή νοείται και η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης)

 

2. Μπορώ να αποδείξω την παλαιότητα (πριν το 1975) με την σύσταση της οριζόντιας ιδιοκτησίας και με το συμβόλαιο όπου περιγράφεται η υφιστάμενη κατάσταση το 1965, σωστά?

 

3. Στο φύλλο καταγραφή θα επιλέξω αλλαγή χρήσης, σωστά? 

 

4. Θα επιλεγεί και υπέρβαση δόμησης ? (δεν έχω εξακριβώσει ακόμα αν είχε μετρήσει στη δόμηση το υπόγειο αλλά αν πάω με κατηγορία 1 δεν έχει και μεγάλο ρόλο πιστέυω)

 

5. Υ.Δ. Κύριων χώρων θα πρέπει να μπουν τα τετραγωνικά που έχουν δημιουργηθεί μόνο από το Δωμάτιο - Σαλόνι και όχι όλη η ιδιοκτησία? 

 

Υ.Γ. Είναι η πρώτη μου δήλωση οπότε κατανόηση παρακαλώ! 

Edited by kostisR
Link to comment
Share on other sites

Την βοηθεια σας συναδελφοι!

 

 

 

Σε χωριο της επαρχιας, εχουμε ενα οικοπεδο με:

 

1) Οικία 100τ.μ. με αδεια χωροφυλακης του 1968 για 80τ.μ.

 

2) Ανεξαρτητα της οικιας στεγαστρο1 και αποθηκη1 ανευ οικ.αδειας, κατασκευης 1960.

 

3) Αποθηκη2  170 τ.μ. με αδεια για σταυλαποθηκη του 1974 για 140τ.μ.

 

4) Στεγαστρο2   ανευ αδειας κατασκευης 1987

 

5) Περιφραξη. Ετος  κατασκευης 1987

 

Στη αδεια του 1974 αποτυπωνονται το στεγαστρο1 και την αποθηκη1 που αναφερω στο 2.

 

Ο ιδιοκτητης θελει να τα τακτοποιησει. Εχουμε και λεμε λοιπον:

 

1) Οικια. ΥΔΚΧ 20τ.μ. Κατηγορια 1. Παλιοτητα προ 75. Αποδεικτικα το Ε9(100τ.μ.)

 

2) Στεγαστρο1 και αποθηκη1  κατηγορια1.  Παλαιοτητα παιρνω απο το γεγονος οτι τα δυο αυτα κτισματα εχουν αποτυπωθει στην αδεια του 1974. Επισης φαινονται και στην διανομη που εγινε στο χωριο το 1971. Η αποθηκη 1 ειναι δηλωμενη στο Ε9.

 

3) Αποθηκη2. ΥΔΚΧ 30τ.μ. Κατηγορια 1.  Παλαιοτητα προ 75. Αποδεικτικα το Ε9(170τ.μ.).

 

4) Στεγαστρο2. Προβλημα. Κατασκευασμενο 1987. Παει ως λοιπη παραβαση? Κατηγορια? 4 ή 5?

 

5) Περιφραξη....σε μια λοιπη παραβαση μαζι με το στεγαστρο 2???

 

Αεροφωτογραφια στην περιοχη υπαρχει μονο του 1978. Επικρατουσα χρηση θα μπει κατοικια συμφωνα και με την βοηθεια του Ιασονα. Αν και το συνολικο εμβαδον αποθηκων ειναι μεγαλυτερο της κατοικιας, η κυρια χρηση στο οικοπεδο ειναι αυτη της κατοικιας και αποθηκες υπαρχουν ως βοηθητικοι χωροι αυτης.

 

Ενα ακομη προβλημα ειναι οτι η αδεια  του 1974 αναφερει την αποθηκη2 ως σταυλαποθηκη. Στην πραξη η αποθηκη αυτη χρησιμοιποιειται ως βοηθητικος χωρις της οικιας και ΟΧΙ ως σταυλαποθηκη. Υπαρχει θεμα και αλλαγης χρησης? Μιλαμε για χωριο της επαρχιας οπου τετοιες περιπτωσεις ειναι πολλες.  Θεωρειτε πως το Ε9 αρκει ως αποδεικτικο παλαιοτητας? Συμφωνειτε με την προσεγγιση μου?  ? ?

Καποια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την παρακάτω περίπτωση:

 

Έχω οριζόντια ιδιοκτησία ,48 τ.μ., σε υπόγειο κτηρίου με Ο.Α. του 1965

Στην Ο.Α. η ιδιοκτησία φαίνεται ότι αποτελείται από ΒΧ (Πληντύριο - πληντύριο - WC - WC). 

Στην πραγματικότητα όπως και στο συμβόλαιο και στη σύσταση φαίνεται οτι αποτελείται από Δωμάτιο - Χωλ - Σαλόνι - Κουζίνα. 

 

1. Μπορώ την συγκεκριμένη περίπτωση να την εντάξω στην κατηγορία 1 του Άρθρου 9 του 4178? Επειδή στην κατηγορία 1 σύμφωνα με ότι διαβάζω μπάινουν "Αυθαίρετη κατασκευή .." τώρα που έχω αλλαγή χρήσης μπορώ να το βάλω στην κατηγορία 1?  (edit - βρήκα από την εγκύκλιο 3 - παρ.27  ότι ως αυθαίρετη κατασκευή νοείται και η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης) ΝΑΙ

 

2. Μπορώ να αποδείξω την παλαιότητα (πριν το 1975) με την σύσταση της οριζόντιας ιδιοκτησίας και με το συμβόλαιο όπου περιγράφεται η υφιστάμενη κατάσταση το 1965, σωστά? ΣΩΣΤΑ

 

3. Στο φύλλο καταγραφή θα επιλέξω αλλαγή χρήσης, σωστά? ΔΕΣ ΤΟ 4

 

4. Θα επιλεγεί και υπέρβαση δόμησης ? (δεν έχω εξακριβώσει ακόμα αν είχε μετρήσει στη δόμηση το υπόγειο αλλά αν πάω με κατηγορία 1 δεν έχει και μεγάλο ρόλο πιστέυω) ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΣΤΗ ΔΟΜΗΣΗ ΕΧΕΙΣ ΥΔ ΜΕ ΜΕΙΩΤΙΚΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ. ΑΝ ΕΧΕΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΠΑΣ ΜΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ.

 

5. Υ.Δ. Κύριων χώρων θα πρέπει να μπουν τα τετραγωνικά που έχουν δημιουργηθεί μόνο από το Δωμάτιο - Σαλόνι και όχι όλη η ιδιοκτησία? ΕΧΕΙΣ ΥΔ ΜΕ ΜΕΙΩΤΙΚΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΛΟΓΩ ΥΠΟΓΕΙΟΥ. ΚΑΤ' ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΩΣ ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΚΥΡΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ.

 

Υ.Γ. Είναι η πρώτη μου δήλωση οπότε κατανόηση παρακαλώ! ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ

 

4) Στεγαστρο2. Προβλημα. Κατασκευασμενο 1987. Παει ως λοιπη παραβαση? ΝΑΙ Κατηγορια? 4 ή 5? ΙΣΩΣ Η ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 1 ΜΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΣΥΝΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΥΠΕΡΒΑΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΕΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ.

 

5) Περιφραξη....σε μια λοιπη παραβαση μαζι με το στεγαστρο 2??? ΜΕΧΡΙ 15000€ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΝΑΙ.

 

Ενα ακομη προβλημα ειναι οτι η αδεια  του 1974 αναφερει την αποθηκη2 ως σταυλαποθηκη. Στην πραξη η αποθηκη αυτη χρησιμοιποιειται ως βοηθητικος χωρις της οικιας και ΟΧΙ ως σταυλαποθηκη. Υπαρχει θεμα και αλλαγης χρησης? ΑΝ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΤΟΤΕ ΟΧΙ. Μιλαμε για χωριο της επαρχιας οπου τετοιες περιπτωσεις ειναι πολλες.  Θεωρειτε πως το Ε9 αρκει ως αποδεικτικο παλαιοτητας? ΝΑΙ

Link to comment
Share on other sites

Καλήμέρα συνάδερφοι,

 

Χρειάζομαι λίγη βοήθεια με μια περίπτωση που μου έτυχε,

Έχω μια κατοικία προ του 75 σε οικόπεδο οικισμού στην επαρχία.

Δίπλα της κολλητά χτιστηκε μια αποθήκη και ένα υπόστεγο με έτος κατασκευής μετά το 2004.

Αυτά τα έχω περάσει σε 2 διαφορετικά φύλλα καταγραφής σαν Κατηγορία 1 και 3 αντίστοιχα καθως και 1 λοιπή παράβαση.

Η απορία μου έχει να κάνει με τις δεδοτα...

 

Σύμφωνα με τα νέα δεδομένα το αντιμετωπίζω σαν ένα ενιαίο κτήριο ή σαν δύο ανεξάρτητα στις δεδοτά;

Για την αποθήκη και το υπόστεγο χρειάζεται πλέον;

Με τις παλιές δεδοτά του ΤΕΕ χρειαζόταν κανονικά... Τώρα όμως; Τι ισχύει;

Στο νόμο λέει αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσης σε κτήρια με επικρατούσα χρήση κατοικία. Άρα ή το παίρνω σαν ένα ενιαίο και κάνω δεδοτα για ολόκληρο ή σαν 2 ανεξάρτητα και ρωτώ για την αποθήκη αν χρειάζεται...

Edit: Λογικά σε αυτή την περίπτωση πάω με την σημείωση "κτήρια που δεν περιλαμβάνονται στο επόμενο εδάφιο" που βρίσκεται στο Αρθρο 11 του 4178.

Τι ισχύει τελικά;

 

Κάθε πρόταση ευπροσδεκτη...

Edited by Triantafyllos_
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.