Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Θα μπορουσες να το πας σαν αποθηκη της κατηγοριας 3 και να το συμψιφησεις με τον αναλυτικο της μικροπαραβασης της δεξαμενης και του καυστηρα (επειδη περιγραφεται ξεχωριστα στην εκθεση αυτοψιας)....συνολο 500ευρω

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Σε τακτοποίηση ακινήτου, εκτός από κάποιες υπερβάσεις δόμησης που έχω,  υπάρχουν

  1. Ηλιακοί πάνω στην απόληξη κλιμακοστασίου
  2. Κλιματιστικά στις όψεις
  3. Μεταφορά του μηχανοστασίου του ανελκυστήρα από την απόληξη στο υπόγειο.

Το κτίριο είναι μια ιδιοκτησία οπότε δεν έχω θέμα κοινοχρήστων. (τώρα θα γίνει σύσταση για αυτό γίνεται και η δήλωση)

Πώς τα υπολογίζω?

 

Εγώ νομίζω ότι πρέπει τα 2 πρώτα να πάνε με αναλυτικό και να συνυπολογιστούν με κάποιες άλλες παραβάσεις που έχω, όπως ακάλυπτο χώρο κ.λ.π.

Το τρίτο νομίζω ότι δεν χρειάζεται καθόλου σαν εσωτερική διαρρύθμιση, ή μήπως επειδή πρόκειται για μηχανολογικό χώρο αποτελεί κι αυτό παράβαση κτιριοδομικού και θα συνυπολογιστεί στον αναλυτικό?

 

Είναι sos

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον ΙΑΣΟΝΑ δεν τίθεται θέμα ρύθμισης αυτών 

 

Η μόνη μου ένσταση είναι ότι οι ηλιακοί στο δώμα είναι αυθαίρετη "πρακτική" που απαγορεύεται από τους κανονισμούς και από την στιγμή που δεν υπάρχει περιβαντολογικό ισοδύναμο (δεν αντιστοιχεί σε επιφάνεια αυθαιρέτου ή σε αυθαίρετη κατασκευή), σε περίπτωση καταγγελίας η πολεοδομία θα σου επιβάλει πρόστιμο και θα σε αναγκάσει να τους κατεβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο ισχύει και με τα κλιματιστικά ......

 

Το θέμα μου είναι αν μπορώ να δώσω την βεβαίωση για την σύσταση χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς (αν αυτά είναι οι μόνες "αυθαιρεσίες").

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Σε τακτοποίηση ακινήτου, εκτός από κάποιες υπερβάσεις δόμησης που έχω,  υπάρχουν

  1. Ηλιακοί πάνω στην απόληξη κλιμακοστασίου
  2. Κλιματιστικά στις όψεις
  3. Μεταφορά του μηχανοστασίου του ανελκυστήρα από την απόληξη στο υπόγειο.

Το κτίριο είναι μια ιδιοκτησία οπότε δεν έχω θέμα κοινοχρήστων. (τώρα θα γίνει σύσταση για αυτό γίνεται και η δήλωση)

Πώς τα υπολογίζω?

 

Εγώ νομίζω ότι πρέπει τα 2 πρώτα να πάνε με αναλυτικό και να συνυπολογιστούν με κάποιες άλλες παραβάσεις που έχω, όπως ακάλυπτο χώρο κ.λ.π.

Το τρίτο νομίζω ότι δεν χρειάζεται καθόλου σαν εσωτερική διαρρύθμιση, ή μήπως επειδή πρόκειται για μηχανολογικό χώρο αποτελεί κι αυτό παράβαση κτιριοδομικού και θα συνυπολογιστεί στον αναλυτικό?

 

Είναι sos

Θα διαφοροποιηθώ από τις παραπάνω απόψεις.

 - Προσωπικά θεωρώ ότι πρέπει να τους τακτοποιήσεις με αναλυτικό Π/Υ.

 - Ισως μπορούν να πάνε και ως ''Μικρές Παραβάσεις, άρθρο 3 περ. ιζ. Παραβάσεις του Κτιριοδομικού Κανονισμού (Υπουργική Απόφαση 3046/304/30.1/3.2.1989 (Δ΄ 59). Για τις παρούσες παραβάσεις γίνεται ειδική μνεία στις βεβαιώσεις των Μηχανικών, κατά την τεχνική έκθεση.''

Δηλ. μη εφαρμογή μελέτη θέρμανσης κ.λ.π.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφοροποιηθώ από τις παραπάνω απόψεις.

 - Προσωπικά θεωρώ ότι πρέπει να τους τακτοποιήσεις με αναλυτικό Π/Υ.

 - Ισως μπορούν να πάνε και ως ''Μικρές Παραβάσεις, άρθρο 3 περ. ιζ. Παραβάσεις του Κτιριοδομικού Κανονισμού (Υπουργική Απόφαση 3046/304/30.1/3.2.1989 (Δ΄ 59). Για τις παρούσες παραβάσεις γίνεται ειδική μνεία στις βεβαιώσεις των Μηχανικών, κατά την τεχνική έκθεση.''

Δηλ. μη εφαρμογή μελέτη θέρμανσης κ.λ.π.

 

Αστέριε θα μπορούσε κάλλιστα να προβεί σε διαδικασία ρύθμισης των προηγούμενων, και κανείς δεν θα του έλεγε τίποτα. Το θέμα είναι ότι, και εάν δεν τα ρυθμίσεις, πάλη κανείς δεν θα σου πει τίποτα (εκτός του 1).

 

 

 

 

το ίδιο ισχύει και με τα κλιματιστικά ......

 

Το θέμα μου είναι αν μπορώ να δώσω την βεβαίωση για την σύσταση χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

ευχαριστώ,

 

Τα κλιματιστικά επιτρέπεται να μπαίνουν στις όψεις υπό προϋπόθεσης ή μη , τα ηλιακά πάνω στην απόληξη ποτέ και για τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.