Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Μια απορία. Γιατί να θεωρείται αυθαιρεσία το μεγάλωμα κατά 10% των διαστάσεων των ανοιγμάτων εφόσον είναι προς το ευνοικότερο οι απαιτήσεις αερισμού & φωτισμου. Αν έβγαζες άδεια κάνενας δεν θα σου έλεγε να μην βάλεις μεγάλες τζαμαρίες.

 

όπως αν ένα διαμέρισμα είναι μικρότερο της αδείας δεν θεωρείται αυθαίρετο, έτσι και τα μεγαλύτερα ανοίγματα (παράθυρα-μπαλκονόπορτες) να μην είναι αυθαίρετα.   

Link to comment
Share on other sites

O λόγος είναι εισπρακτικός, με εξαίρεση κάποιους παραδοσιακούς οικισμούς ή παραδοσιακά τμήματα σχεδίου πόλης,που υπάρχουν ειδικές απαιτήσεις για την αναλογία πλάτους προς ύψος των ανοιγμάτων,  εκεί έχει κάποιο νόημα ή αυθαίρετη αλλαγή διαστάσεων σε σχέση με τα εγκεκριμένα ώστε να "τιμωρείται" ως αυθαιρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Τετραόροφη οικοδομή με άδεια το '92 όταν ο ιδιοκτήτης τέλειωσε ισόγειο και 2ο όροφο ('97) ζήτησε από την πολεοδομία ρεύμα και μετά από αυτοψία δεν του έδωσαν λόγω όψεων και περιγράμματος. Σήμερα είναι στην ίδια κατάσταση και ο ιδιοκτήτης θέλει να πάρει ρεύμα. Να το βάλω στον 4178 με μικρές παραβάσεις και άδεια δόμησης? Η άδεια δόμησης πρέπει να είναι σύμφωνα με τις διατάξεις του χρόνου κατασκευής ή με νοκ?? Θέλει να πάρει ρεύμα αλλά δεν θέλει να συνεχίσει τα ημιτελή.

Θα ήθελα την αποψή σας για το πως να το αντιμετωπίσω.

Link to comment
Share on other sites

Ή οικοδομή είναί μονοκατοικία ή πολυκατοικία ; αν είναί πολυκατικια δεν του έδωσαν ρεύμα γιατί είχε αυθαιρεσίες ;

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και στο αρχικό μου μήνυμα η οικοδομή είναι τετραόροφη, αλλά ο ιδιοκτήτης μόλις τελείωσε το ισόγειο εμπορικό κατάστημα και τον 2ο όροφο που είναι κατοικία ζήτησε από την πολεοδομία ρεύμα. Εγώ βρήκα στο φακελό του ένα εγγραφο με το οποίο είχε απαντήσει η πολεοδομία ότι δεν του δίνει ρεύμα λόγω του ότι οι όψεις και το περίγραμμα δεν συμφωνούν με τα σχέδια της οικοδομικής άδειας. Μπαίνοντας στο σύστημα βλέπω ότι στον τύπο αυθαιρεσίας έχει μια επιλογή προς έκδοση οικοδομικής άδειας. Αν εγώ εξασφαλίσω ότι οι αυθαιρεσίες μπορούν να υπαχθουν στην κατηγορία 3 θα μπορώ να συνεχίσω μετα με οικοδομικη άδεια ώστε να πάρει ρεύμα???(κάτι τέτοιο με άφησαν να καταλάβω στην πολεοδομία)

 

Κάθε βοήθεια θα μου ήταν πολύ χρήσιμη μιας και η εμπειρία μου είναι μικρή και ο νόμος όσες φορές και να τον διαβάζω μου γεννάει απορίες παρά μου λύνει....

Link to comment
Share on other sites

Το λογικό θα ήταν μετά από την αυτοψία της πολεοδομίας και την διαπίστωση ότι η οικοδομή δεν είναι σύμφωνη με τις μελέτες της άδειας, η πολεοδομία να προχώρησε σε φάκελο αυθαίρετου και να επιβλήθηκαν τα αντίστοιχα πρόστιμα ανέγερσής και διατήρησης έως ουτου αυτό νομιμοποιηθεί.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα είναί να πληρώσει το παράβολο "προς έκδοση άδειάς" και να νομιμοποιήσεις το κτίριο με άδειά δόμησης σύμφωνα με τις διατάξέις του ΓΟΚ ή του ΝΟΚ (επιλεγείς), προσοχή θέλει το θέμα του ΊΚΑ και το κόστος του (αν η οικοδομή είναί μικρότερή των δέκα χρονών)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μία αποθήκη 5,50 τ.μ.(2,20μ ύψος), ένα μικρό χώρο χτιστό χώρο για λέβητα 3,50τ.μ. και μία αυθαίρετη οπή στην πλάκα για σκάλα μπορώ να τα βάλω ως μία λοιπή πολεοδομική??

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υπολογιζεις με αναλυτικο τις δυο "αποθηκες" (που θεωρουνται κατηγορια 3), και το συμψηφιζεις με τον αναλυτικο της οπης...Αν εχεις κατω απο 15000....

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυθαίρετη αλλαγή θέσης και έναν αυθαίρετο η/χ... αυτά πάνε σαν 2 ξεχωριστές λοιπές παραβάσεις?? Δηλαδή 500Ε η κάθε μία ή μπορώ να τα πάρω σαν 1 παράβαση,εφόσον ο αναλυτικός τους βγαίνει κάτω από 15000Ε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.