Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

ωραία, σε περίπτωση που έχω και αλλαγή στο περίγραμμα της κάτοψης και συνένωση 2 χώρων που πάνε και τα δύο με διαμερισμάτωση αλλά δεν μπορώ να δηλώσω διαμερισμάτωση γιατί έχω και άλλες παραβάσεις στο χώρο, τα βάζω ως λοιπή παράβαση και τα δύο, δηλ. 500+500?

Link to comment
Share on other sites

Με μία διαμερισμάτωση (500 ευρώ) τακτοποιείς όλα τα διαμερίσματα του ίδιου ορόφου που ενώθηκαν ή χωρίστηκαν και αφού έχεις κι άλλες παραβάσεις θα δηλώσεις τη διαμερισμάτωση ως μία λοιπή παράβαση = ένα 500άρικο και για τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, 

Λοιπον θα σας κουρασω λιγο αλλα ισως βοηθησω και μερικους συναδελφους.

Εχω μια περιπτωση που σε αγροτμχ εχω γεωτρηση και αντλιοστάσιο γυρω στο 1970 κατασκευασμενο μαζι με τη γεωτρηση.

Με βαση το Αρθ-3 του ΠΔ/24-5-85 (ΦΕΚ-270/Δ/85), δεν απαιτειτο οικοδομικη αδεια για αντλητικη εγκατασταση (ετσι και αλλιως οι αδειες μικρης κλιμακας βγηκαν το 2004). Ο ανθρωπος εχει παρει κ αδεια προφανως για ρευμα για τη γεωτρηση του. Και για καποιο προγραμμα που θελει να χρησιμοποιησει του ζητησαν βεβαιωση απο μηχανικο οτι το αγροτμχ δεν εχει κτισμα. Στο 4178 ομως εντασει τις αντλητικες εγκαστασεις. Τι γινεται μεχρι το 2004 οσοι δεν ειχαν βγαλει αδεια μικρης κλιμακας γιατι προφανως υπηρχε αντιστοιχη νομοθεσια μεχρι τοτε που τους κατοχυρωνε, τωρα ζητανε απο τους ανθρωπους να ενταξουν το αντλιοστασιο τους ως αυθαιρετο; 

Καποιο που να γνωριζει στην προκειμενη περιπτωση τι ισχυει γιατι δυστυχως δεν βρηκα βοηθεια.Ευχαριστω κ συγνωμη για τη μακρυγορια μου

Link to comment
Share on other sites

Kατα τη γνώμη μου, αφου κατα το χρονο κατασκευής δεν απαιτούνταν εκδοση οικοδομικής αδειας, δεν θεωρειται αυθαιρετο.

Εγω θα δινα βεβαιωση, οχι αυτη για το αδομητο , αλλα αυτη που δεν υπαρχουν αυθαιρεσίες στο ακίνητο...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Το θεμα ειναι οτι ο 4178 δεν ειναι καθολου ακριβης και εντασει τα αντλιοστασια στα αρθρα του ως ξεχωριστη κατηγορια αλλα χωρις να αναφερεται καν στη χρονολογια κατασκευης τους, ενω το ξερουν ηδη οτι υπαρχει το φεκ του 85.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Χτιστή ψησταριά σε εξώστη ή/και δώμα υπάγεται στην κατηγορία 3 ή πάει με αναλυτικό; Με μπερδεύει η αναφορά "σε ακάλυπτο χώρο" στο 9.Γ.α) του Νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον να τη βάλεις ως λοιπή παράβαση κι όχι κατηγορία 3.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κι εγώ αυτό είχα σκεφτεί να σου πω την αλήθεια... Μια ακόμη συναδελφική γνώμη μερικές φορές σε ξεμπλοκάρει. Άλλωστε αυτός ο νόμος παίζει με τις λέξεις και τα νεύρα μας....*/*

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.