Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Τελικα εχουμε το δικαιωμα να βαλουμε με αναλυτικο μια αποθηκη που πληροι τις προυποθεσεις Κατηγοριας 3, στα πλαισια της συμπτυξης Κατηγοριας 3 με αναλυτικο προυπολογισμο?

Η εχουμε δικαιωμα να συμπτυξουμε μοναχα αυθαιρετα Κατηγοριας 3 που δεν αντιστοιχιζονται σε επιφανεια χωρου...?

έχω τη γνώμη ότι για μια ακόμη φορά έχουν, λόγω κακής σύνταξης στο κείμενο της εγκυκλίου, κάνει λάθος. Το κείμενο που έχουν εντός παρενθέσεως με έντονη γραφή, έχει κατά την προσωπική μου εκτίμηση, εσφαλμένη σύνταξη και ίσως στο μυαλό τους να είχαν αυτό που συζητάμε από την αρχή του νόμου, ότι οι αυθαίρετες αποθήκες με επιφάνεια, δεν μπορούν να υπολογίζονται με αναλυτικό αλλά με τις γενικές διατάξεις υπολογισμού  προστίμου. Η μόνη εξαίρεση αποθήκη υπαγόμενη στην κατηγορία 3, για την οποία πληρώνεται το πεντακοσάρικο.
Φυσικά, από την άλλη αν εξετάσεις καθαρά το κείμενο τις εγκυκλίου ισχύει ότι προανέφεραν οι εκλεκτοί συνάδελφοι.
Προσωπικά για το θέμα αυτό τηρώ επιφυλάξεις και εικάζω ότι σε επόμενη εγκύκλιο ενδεχομένως να το "μαζέψουν" το θέμα.
 
εγκ 4/άρθρο 9
α)   Αυθαίρετες   µικρές   κατασκευές   :   Οµαδοποιούνται   οι   αυθαιρεσίες   που 
αναφέρονται  ρητά  στην  Κατηγορία  3  ή  στην  παρ.  5α  του  άρθρου  18  του  νόµου  και 
επιλέγεται ο τρόπος υπολογισµού του ενιαίου ειδικού προστίµου, δηλ. ή κατά τα οριζόµενα 
στην Κατηγορία 3 ή µε αναλυτικό προϋπολογισµό.  
Στις περιπτώσεις που συνυπάρχουν αυθαίρετες μικρές παραβάσεις της Κατηγορίας 
3 (πιθανό να εννοούσαν τις περιπτώσεις των αυθαιρέτων της κατηγορίας 3 που δεν εµπίπτουν 
στις  κατηγορίες  1  έως  και  12  του  πίνακα  του  Παραρτήµατος  Α΄ ) µε παραβάσεις της παρ. 5α του άρθρου 18 του ν. 4178/13 (δηλ. αυτές που δεν εµπίπτουν 
στις  κατηγορίες  1  έως  και  12  του  πίνακα  του  Παραρτήµατος  Α΄  του  παρόντος  και  δεν 
αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου, καθώς και εγκαταστάσεις όπως ορίζονται στην παρ. 
19 του άρθρου 2 του ν. 4067/2012) είναι δυνατή η σύνταξη  αναλυτικού προϋπολογισµού 
για το σύνολο των αυθαιρεσιών (Κατηγορίας 3 και παρ. 5α του άρθρου 18) προκειµένου να 
υπολογιστεί το ενιαίο ειδικό πρόστιµο. Στην περίπτωση αυτή δεν επιλέγεται η Κατηγορία 3 
στο  σχετικό  φύλλο  καταγραφής,  αλλά  όποια  άλλη  κατηγορία  εκ  των  :
 Κατηγορία  1  προ  1975,  Κατηγορία  2  προ  1983,  Κατηγορία  4  σε  οικόπεδο/γήπεδο  µε  οικοδοµική  άδεια  ή 
Κατηγορία 5 σε οικόπεδο/γήπεδο χωρίς οικοδοµική άδεια.  
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αυτη ηταν και η βασικη μου απορια, δεδομενου οτι στην κατηγορια 3 υπαρχουν αυθαιρετες κατασκευες που δε δυνανται να μεταφερθουν σε αναλυτικο προυπολογισμο

Το 5% της εξωτερικης διαστασης, η μεταφορα θεσης εντος οικοπεδου κλπ

Σε αυτην την περιπτωση τι να μεταφερεις?

Πιθανολογω πως το κανανε για τις περισσοτερες περιπτωσεις κουφωματων (μικροτερο και μεγαλυτερο του 10%) και εξωστων μιας και ειναι η συντριπτικη πλειοψηφια σε διαμερισματα, τα οποια επισης ειναι η συντριπτικη πλειοψηφια των ρυθμισεων με τον παροντα Νομο

 

Παρολα ταυτα, η διατυπωση αυτη μας επιτρεπει οτιδηποτε δυναται να ρυθμιστει με αναλυτικο, να το περναμε με αναλυτικο, αρα και τις αποθηκες να τις περασουμε με αναλυτικο.

 

Προσωπικα, επειδη εχω μια παρομοια περιπτωση, δεν ξερω αν θα την εφαρμοσω για να τα ομαδοποιησω ετσι (πρεπει να αποδειξω παλαιοτητα προ 75 για την αποθηκη μου για να τη βαλω στον προ 1975 αναλυτικο Κατηγοριας 1) η θα την πεταξω μονη της Κατηγορια 3

 

Εξαλλου ειναι και το αλλο που σκεφτομουν τις προαλλες

Η κατηγορια 3 αναφορικα με τα κουφωματα, ρυθμιζει αλλαγες στις διαστασεις και μετατοπισεις

Οταν μεταφερω τις αλλαγες διαστασεων σε αναλυτικο απο κατηγορια 3, πως ρυθμιζεται η μετατοπιση αυτου σε αλλη θεση απο την προβλεπομενη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!!!

 

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με την εξής περίπτωση:

 

Έχω 5 ανεξάρτητες κατοικίες σε εξ αδιαιρέτου οικόπεδο εκτός σχεδίου (στην επαρχία) αλλά με οικ. άδεια του 2005.

Σε κάθε ένα από αυτά έχουν κατασκευαστεί ξύλινες πέρκολες με κεραμίδια στις βεράντες των σπιτιών καθώς και δύο ασκεπής (μία στο 1ο και μία στο 5ο). Μπορούν οι πρώτες να δηλωθούν ως Κατηγορία 3 και να πάνε με αναλυτικό που στην ουσία για το σύνολο των τετραγωνικών που έχω μου βγάζει 1 παράβαση?

Οι ασκεπής θα δηλωθούν ξεχωριστά ως μία επιπλέον παράβαση?

 

Σημειωτέον ότι έχω ήδη υπολογίσει 1 παράβαση για μικρομετατοπίσεις των κτισμάτων σε σχέση με την οικοδομική άδεια και άλλη μία παράβαση γιατί ένας εκ των 5 έχει κατασκευάσει BBQ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Πέργκολες σκεπασμένες με κεραμίδια δεν ανήκουν στην κατηγορία 3.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς,

γιατί

pergolla σκεπασμένη=στέγαστρο (ή κιόσκι, πες το όπως θέλεις).

Συνεπώς θα τις δηλώσω με μειωτικό συντελεστή χωρίς υπέρβαση δόμησης αλλά με υπέρβαση κάλυψης?

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς θα τις δηλώσω με μειωτικό συντελεστή χωρίς υπέρβαση δόμησης αλλά με υπέρβαση κάλυψης? Και σε ποια κατηγορία? Στην 5?

Link to comment
Share on other sites

Τα στέγαστρα ως λοιπή παράβαση με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.