Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Aυτό δεν είναι δύσκολο να αποδειχθεί αφού η χρήση είναι συγκεκεριμένη και ο ιδιοκτήτης ένας . Αρα μάλλον θα πάω κατηγορία 1 όλα .

 

Με την πέργκολα δεν ξέρω τι θα κάνω .

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ σχέση έχει η χρήση και ο ιδιοκτήτης με το αν έγιναν (και μπορούν να αποδειχτούν ότι έγιναν) προ του 1975.

Επίσης, για την πέργκολα πρέπει να εχει γίνει προ του 1975, αλλιώς πρέπει να γίνει ξεχωριστό φύλλο καταγραφής.

Edited by soundholics
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

TRZ

ομαδοποιεις αποθηκη κατηγοριας 3 και στεγαστρα σε 1 φυλλο καταγραφης με κατηγορια 4 (λογικα αν δεν εχεις αλκες αυθαιρεσιες ή 5)

Δεν εχεις να κολλησεις καπου, η εγκυκλιος 4 ειναι σαφεστατη και σε καλυπτει.

Δεν υπαρχει λογικη καθολου σε αυτο το νομο stvxri, επομενως μην προσπαθεις να το εκλογικευσεις.

sorry που θα ξανα ρωτησω αλλα θελω να το σιγουρεψω

θα ΦΚ για αποθηκη και στεγαστρο δεν θα αναγραψω πουθενα τετραγωνικα και θα βαλω 1 στις λοιπες παραβασεις και ειμαι ετοιμη?κατηγορια?

 

ειναι μια κατοικια προ 1975 εχει αυθαιρεσια ως προσ τα τετραγωνα αλλα αυτο λυνεται με κατηγορια 1 . το στεγαστρο που ειναι επι της κατοικιας και η αποθηκη απομονωμενη τι κατηγορια θα ειναι 4 ή 5? δεν υπαρχει αδεια για αποθηκη ουτε για στεγαστρο.

 

ευχαριστω

Edited by TRZ
Link to comment
Share on other sites

Από ότι είδα κατηγορία 3 και αναλυτικός δεν πάνε μαζί .

 

Εγώ τελικά θα κάνω αναλυτικό την απόληξη , αποθήκη κατηγορία 3 τα 13 τμ του δώματος , κατηγορία 3 την πέργκολλα και διαφορετική διαμερισμάτωση το ισόγειο στον ίδιο αναλυτικό με την απόληξη . 

 

Τι λέτε τελικά .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

η διαμερισμάτωση παει μόνη της σαν μια παράβαση, δεν μπορεις να την συμψιφήσεις με αναλυτικο....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που μου βγάζει το σύστημα στις δοκιμές λέει ότι η διαμερισμάτωση πάει μόνη της αν ΔΕΝ υπάρχει άλλη παράβαση .

Αλλιώς πάει με αναλυτικό σαν λοιπή παράβαση .

Link to comment
Share on other sites

Από ότι είδα κατηγορία 3 και αναλυτικός δεν πάνε μαζί .

 

 

εγκύκλιος 4

άρθρο 9 σελ. 3

"Σε περιπτώσεις που συνυπάρχουν αυθαίρετες μικρές παραβάσεις της κατηγορίας 3 με παραβάσεις της παρ. 5α του αρ. 18... είναι δυνατή η συνταξη του αναλυτικού προϋπολογισμού για το σύνολο των αυθαιρεσιών (κατηγορίας 3 και παρ. 5α του άρθρου 18). Στην περίπτωση αυτή δεν επιλέγεται κατηγορία 3, αλλά οποιαδήποτε άλλη κατηγορία..."

 

ΕΠίσης, όπως σωστά σημειώνει η ioannat, η διαμερισμάτωση δεν εντάσσεται σε αυτόν τον συμψηφισμό, αφου δεν ανήκει στην παρ.5α του άρθ. 18, απλά όταν υπάρχουν και άλλες αυθ. στο ακίνητο σημειώνεται σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής ως μια λοιπή παράβαση.

 

Στην περίπτωσή σου θα έχεις 1 Φ.Κ. για αποθήκη, πε΄ργκολα κλπ και 1 Φ.Κ. για την διαμερισμάτωση.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Ας με διορθώσουν οι συνάδερφοι, αλλα έχω την εκτίμηση οτι η διαμερισμάτωση απο μονη της αποτελει αυτοτελή παράβαση. Στην εγκυκλιο 4 οπου αναφερεται ΟΤΙ  γίνεται  συμψηφισμος της κατηγοριας 3 με αυτα της παραγραφου 5 του αρθρου 18 δεν αναφερει οτι στον ιδιο προυπολογισμο μπορει να παει και παραγραφος 9 του αρθρου 23 που ειναι η διαμερισματωση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αρα σύμφωνα με τα λεγόμενα σου , βάζω κατηγορία 1 και λοιπές παραβάσεις με αναλυτικό σε ένα φύλλο και βάζω στον αναλυτικό την απόληξη, την αποθήκη στο δώμα , την πέργκολλα και την διαμερισμάτωση του ισογείου , χωρίς να έχω υπέρβαση δόμησης ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.