Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Εχω κτίριο του 1962 διόροφο με υπόλοιπο ΣΔ 600 τμ . Δεν φαίνονται η απόληξη κλ/σιου και το δώμα , κάτι που είναι λογικό αφού τότε δεν έκαναν κάτοψη δώματος , ούτε στην πρόσοψη ασχολούνταν με τέτοια θέματα . Εχω επίσης μιά πέργκολλα στο δώμα και στην άδεια φαίνονταν δύο διαμερίματα στον όροφο ενώ τελικά είναι ένα . Το ένα του ορόφου το τακτοποίησαν με διαμερισμάτωση πριν 3 χρόνια και το άλλο του ισογείου δηλώνεται σαν ενιαίο σε σύσταση του 1964 .

 

Το ερώτημα είναι μπορώ όλα να τα βάλω στην κατηγορία 1 και να τελειώνω ? Η να βάλω την ενοποίηση , απόληξη , δώμα στην 1 και την πέργκολλα στην 3 ?

 

Η έχετε κάποια άλλη ιδέα .

 

Επίσης από την στιγμή που σε σχέση με τα επιτρεπόμενα δεν έχω υπέρβαση δόμησης ,βάζω υπέρβαση η όχι .?

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Aν κατάλαβα καλά:

1. Ισόγειο: Στην άδεια φαίνονται 2 διαμ/τα ενώ στην σύσταση παρουσιάζεται 1. Αφού και σήμερα είναι 1, θα το έβαζα διαμερισμάτωση. ( ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Ανάλογα την χρονολογία που θεωρείς ότι έγινε ή τεκμαίρεται από τρόπο κατασκευής)

2. Οροφος: Στην άδεια φαίνονται 2 διαμ/τα τώρα είναι 1. Εγινε τακτοποίηση με προηγ. νόμο. Θεωρώ ότι είσαι ΟΚ. (Οσο για παλαιότητα, τι είχαν βάλει στην προηγ. δήλωση ???)

3. Πέργκολα: Αν πληρεί τις απαιτήσεις της Κατηγορίας 3 περ. στ, τότε Κατ. 3.

                     Αν θεωρείς ότι από α/φ. μπορεί να προκύψει χρονολογία προ ''75 ή προ ''83, τότε ΚΑΤ.1 ή 2

                     Αλλιώς ΚΑΤ. 4

4. Αφού (σε σχέση με την άδεια) έχεις Υπέρβαση Δόμησης, στην σύγκριση με τα επιτρεπόμενα θα έβαζα ως συντελεστή επιβάρυνσης Υπέρβασης Δόμησης < 50%

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

1. Υπάρχει διάταξη του 1969 που λέει ότι οι εσωτερικές αλλαγές στο κτίριο δεν δηλώνονται . Εγώ έχω βεβαία χρονολογίας έγγραφο ότι από το 1964 είναι μία κατοικία . Κατηγορία 1 .

 

2. Ο οροφος είναι τακτοποιημένος από άλλον και δεν ασχολούμαι .

 

3 . Πέργκολλα χρειάζεται αεροφωτογραφία , η μπαίνει ανεξάρτητα έτους κατασκευής ? Κατηγορία 4 σε καμμία περίπτωση .

 

4. Η υπέρβαση δόμησης υπολογίζεται σε σχέση με την άδεια η με τα επιτρεπόμενα ? Τι ισχύει γιά την κατηγορία 1 σε αυτή την περίπτωση ?

Link to comment
Share on other sites

 

3 . Πέργκολλα χρειάζεται αεροφωτογραφία , η μπαίνει ανεξάρτητα έτους κατασκευής ? Κατηγορία 4 σε καμμία περίπτωση .

 

4. Η υπέρβαση δόμησης υπολογίζεται σε σχέση με την άδεια η με τα επιτρεπόμενα ? Τι ισχύει γιά την κατηγορία 1 σε αυτή την περίπτωση ?

3. Απαιτείται α/φ. Αν δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις για ΚΑΤ. 3 ή 1 ή 2, αναγκαστικά πάς με ΚΑΤ. 4

1. Οταν είσαι ΚΑΤ.1 (δηλ. προ ''75), το πρόστιμο βγαίνει ούτως ή αλλως 500,00 € χωρίς να επηρεάζεται από συντελεστές επιβάρυνσης.

 - Η Υπέρβαση δόμησης υπολογίζεται σε σχέση με την άδεια (υφιστάμενα - εγκεκριμένα αδείας). Οι συντελεστές επιβάρυνσης προκύπτουν με βάση τα επιτρεπόμενα που ισχύουν τώρα.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Εχω κτίριο του 1962 διόροφο με υπόλοιπο ΣΔ 600 τμ . Δεν φαίνονται η απόληξη κλ/σιου και το δώμα , κάτι που είναι λογικό αφού τότε δεν έκαναν κάτοψη δώματος , ούτε στην πρόσοψη ασχολούνταν με τέτοια θέματα . Εχω επίσης μιά πέργκολλα στο δώμα και στην άδεια φαίνονταν δύο διαμερίματα στον όροφο ενώ τελικά είναι ένα . Το ένα του ορόφου το τακτοποίησαν με διαμερισμάτωση πριν 3 χρόνια και το άλλο του ισογείου δηλώνεται σαν ενιαίο σε σύσταση του 1964 .

 

Το ερώτημα είναι μπορώ όλα να τα βάλω στην κατηγορία 1 και να τελειώνω ? Η να βάλω την ενοποίηση , απόληξη , δώμα στην 1 και την πέργκολλα στην 3 ?

 

Η έχετε κάποια άλλη ιδέα .

 

Επίσης από την στιγμή που σε σχέση με τα επιτρεπόμενα δεν έχω υπέρβαση δόμησης ,βάζω υπέρβαση η όχι .?

 

Γιατι γράφεις για υπέρβαση δόμησης ?

Η περγκολα εντάσσεται σε κατηγορία 3 ή αλλιώς με αναλυτικό.

Σύμφωνα με την εγκύκλιο 4 σε αναλυτικό εντάσσεται και η αυθ. απόληξη κλιμακοστασίου.

Συνεπώς αυτά τα δύο πάνε με 1 αναλυτικό. 

Βοήθησε μας λίγο για το δώμα. 

Τι είναι το δώμα, αποθήκη? Κατοικία? Πόσα τετραγωνικά? Ποιο το έτος κατασκευής του ?

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Το δώμα είναι 13 τμ ύψους 2,30-2,50 κεκλιμένο σε ενιαία κάλυψη με πάνελ μεταλλικό με την απόληξη . Εχει αποθηκευτική χρήση , αλλά και ένα W.C. γιά την χρήση της ταράτσας . Πότε χτίστηκε άγνωστο , προφανώς με την κατασκευή του κτιρίου , αλλά έχει επισκευαστεί και αντικαταστάθηκαν τα αρχικά ελλενίτ όπως μου είπαν .

 

Το ερώτημα είναι τα βάζω όλα κατηγορία 1 και καθαρίζω , η αρχίζω το μοίρασμα .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να τα βάλεις κατηγορία 1 γιατι εντάσσονται εκεί μόνο κατοικίες. 

Δώμα με WC είναι λίγο ύποπτο, όπως και να'χει.

Link to comment
Share on other sites

Κατοικία είναι όλο το κτίριο . 2 κατοικίες γιά την ακρίβεια και η ταράτσα χρησιμοποιείται σαν βεράντα γιά τον Α΄όροφο , οπότε το W.C. εξυπηρετεί την περιστασιακή χρήση της , το καλοκαίρι .

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του δώματος και εν γένει των κοινοχρήστων είναι λίγο μπερδεμένο για το αν πάει σαν κατηγορία 1 (κατοικία) ή αλλιώς. Σε περίπτωση που είχα υπερβάσεις σε κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο τριωρόφου (όλα κατοικίες προ 1975) και παράλληλα στο κοινόχρηστο δώμα απόληξη και λεβητοστάσιο, η Γαρδίκη μετά από ερώτημά, μου υπέδειξε απαντώντας με mail, να δηλώσω ξεχωριστά όλα τα κοινόχρηστα ως υπερβάσεις κατηγορίας 1, € 500. Εύχομαι να βοηθάω κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η αλήθεια είναι ότι η Γαρδίκη το υποστηρίζει αυτό (υπάρχει και σχετική αναφορά στην κατηγορία 1)

Πρέπει όμως να αποδειχθούν ότι όλα τα αυθαίρετα είναι προ του 1975 (δώμα, απόληξη κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.