Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Τελικά θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σας για το ότι θέλουμε την Πυθία. 

Λέγοντας "δεν συμπίπτει σε κανένα σημείο με τα προβλεπόμενα από την οικοδομική άδεια" θεωρώ πως εννοεί τα

1. Σχήμα

2. Κάλυψη

3. Δόμηση

4. Όγκο

Δηλαδή αν κάποιο από αυτά συμπίπτει τότε δεν θα θεωρηθεί χωρίς ΟΑ...

 

Αν δηλαδή από εμβαδό 10Χ10 έγινε σε άλλη θέση με εμβαδό 100μ² θα θεωρηθεί πως έχει ΟΑ....

Link to comment
Share on other sites

Παρακατω επισυναπτω σχεδιο του περιγραμματος της ΟΙ μου σε διαμερισμα

 

Το σκιαγραμμημενο τμημα 0,20Χ1,25 εχει καταληφθει σε κοινοχρηστο διαδρομο

 

Λαμβανω συναινεσεις ασφαλως

 

Μπορω να θεωρησω οτι βρισκομαι στο ιστ της κατηγοριας 3, δεδομενου οτι 0,20/5,80=3,45% και 0,20Χ1,25=0,25/60,83 = 0,41% αυξηση του εμβαδου <2%?

post-47080-0-61176600-1385923333_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατ απόλυτη αντιστοιχία και το κάτωθι περίγραμμα έτερης ΟΙ μου. πολυπλοκο αν μη τι άλλο, που μου προκύπτει κατόπιν ανασύστασης με σχέδιο εργομαβικό

 

Καταλαμβάνεται τμήμα 0,15Χ2,25 από το δίπλα διαμέρισμα

 

Μπορω να θεωρησω 0,15/3,05=4,92% της εξωτερικής διάστασης και να μπει κατηγορία 3 που εχω κι άλλες παραβασεις?

 

Η 0,15/6,30=2,38% συμπεριλαμβανομενου και του ερκερ?

 

Ειμαι, προφανως μεσα στο 2% του εμβαδου που μου επιτρεπεται

 

Η μηπως μπορω να θεωρησω 0,15/8,15=1,84% και να θεωρησω πως ειμαι εντος αποκλισεων και να μη ρυθμισω τιποτα?

 

Θελω να πω... Υπαρχει καποιος σαφης προσδιορισμος της θεσης της αποκλισης του επιτρεπτου 5% για κατηγορια 3 (πχ απολυτη προεκταση της εξωτερικης διαστασης) ή σε οποιαδήποτε θέση και να βρίσκεται αυτό εντος του περιγράμματος μου και εφοσον τηρείται το 5% της γραμμικής εξωτερικής διάστασης, μου επιτρέπει να το εντάξω?

 

post-47080-0-22818900-1385924989_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

inzaghi, είμαι της άποψης ότι η διατύπωση της κατηγορίας 3 ιστ,

Αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας,
έως 5% και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού 2% και κατά παρέκκλιση των

περιπτώσεων α, β, γ του άρθρου 2 (!)

Αφορά εξωτερικές υπερβάσεις ή καλύτερα υπερβάσεις που αφορούν το εξωτερικό περίγραμμα, και όχι εσωτερικές διαρρυθμίσεις εντός του εγκεκριμένου όγκου.

Αυτός είναι και ο λόγος που (κατά την γνώμη μου κακώς) παρεκκλίνουν των εξ. του άρθρου 2 για κοινόχρηστους χώρους, παραχωρημένους και στοές.

Αντιλαμβάνομαι ότι οι λέξεις "της αυτοτελούς ιδιοκτησίας" μπορεί να δημιουργήσουν μια σχετική σύγχυση.

 

Κατά την γνώμη μου, η πρώτη σου περίπτωση είναι ξεκάθαρη Υ.Δ. (κατα την γνώμη μου και με υπέρβαση δόμησης, τα τμ της αυθαιρεσίας/επιτρεπόμενα οικοπέδου x χιλιοστά ιδιοκτησίας,

παρότι κάποιος θα μπορούσε να ισχυριστεί ότι μπορούμε να βάλουμε και χωρίς υπέρβαση δόμησης, αφου τα τμ. του κοινοχρήστου χώρου έχουν προσμετρηθεί στην δόμηση του κτηρίου -

ναι αλλά εδώ εξετάζουμε την αυτοτελή ιδιοκτησία και μόνο).

 

Στην δεύτερη περίπτωση εφόσον η παράβαση είναι με διπλανό διαμερισμα, τότε έχουμε διαμερισμάτωση.

 

Δεκτή κάθε αντίρρηση και σχετική συζήτηση. -

Edited by soundholics
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Την 1η περιπτωση θα τη βαλω ΥΔ κι εγω, το προστιμο ειναι πολυ μικρο ετσι κι αλλιως, απλως σκεφτομουν μηπως μπορω να το ενταξω ετσι

 

Η αλλη περιπτωση ειναι πραγματικα αμαρτια να πληρωθει ενα 500αρικο για διαμερισματωση απο τη στιγμη που δεν επηρεαζονται και οι ΗΜ εγκαταστασεις

 

Σκεψου το κι αλλιως. Χτυπαω με το λειζερ απο τη μια ακρη του τοιχου στην αλλη και μου δινει 8,09, κατα μηκος του διαμερισματος

Βασει των διαστασεων του σχεδιου ειναι 8,00μ, καθαρες εσωτερικες.

Ασχετα αν υπαρχουν σπασιματα και περιεργες διαμορφωσεις του περιγραμματος της ΟΙ μου, η αποκλιση στην πραγματικοτητα ειναι 9εκ καθαρα....

Τονιζω, εσωτερικη διασταση απο ακρη σε ακρη, εντος του διαμερισματος...

 

Δεν ειμαι μεσα στο 2%?

 

Με τι θα πρεπει να τη συγκρινω δηλαδη αυτη μου την αποκλιση των 9εκ για να υπολογισω το ποσοστο υπερβασης και αντιστοιχως να το κατηγοριοποιησω?

 

Δεν το καταλαβαινω....

 

Σκεψου και οτι αν αυτη η 15ποντη υπερβαση (αλλου 9 και αλλου 15 βγαινει, χονδρικα νουμερα σου λεω) αν ηταν κατω χαμηλα, ως επεκταση του 3,05, θα επιανες το 5% γιατι θα ηταν εξωτερικη διασταση (πανω στη φατσα)

Γιατι δηλαδη να επιτρεπεται στην εξωτερικη περιμετρο και οχι στα εσωτερικα?

Αφου ετσι κι αλλιως οι εξωτεικες διαστασεις μια ΟΙ σε πολυκατοικια, ετσι κι αλλιως ειναι και προς κοινοχρηστα και προς εξωτερικο αερα και προς ομορα διαμερισματα

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Επειδη η 2η περιπτωση προκυπτει απο ανασυσταση με εργολαβικο σχεδιο που το στραβοξυλο η Πολεοδομος δε μου επιτρεπει να πειραξω, ουτε για να μετατοπισω ενα - δυο τοιχους στις πραγματικες θεσεις, διχως να επηρεαζονται μεγεθη δομησης και καλυψης.

 

Θα παω παρακαλητα, μηπως και μου εγκρινει την πραγματικη μου κατασταση και οχι το εργολαβικο σχεδιο, για να μην πληρωσει ο πελατης αλλο ενα 500αρικο διαμερισματωσης. Πληρωνει που πληρωνει την αποθηκη εξτρα γιατι δε δεχονται ανασυσταση δωματος (δεχονται αλλα διαρκει μηνες...)

Link to comment
Share on other sites

Αφού στη 2η περίπτωση δεν έχουμε αλλαγές σε Η/Μ γιατί να το βάλεις παράβαση διαμερισμάτωσης για 0,15x2.25 δεν καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.