Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Αυτό όμως δεν θα ήταν αντικείμενο τακτοποίησης γιατί αφορά μόνο στον κοινοχρηστο χώρο της οικοδομής και εμείς ελέγχουμε μόνο την αυτοτελή οριζόντια ιδιοκτησία.. ετσι δεν είναι;

Για την βεβαίωση της Ο.Ι. δεν θα ήταν αλλά για την ταυτότητα του κτιρίου θα είναι...οπότε θα πρέπει και αυτό να τακτοποιηθεί...

 

Τι με ήρθε στο μυαλό αν και φεύγουμε από το θέμα...

Ζητάνε βεβαίωση για μεταβίβαση όλης της οικοδομής. Πρέπει να δώσουμε βεβαίωση και για τα κοινόχρηστα;

Και αν πρέπει να δώσουμε βεβαίωση, σε αυτήν βεβαιώνουμε τις Υπερβάσεις δόμησης κλπ. Άρα δίνουμε κανονικά και για τα κοινόχρηστα.

Οι μειώσεις όμως στο πλατύσκαλο είναι κτιριοδομική παράβαση, οπότε πρέπει να τακτοποιηθεί για να μην το βρουν μπροστά τους στην ταυτότητα κτιρίου.

Διότι αν δεν ισχύουν τα παραπάνω, σε αυθαίρετα κτίρια προ 1983 που έχουν σύσταση Ο.Ι. ποιος ο λόγος να δηλώσουμε τα κοινόχρηστα; Μόνο η ταυτότητα κτιρίου αφού οι Ο.Ι. θα μεταβιβάζονται....

 

υ.γ. Σε ποιο θέμα ταιριάζει το τελευταίο;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πως έχει γραφτεί ο νόμος είναι ένα αίνιγμα το πώς πρέπει να αντιμετωπιστεί η συγκεκριμένη περίπτωση. Προσωπικά επειδή αφορά κοινόχρηστους χώρους και ανά πάσα στιγμή μπορεί να έχει πρόβλημα από τον οποιονδήποτε, θα ζητούσα συναίνεση και θα προχωρούσα σε τακτοποίηση. Τώρα αν θα το βάλεις παραβίαση κτιριοδομικού ή διαμερισμάτωση (ΥΔ δεν ξέρω αν στέκει στη συγκεκριμένη περίπτωση) δε νομίζω ότι παίζει μεγάλο ρόλο. Το βασικό είναι να πάρεις το οκ να προχωρήσεις και να φαίνεται ότι έχει αντιμετωπιστεί σαν παράβαση με τη σύμφωνη γνώμη όλων, οπότε θα προκύψουν και τα σωστά τετραγωνικά του διαμερίσματος και η ενημερωμένη κάτοψη. 

Και κάτι άλλλο σχετικό..Στον 4014 θυμάστε αν ήταν ξεκάθαρο αν μπορεί ο κάθε ιδιοκτήτης να τακτοποιήσει ξεχωριστά μια τέτοια παράβαση έναντι των κοιχοχρήστων με απλά συναίνεση των άλλων ή έπρεπε η δήλωση να γίνει με όλους τους ιδιοκτήτες να αναγράφονται στους ιδιοκτήτες και με την συναίνεση τησ πλειοψηφίας; Γιατί θυμάμαι οτι μπορούσε ένας ιδιοκτήτης να τακτοποιήσει κάτι που υπήρχε στα κοινόχρηστα αλλά αυτό δεν έλυνε το ιδιοκτησιακό καθεστώς της αυθαιρεσίας... Τα εχω μπλέξει όλα στο μυαλό μου προσπαθώντας να βγαλω μια ακρη ...

Link to comment
Share on other sites

οπως αναφερεις και εσυ και η εγκυκλιος μπορεις να υπολογισεις μικροπαραβασεις της κατηγοριας 3 με αναλυτικο αλλα που δεν αντιστοιχιζονται σε επιφανεια χωρου.

δηλαδη εχεις ενα στεγαστρο και μια περγκολα και παραβαση στους εξωστες. τοτε μπορεις να πας με αναλυτικο ολα.

οταν εχεις ομως

στεγαστρο, περγκολα, εξωστες και αποθηκη τοτε δεν μπορεις να τα πας ολα με αναλυτικο διοτι η αποθηκη ειναι επιφανεια χωρου και δεν παει με αναλυτικο ποτε. αρα εκει υποχρεωτικα θα πας με αναλυτικο και επιπλεον κατηγορια 3 . δηλαδη 2 500αρικα.

ετσι το καταλαβαινω εγω.

Εάν η αποθήκη που είναι ΒΧ πλέον, βγάζει με τμ πρόστιμο μικρότερο των 500€, τότε μπορείς να τη βάλεις ως τμ με κανονικό πρόστιμο και όχι ΚΑΤ.3 και να έχεις την ΥΔ σου και τον αναλυτικό.

 

καλησπέρα.

ευχαριστώ για την απάντηση, έχεις δίκιο στο 1 απ'ότι είδα με προσεκτικότερη ανάγνωση.

στο 2 κάποια άποψη? τα τ.μ. των αυθαιρεσιών της κατηγορίας 3 (αποθήκες) "συμπεριλαμβάνονται" στους ελέγχους?

Για το 2 είχα κι εγώ αυτήν την απορία, αλλά καταλήγω στο ότι για να βρούμε τους συντελεστές, λαμβάνουμε υπόψη τα τμ που έχουμε στα "κουτάκια" και όχι πχ την αποθήκη της ΚΑΤ.3.

 

Αυτό θέλω να πω ακριβώς liv25k. Εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης, καθώς δεν 'δομήθηκαν' περισσότερα τετραγωνικά αλλά παραβιάστηκαν έναντι κοινοχρήστου χώρου. Τα μέτρα του κλιμακοστασίου και του πλατύσκαλου μετρούν στη δόμηση του ορόφου και στην όλη δόμηση. Απένατι απο το ασανσέρ θα έπρεπε να υπάρχει 1.5 μ και αυτό έχει παραβιαστεί προς όφελος του διαμερίσματος. Γι' αυτό μιλαω για παράβαση κτιριοδομικού.

 

Το επιπλέον θέμα είναι ότι χρειάζεται συναινέση και των άλλων ιδιοκτητων άμα θεωρήσουμε ότι έιναι παραβίαση κτιριοδομικού - κοινοχρήστου χώρου; Περιττό να ανφέρω ότι το ίδιο συμβαίνει σε όλους τους ορόφους.

 

 

Αυτό όμως δεν θα ήταν αντικείμενο τακτοποίησης γιατί αφορά μόνο στον κοινοχρηστο χώρο της οικοδομής και εμείς ελέγχουμε μόνο την αυτοτελή οριζόντια ιδιοκτησία.. ετσι δεν είναι;

Έχεις ΥΔ του διαμερίσματος, άσχετα που τα τμ αυτά μπορεί να έχουν μετρήσει στη δόμηση των κοινοχρήστων.

Επίσης, απαιτείται και συναίνεση, αλλά η δήλωση γίνεται μόνο από τον πελάτη σου.

Link to comment
Share on other sites

Μία βοήθεια παρακαλώ σε δύο απορίες:

α) οι αποθήκες της κατηγορίας 3 μπορεί ναι ευρίσκονται εντός πρασιάς; Δεν βρίσκω κάπου να απαγορεύεται.

β) αν σε κτίσμα με αυθαιρεσίες κατηγορίας 2, έχουμε και αποθήκη κατηγορίας 3, και η αποθήκη είναι κατασκευασμένη μετά το 83, αυτό παρασύρει το κτίσμα στην κατηγορία 4;  

Link to comment
Share on other sites

σε κάποιες από τις ερωτοαπαντήσεις του τεε που κυκλοφορούν λέει ότι ουσιαστικά αναμένεται εγκύκλιος για το αν τα τ.μ. των αποθηκών κατηγορίας 3 τα λαμβάνουμε υπόψιν στην χρήση των συντελεστών για υπέρβαση δόμησης και κάλυψης.είναι δηλαδή ακόμη θολό..

 

άλλη απορία έχω εγώ τώρα γιατί ακούω συγκεχυμένες απόψεις: 

1. όταν υπάρχει αυθαιρεσία 3, και κάποια άλλη υπέρβαση δόμησης ας πούμε < 50 τ.μ. ο πελάτης πληρώνει 500 ευρώ (παράβολο για την 3 ) + 500 ευρώ (παράβολο για υ.δ.<50τ.μ.)+ πρόστιμο? δηλαδή της 3 δεν συμψηφίζεται με το παράβολο της υ.δ.?

 

2. μετά και την εγκύκλιο 4 έχουμε την δυνατότητα ότι είναι κατηγορίας 3 και δεν αντιστοιχίζεται σε επιφάνεια να το πάμε με αναλυτικό και με κατηγορία ότι μας βγαίνει το κτίριο. ερώτημα τώρα: έχουμε την ελευθερία από τον νόμο μία αποθήκη που πληρεί τις προυποθέσεις κατηγορίας 3 να την πάμε ως υ.δ. έστω και κύριας χρήσης για να γλυτώσουμε το 500άρικο της 3? σε κάποιες περιπτώσεις όπως παλαιότητας ή ειδικών ομάδων πληθυσμού είναι οικονομικότερο ( αυτό το ερώτημα έχει σχέση με το 1 που ρωτάω γιατί φοβάμαι πως η απάντηση στο 1 θα είναι καταφατική....)

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Για το 2 pirsogiannis ναι. Για το 1 νομίζω πως δεν είναι δύο παράβολα αλλά ένα και το άλλο υπολογίζεται ως πρόστιμο. Αλλά ποιός να είναι σίγουρος.
Όσον αφορά την απάντηση του letom είμαι λίγο επιφυλακτικός (χωρίς να το αποκλείω βέβαια) γιατί αφ΄ ενός η κατηγορία 3 δεν συμμετέχει ουσιαστικά με παλαιότητα και αφ΄ εταίρου λόγω της δευτερευούσης σημασίας των παραβάσεων της 3. Αν δηλαδή άλλαξαν κουφώματα μετά το 83 θα πάει κατηγορία 4;

Έχω μια περίπτωση κατοικίας προ του 83 με παραβίαση πρασιάς. Αυτό αν δεν κάνω λάθος είναι κατηγορία 2. Πως επομένως αυτή η παραβίαση είναι αποδεκτή και εξαιρείται ενώ αυτή του περιορισμένης επιφανείας βοηθητικού χώρου όχι; 

Link to comment
Share on other sites

sgp σε αυτό που ρωτάς (συνύπαρξη κατηγορίας 3 και κατηγορίας 2) κοίταξε λίγο την χτεσινή εγκύκλιο 4, σελίδα 4, γ, αυθαιρεσίες της κατηγορίας 2.

η δική μου γνώμη είναι πως αν η αποθήκη σου τηρεί τα όρια εμβαδού και ύψους της κατηγορίας 3 δεν συμπαρασύρει την κατηγορία 2 του ακινήτου σου.

το ερώτημα που κάνω στο 1 προέρχεται από την εγκύκλιο 3, σελίδα 11, άρθρο 18...

για την "ελαστικότητα" του 2 που ρωτάω, δηλαδή οι αποθήκες να δηλώνονται ακόμη κι αν είναι κατ.3 ως υπέρβαση δόμησης (αν είναι φυσικά οικονομικά ευμενέστερο) το είδες κάπου??.. ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Μία βοήθεια παρακαλώ σε δύο απορίες:

α) οι αποθήκες της κατηγορίας 3 μπορεί ναι ευρίσκονται εντός πρασιάς; Δεν βρίσκω κάπου να απαγορεύεται.

β) αν σε κτίσμα με αυθαιρεσίες κατηγορίας 2, έχουμε και αποθήκη κατηγορίας 3, και η αποθήκη είναι κατασκευασμένη μετά το 83, αυτό παρασύρει το κτίσμα στην κατηγορία 4;  

Λέει η ΕΓΚ4

 

γ) Αυθαιρεσίες της Κατηγορίας 2 προ 1.1.1983 : ∆ιερευνάται η υπαγωγή αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης προ 1.1.1983 στην Κατηγορία 2, στην περίπτωση που στην ιδιοκτησία της οποίας ρυθµίζονται οι αυθαιρεσίες δεν πραγµατοποιήθηκαν από οποιονδήποτε ή δεν εγκαταστάθηκαν µεταγενέστερα του έτους 1983 αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσης, εξαιρουµένων των αυθαίρετων µικρών παραβάσεων της Κατηγορίας 3.

Προσωπικά καταλαβαίνω πως αν στην ιδιοκτησία που γίνεται ρύθμιση υπάρχει άλλη αυθαίρετη κατασκευή μετά το 1983, δεν μπορεί να υπαχθεί στην ΚΑΤ2.

Άρα αν η αποθήκη είναι μέσα στο κέλυφος του προ 83, χάνει την ΚΑΤ2. Αν δεν είναι όμως δεν την χάνει...

Σαφώς και αυτό που λέει ο pirsogiannis (κατ 3) είναι επίσης σωστό.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.