Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4

για την κατηγορια 4 σε οριζοντια ειναι

(Τακτοποιημενα + αυθαιρετα προς ένταξη) / (προβλεπομενα αδειας * ποσοστο ιδιοκτησιας)

+1 και βάζω τίτλους.

 

ΕΥΡΕΣΗ ΠΟΣΟΣΤΟΥ ΥΠΕΡΒΑΣΗΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

Αυθαίρετα προς ένταξη  / εμβαδόν οικοπέδου * σ.δ. * ποσοστο ιδιοκτησιας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οπότε Σταύρο αν η άδεια έχει εξαντλήσει το Σ.Δ του οικοπέδου, οι 2 παρανομαστές είναι ίδιοι Δηλαδή στη περίπτωση αυτή "προβλεπόμενα άδειας=εμβαδόν οικοπέδου*ΣΔ" (στη περίπτωση βεβαίως που ο ΣΔ δεν έχει αλλάξει από το χρόνο έκδοσης της άδειας)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παύλε +1...

Ακριβώς όπως το λες.

Ξεκαθαρίζει εντελώς έτσι όπως το λες..

 

Οι 2 παρονομαστές είναι ίδιοι στην περίπτωση εξάντλησης του σ.δ.

Link to comment
Share on other sites

και όταν ο Σ.Δ με βάση τον οποίον εκδόθηκε η άδεια, παραμένει ο ίδιος και σήμερα. διότι,

στην περίπτωση που η συνολική δόμηση της άδειας εξάντλησε τον τότε ΣΔ, αλλά, σήμερα ο ΣΔ του οικοπέδου είναι μικρότερος έχουμε διαφοροποίηση παρονομαστών.

 

Η σαν διαφορετική διατύπωση: οι παρανομαστές είναι ίδιοι στην περίπτωση εξάντλησης του ΣΔ και ταυτόχρονα να ισχύει ο ίδιος ΣΔ και σήμερα. 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε παιδιά δεν λαμβάνεται υπόψη σας το νόμο;;;;;;

Γιατί "....παίζεται μπάλα" μόνο με τη εγκύκλιο;;;;;;

Αφού είμαι βέβαιος ότι, όλοι σας γνωρίζετε πως "...εκκίνηση από λάθος αφετηρία οδηγεί σε λάθος αποτέλεσμα"!!!!!!

Μήπως γιατί έτσι βολεύει καλύτερα;;;;;;;

 

Ο νόμος 4178 είναι σαφής!!!!!

Ελέγχεται ολόκληρο το ακίνητο και κατατάσσεται ολόκληρο το ακίνητο στην κατηγορία 4!!!!!

Τον "νομοθέτη" δεν τον ενδιαφέρει το αν εγώ ή εσείς μπορούμε ή μας αφήνουν ή έχουμε τη δυνατότητα να ελέγξουμε ολόκληρο το ακίνητο!!!!!!

Είναι σαν να υποστηρίζετε ότι, μπορώ να πάω να βγάλω άδεια π.χ. 3ου ορόφου για μια οριζόντια ιδιοκτησία, σε κάποιο ακίνητο, χωρίς να λάβω υπόψη μου το "όλον" ακίνητο (δηλαδή, το προϋφιστάμενο)!!!!

Είναι ποτέ αυτό δυνατόν!!!!!

Δηλαδή, έκαναν μια βλακεία στο νόμο (που προφανώς δεν διάβασε και δεν κατάλαβε κανένας τους) και προσπαθούν να τη διορθώσουν πλαγίως, βάζοντάς μας να βγάλουμε το φίδι από την τρύπα......

Κι όταν ο νόμος μιλάει για "ακίνητο"προφανώς δεν αναφέρεται σε μια από τις π.χ. 30 οριζόντιες ιδιοκτησίες αυτού!!!!!

Αφήστε κατά μέρος τις παπαριές που γράφουν ανίδεοι και άσχετοι στις διευκρινιστικές εγκυκλίους!!!!

Παρανομούν!!!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε παιδιά δεν λαμβάνεται υπόψη σας το νόμο;;;;;;

Γιατί "....παίζεται μπάλα" μόνο με τη εγκύκλιο;;;;;;

 

Ελέγχεται ολόκληρο το ακίνητο και κατατάσσεται ολόκληρο το ακίνητο στην κατηγορία 4!!!!!

 

 

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΟΤΑΝ ΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΗΛΩΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΗΡΗΜΕΝΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ.

Είναι ανθρωπίνως αδύνατο.

τόσο απλά.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε παιδιά δεν λαμβάνεται υπόψη σας το νόμο;;;;;;

Γιατί "....παίζεται μπάλα" μόνο με τη εγκύκλιο;;;;;;

Αφού είμαι βέβαιος ότι, όλοι σας γνωρίζετε πως "...εκκίνηση από λάθος αφετηρία οδηγεί σε λάθος αποτέλεσμα"!!!!!!

Μήπως γιατί έτσι βολεύει καλύτερα;;;;;;;

 

Ο νόμος 4178 είναι σαφής!!!!!

Ελέγχεται ολόκληρο το ακίνητο και κατατάσσεται ολόκληρο το ακίνητο στην κατηγορία 4!!!!!

Τον "νομοθέτη" δεν τον ενδιαφέρει το αν εγώ ή εσείς μπορούμε ή μας αφήνουν ή έχουμε τη δυνατότητα να ελέγξουμε ολόκληρο το ακίνητο!!!!!!

Είναι σαν να υποστηρίζετε ότι, μπορώ να πάω να βγάλω άδεια π.χ. 3ου ορόφου για μια οριζόντια ιδιοκτησία, σε κάποιο ακίνητο, χωρίς να λάβω υπόψη μου το "όλον" ακίνητο (δηλαδή, το προϋφιστάμενο)!!!!

Είναι ποτέ αυτό δυνατόν!!!!!

Δηλαδή, έκαναν μια βλακεία στο νόμο (που προφανώς δεν διάβασε και δεν κατάλαβε κανένας τους) και προσπαθούν να τη διορθώσουν πλαγίως, βάζοντάς μας να βγάλουμε το φίδι από την τρύπα......

Κι όταν ο νόμος μιλάει για "ακίνητο"προφανώς δεν αναφέρεται σε μια από τις π.χ. 30 οριζόντιες ιδιοκτησίες αυτού!!!!!

Αφήστε κατά μέρος τις παπαριές που γράφουν ανίδεοι και άσχετοι στις διευκρινιστικές εγκυκλίους!!!!

Παρανομούν!!!!!!

ενώ αυτοί που έγραψαν το νόμο είναι έγκριτοι επιστήμονες;..προφανώς και είναι οι ίδιοι..απλά δεν ξέρουν τι γράφουν είτε στο νόμο είτε στην εγκύκλιο..

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΟΤΑΝ ΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΗΛΩΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΗΡΗΜΕΝΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ.

Είναι ανθρωπίνως αδύνατο.

τόσο απλά.

 

Και ποιός σου είπε ότι, ο νομοθέτης (που αυτός αποφασίζει) ενδιαφέρεται γι' αυτό;;;; Δεν τον νοιάζει!!!! Είναι δικό σου πρόβλημα!!!! Αν μπορείς λύστο, αν όχι μην κάνεις τη δήλωση!!!! Δεν μπορείς όμως εξαιτίας αυτού να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα που σε βολεύουν!!!!! Δεν είναι αυτή η "θέληση" του νομοθέτη!!!!!

 

 

ενώ αυτοί που έγραψαν το νόμο είναι έγκριτοι επιστήμονες;..προφανώς και είναι οι ίδιοι..απλά δεν ξέρουν τι γράφουν είτε στο νόμο είτε στην εγκύκλιο..

 

Δυστυχώς όμως αυτός είναι ο νόμος!!! 'Η τον ακολουθείς και είσαι νόμιμος ή δεν τον ακολουθείς και .....

Μακάρι, κι εγώ μαζί σου είμαι, τους νόμους να τους έγραφαν "ειδικοί".......

Αλλά δυστυχώς στην προκειμένη περίπτωση, είχαμε ανίκανους ειδικούς συμβούλους, οι οποίοι συμβούλευσαν λάθος και βγήκε ένα λάθος αποτέλεσμα, που εκ των υστέρων πάνε παρανόμως να διορθώσουν........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.