Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Σύγγραμμα δεν ξέρω δυστυχώς κάτι πιο πρακτικό από τον ίδιο το νομο

Στείλε pm τι περίπτωση έχεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διώροφη κατοικία, σε συγκρότημα κατοικιών, με άδεια του 1997 ,στην οποία  προβλεπόταν  μικρός ημιυπαίθριος χώρος ο οποίος έκλεισε και προκάλεσε άυξηση της δόμησης κατά 1.5 τετραγωνικά μέτρα.Ταυτόχρονα όμως άλλαξαν και κάποιες εσωτερικές διαστάσεις ,(κλίμακας και διαδρόμων ).Το  αποτέλεσμα  είναι πως ενώ στους υπολογισμούς της αδείας οι διαστάσεις αυτές έπαιζαν ρόλο στο τι μετρουσε  στην δόμηση(αφαιρούσε ένα ποσοστό της κλίμακας καθώς και ποσοστό των διαδρόμων),τώρα έχω διαφοροποιήσεις.Πως ελέγχω σε τέτοια περίπτωση?

Edited by KaizerSoze
Link to comment
Share on other sites

Ναι τακτοποιώ τον ημιυπαίθριο που ουσιαστικά εγινε εξαρχης ένα με την κατοικία  --->1.5 τμ υπέρβαση δόμησης ,χώρος κύριας χρήσης

Καθώς και ένα πατάρι 10τμ (το οποίο φαίνεται σε μια τομή της αδείας αλλά δεν αναφέρεται πουθενα αλλού ,ουτε στα συμβόλαια)   (αφαιρώ την κλίμακα και την υπολογίζω με αναλυτικό)       ----->10τμ υπερβασης δόμησης με μειωτικό συντελεστή

Μια λοιπή παράβαση (η κλίμακα  προς το πατάρι κλπ)

Συνολική υπέρβαση δόμησης 1.5+10=11.5 τμ

 

Το εμβαδό  της κατοικίας που αναφέρεται στην άδεια(και τα συμβόλαια) είναι 62 τμ .--->11.5/62=19% υπερβαση δόμησης σε σχέση με την άδεια ,άρα κατηγορία 4 .

Και για τους συντελεστές   ---->  11.5τμ   /  (επιφάνεια οικοπέδου  Χ σημερινός συντελεστής δόμησης Χ χιλιοστά ιδιοκτησίας)   ?

 

Και δεν με απασχολεί κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά όχι ... όμως δε βλέπω κάπου τις σκάλες και τους διαδρόμους του πρώτου ερωτήματος. Έχεις παραβάσεις σε κοινόχρηστα ;

Link to comment
Share on other sites

Παραδείγματος χάριν .Στον υπολογισμό του τι μετρούσε στην δόμηση όπως είπα είχα αφαίρεση    (2.55+0.90)*0.20+2.3*0.30=1.38τμ στο ισόγειο.Είναι το ανάπτυγμα  ενός μέρους της σκαλας  επί 20 εκατοστα   πλάτους (επειδή ο κτιριοδομικός έλεγε για κατοικία επαρκουν 60εκατοστα και στα σχέδια φαίνεται πλάτος 80 εκατοστα?).Και 2.3μετρα  του διαδρόμου προς την σκάλα επί 30 εκατοστα πλάτους του(αυτό δεν ξέρω γιατί)..

 

Στην πραγματικότητα η σκάλα κατασκευάστηκε με ανάπτυγμα 2.70+0.9 ,ενώ ο διάδρομος 2.63.Όλα αυτά μέσα στην ιδιοκτησία μου.

 

Ομοίως και στον όροφο άλλαξαν οι διαστάσεις.

 

Σε κοινόχρηστα όχι δεν έχω παραβάσεις.

 

Υ.Γ. Είναι η πρώτη φορά που έχω περίπτωση με κανονικά σχέδια ,ΓΟΚ και χιλιοστα ιδιοκτησιών ,και όλα αυτά μαζί.Τα μόνα που πετύχαινα συνήθως είναι σπίτια προ του 75 ,προ του 55 ,και γενικα χωρίς άδεια ,ένεκα επαρχίας...

Edited by KaizerSoze
Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 7.1.Β - ΓΟΚ85 :

Δεν προσμετρούνται :

θ) Η επιφάνεια κύριων κλιμάκων, η πέρα από τις ελάχιστες διαστάσεις που καθορίζονται από τις σχετικές διατάξεις και έως το 50% των διαστάσεων αυτών.

Τα παραπάνω εφαρμόζονται ανάλογα και για τα φρέατα ανελκυστήρων και τους διαδρόμους κοινής χρήσης.

 

Επειδή όμως εσύ τακτοποιείς και δεν είναι σε κοινόχρηστο, δεν ασχολείσαι καθόλου με την ορθότητα των υπολογισμών εφόσον δεν υπάρχει και παράβαση κτιριοδομικού.

Το θεωρείς διαφορετική εσωτερική διαρρύθμιση ... γιατί κανονικά η αφαίρεση ΣΔ γίνεται μόνο στα κοινόχρηστα και όχι στα εσωτερικά.

Link to comment
Share on other sites

Και κάπου εδώ επανέρχομαι με την απορία ,γιατί η κλίμακα προς την σοφίτα-πατάρι (θέε βοήθα -ο υποκείμενος χώρος δεν πληρεί προυποθέσεις χώρου κυριας χρήσης αφου έχει υψος 2 μετρα) με αναλυτικό και όχι κανονικά με υπολογισμό στα τετραγωνικά ,αφού τόσο για σοφίτα όσο και για πατάρι στον ΝΟΚ τα τετραγωνικά της κλίμακας προσμετρούνται στον άνω χώρο...?(αν έχω καταλάβει καλά ).

Edited by KaizerSoze
Link to comment
Share on other sites

Τακτοποιείς και δεν βγάζεις άδεια για να εφαρμόσεις ΝΟΚ.

Σε ΓΟΚ85 (αφού τακτοποιείς) έχεις πατάρι και σκάλα αυθαίρετα.

ΥΔ για το πατάρι και αναλυτικό για τη σκάλα ... γιατί τα αντίστοιχα τετραγωνικά της έχουν μετρήσει στο νόμιμο ισόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω να τακτοποιήσω ένα αυθαίρετο κτίσμα που ανήκει στην κατηγόρια 4 , χρειάζεται νέο τοπογραφικό ή μπορώ να χρησιμοποιήσω το τοπογραφικό της αδείας;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.