Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Απο τότε...απο  την κατασκευη....τα ειχε η εργολαβος...

με βαση το εργολαβικο  τα δικαιουνταν...καποιαστιγμη αγορασε τα χιλιοστα...και τα απεκτησε και τυπικα...

 

Τα νοικιαζε από τόοοοτε

 

 

το μονο που θες ειναι το συμβολαιο του 88...εκει  τα γραφει ολα...

 

[ετσι ειναι....εσυ  δεν  εχεις "εννομο συμφερον"..εχει η πελατρισα σου...αλλα  δεν πατε  πουθενα...τα λεει ολα στο συμβολαιο του 88]

 

δυσκολα τα πραγματα... :sad:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά

 

η άδεια οικοδομής θεωρείται ως αποδεικτικό χρόνου κατασκευής ?

 

έχω περίπτωση αποθήκης που έγινε κατοικία. Υπήρχε άδεια αποθήκης 50 μ2 του 1996. τελικά έγινε κατοικία 75 μ2. Στο Ε9 (σύνταξη 2005) το αναφέρει ως κατοικία 75 μ2 κατασκευασμένη το 1997. Η αποτύπωση το έδειξε 75,68 μ2..

 

θεωρώ πως είμαι εντάξει με αυτά να το κατατάξω ως κατοικία 1983< τ < 2003. τι λέτε ?

 

βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μία απορία:

 

Σε 2 όροφο με πιλοτή χτισμένο το 1980 με άδεια, στην πιλοτή έγινε τότε (το 1980) παράνομο δωματιάκι-γκαρσονιέρα.

Φυσικά και δεν υπάρχουν έγγραφα εκείνης της χρονολογίας που να αποδεικνύουν την ύπαρξη του δωματίου (αφού ήταν αυθαίρετο)  και φυσικά η αεροφωτογραφία δεν μπορεί να δει κάτω από πιλοτή. 

Αεροφωτογραφία υπάρχει που να δείχνει το κτίριο το 1980.

Μπορώ να ισχυριστώ ότι η παρανομία ήταν από τότε αφού και το κτίριο είναι από τότε;

Έχω δηλώσει ότι ήταν από το 1980 αφού υπήρχε το μεσοδιάστημα με την Υ.Δ. του ιδιοκτήτη.Τώρα κάτι τέτοιο δεν ισχύει και όπως καταλαβαίνετε βράζω στο ζουμί μου αφού δεν ξέρω τι να πω στον ιδιοκτήτη. 

Link to comment
Share on other sites

εσυ γιατι να βρασεις στο ζουμι σου???

 

δικη του ειναι η υποχρεωση,

-να δηλωσει ποιος καθεται εκει...απο το 1980

-να δηλωσει ενοικια...απο το 1980

-να παρει ρευμα απο το 1980

-να πληρωνει κοινοχρηστα απο το 1980...

 

Δες αν το δήλωσε ποτέ....οπουδηποτε...

 

Αν δεν σου φερει χαρτια...

ας παει στο 2004...

[κι ας διορθωσει τα Ε9...]

Link to comment
Share on other sites

Σάββα, αυτό που περιγράφεις είναι όντως πρόβλημα και αφορά αρκετές υποθέσεις.

Το Ε9 θεωρείται δημόσιο έγγραφο, αλλά δε γνωρίζω τις επιπτώσεις αν πάει κάποιος να δηλώσει ακίνητο που το είχε για πολλά χρόνια αδήλωτο.

Φαντάζομαι θα υπάρχουν επιπτώσεις πάντως. 

Δυστυχώς, επιπλέον δεν μπορείς και να το στοιχειοθετήσεις με τεχνική έκθεση (όπως ένα υπόγειο για παράδειγμα) ως αναπόσπαστο κομμάτι του φ.ο.

Θα σου πρότεινα να απευθύνεις ερώτημα και στο υπουργείο.

Φαντάζομαι πως θα βρουν δίκαιη λύση αφού σκοπός τους είναι να λύσουν το πρόβλημα των αυθαιρέτων και όχι να αντιμετωπίσουν με ληστρικό τρόπο τους πολίτες...

 

(Μπορώ αντί για emoticon να βάλω το εφέ που βάζουν στις αμερικάνικες κωμικές σειρές με το γέλιο του κοινού?)

Edited by Panos_
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως θα βρουν δίκαιη λύση αφού σκοπός τους είναι να λύσουν το πρόβλημα των αυθαιρέτων και όχι να αντιμετωπίσουν με ληστρικό τρόπο τους πολίτες...

 

Υποθέτω κι αν φυσικά μου το επιτρέπεις ότι, δεν μιλάς σοβαρά;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, το σχόλιό μου είναι ειρωνικό. Νομίζω πως είναι προφανές.

Προσπαθώ να κάνω χιούμορ, αν και δε σας κρύβω πως η κατάσταση μου έχει προκαλέσει πλέον αρκετά μεγάλο άγχος, με δεδομένο πως οι επανυπολογισμοί των προστίμων δεν είναι καθόλου ευνοϊκοί για αρκετούς πελάτες μου...

Δυστυχώς εμφανίζουμε εικόνα αναξιόπιστη χωρίς να φταίμε....

Δεν είναι εύκολο να λέμε στους πελάτες άλλα τη μία άλλα την άλλη....

Νομίζω πως οι περισσότεροι "εξ' ημών " αντιμετωπίζουμε αυτό το πρόβλημα....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.