Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Φίλε μου,

αυτό που έγραψα είναι καθαρά ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ θέση.

ΕΓΩ με βάση αυτό δεν θεωρώ το Ε9 (ως έντυπο) ως αποδεικτικό στοιχείου παλαιότητας για τον λόγο που έγραψα γιατί από αυτό καθ' αυτό το έγγραφο δεν μπορείς να ταυτοποιήσεις την αυθαιρεσία με το έτος αφού δεν συντάσσεται από δημόσιο όργανο για να αποτελεί δημόσιο έγγραφο.

 

πχ έχεις έναν πελάτη που δήλωνε όλα αυτά τα χρόνια μια παλιά κατοικία που μένει με 120 τ.μ και παλαιότητα από το 1950. Πας εσύ με την ιδιότητά σου ως μηχανικός και μετράς 150 τ.μ. ή 100τ.μ.

Αεροφωτογραφία δεν υπάρχει.

Θεωρείς ότι νομικά κατοχυρώνεσαι ότι η δήλωση παλαιότητας του ιδιοκτήτη στο Ε9 αποτελεί το "δημόσιο έγγραφο" που ζητά ο 4178?

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εδώ καταθέτει ο καθένας την άποψη του και είναι σεβαστή. Άλλωστε για αυτό ασχολούμαστε με το φόρουμ για να συζητάμε... Σε καμιά περίπτωση δεν λέω ότι έχει λάθος (με μία δόση χιούμορ τα προηγούμενα, για να μην υπάρχει παρεξήγηση, και μία παραίνεση στον Ιάσονα που έχει χιλιογράψει για αυτό το άτιμο Ε9!!).

 

 

Δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος από ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα για την όποια απόφασή του (κυρίως εγώ που είμαι και λιγότερο έμπειρος), αλλά όλοι παίζουμε με τις πιθανότητες "θεωρώ ότι αν κάνω το τάδε είναι περισσότερο σωστό από το άλλο..."

 

 

Πάντως (τη δεδομένη στιγμή) κλίνω προς την άποψη (προσωπική γνώμη φυσικά) ότι το Ε9 αποτελεί δημόσιο έγγραφο, το οποίο αποτελεί κατά κάποιο τρόπο Υπεύθυνη Δήλωση ιδιοκτήτη. Επομένως ενημερώνεται ο πελάτης για πιθανά οφέλη αλλά και πιθανές κυρώσεις για την οποιοδήποτε αλλαγή του Ε9 (δεν σημαίνει πάντοτε ότι αυτή η τροποποίηση είναι ψευδής, μπορεί απλά να μη το δήλωνε τόσα χρόνια), με τον μηχανικό να έχει στα χέρια του απλά ένα αποδεικτικό χρονολογίας...

 

 

Όσο για το παραπάνω που ρωτάς, ΌΧΙ δεν θα δεχόμουν αυτό το Ε9. Θα του έλεγα να το τροποποιήσει, βάσει των Υφιστάμενων μέτρων και έπειτα θα το δεχόμουν. Τώρα σε περιπτώσεις όπου η αυθαιρεσία βγάζει μάτι ότι είναι μεταγενέστερης χρονολογίας δεν θα το δεχόμουν καθόλου...

 

Link to comment
Share on other sites

Σε παραπέμπω και στο συνημμένο όπου βεβαίωση δημάρχου για κατοχή και παλαιότητα δεν θεωρείται δημόσιο έγγραφο.

Χαρακτηρισμός εγγράφου ως δημόσιου, για την απόδειξη παλαιότητας.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως αδίκως ψάχνουμε εάν το Ε9 αποτελεί δημόσιο έγγραφο.

Στο Άρθρο 7 του 4178 αναφέρεται ότι :

 

Πέραν της αεροφωτογραφίας για την απόδειξη του
χρόνου κατασκευής, ο χρόνος της αλλαγής χρήσης απο−
δεικνύεται με έγγραφο φορολογικής ή άλλης δημόσιας
αρχής στο οποίο αναφέρεται το ακίνητο και η χρήση
όπως περιγράφονται κατά την υπαγωγή.

4. Σε κάθε περίπτωση, πέραν των όσων ορίζονται
ανωτέρω, για την απόδειξη του χρόνου κατασκευής
προκειμένου να υπολογιστεί ο συντελεστής παλαιότη−
τας, προσκομίζονται με την ευθύνη του ιδιοκτήτη και
υποβάλλονται με ευθύνη του Μηχανικού στο πληροφο−
ριακό σύστημα αεροφωτογραφίες ή δημόσια έγγραφα

 

Αυτό το "ή" θεωρώ ότι λύνει το γρίφο. Δεν πρέπει να μας απασχολεί εάν το Ε9 είναι δημόσιο έγγραφο (που θεωρώ ότι είναι - εξού και το ή άλλης δημόσιας αρχής) αλλά εάν το Ε9 αποτελεί έγγραφο φορολογικής αρχής.

Νομίζω ότι αποτελεί, άρα το χρησιμοποιούμε.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λές αφορά τον χρόνο αλλαγής χρήσης, όχι τον χρόνο κατασκευής. Τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω εγω.

 

Πέραν της αεροφωτογραφίας για την απόδειξη του χρόνου κατασκευής,

ο χρόνος της αλλαγής χρήσης αποδεικνύεται με έγγραφο φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής στο οποίο αναφέρεται το ακίνητο και η χρήση όπως περιγράφονται κατά την υπαγωγή.

 

Ο καθένα κρίνει και προχωράει όπως θεωρεί εκείνος ότι καλύπτεται σε μελλοντικούς ελέγχους .... ταυτότητα κτηρίου .... δικαστήρια ... κλπ 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, για αλλαγή χρήσης είναι ξεκάθαρο.

Από το λεκτικό όμως "με έγγραφο φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής" καταλαβαίνω ότι τα φορολογικά έγγραφα αποτελούν έγγραφα δημόσιας αρχής.

Link to comment
Share on other sites

Από Εγκύκλιο 4:

Στις  περιπτώσεις  που  στο  έντυπο  Ε9  αναφέρεται  η  αυθαίρετη  κατασκευή  και  ο χρόνος  κατασκευής  της,  θεωρείται  ως  δηµόσιο  έγγραφο  από  το  οποίο  αποδεικνύεται  ο χρόνος ολοκλήρωσης της κατασκευής ή/και ο χρόνος εγκατάστασης της χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

letom επειδή θυμόμουν την αναφορά σε κάποια εγκύκλιο αλλά δεν την βρήκα προηγουμένως, που το αναφέρει?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.