Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Ξέρει κανείς αν στο Ε9, πάς και δηλώσεις αυθαίρετη κατασκευή (προσθήκη), ότι έγινε το 1998?

 

και συγκεκριμένα:

 

1) αν γίνεται μέχρι το Μάρτιο?

2) αν η Εφορεία σου κάτσει κάποιο πρόστιμο για αποφυγή φόρων από το 1998?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις 4 μήνες διορία από την ημέρα που βγήκε το ΦΑΠ συγκεκριμένου έτους, ώστε να διορθώσεις το Ε9 και να ξανά-υπολογισεί το νέο ΦΑΠ. Το ΦΑΠ του 2011, βγήκε τέλη Οκτώβρη εάν θυμάμαι καλά, συνεπώς για το Ε9 του 2011, έχεις μέχρι τέλη Φλεβάρη. Για τα έτη 2012 και 2013, έχεις, εάν θυμάμαι καλά, μέχρι τέλη Απρίλη.

 

Στο Ε9 μπορείς να βάλεις ΜΙΑ ημερομηνία κατασκευής για κάθε σειρά - ιδιοκτησία. Συνεπώς, εάν το κυρίως κτήριο έγινε το 2000 και η προσθήκη το 2005, τότε στο Ε9 θα αναγράφεται ήδη το 2000 και δεν μπορείς να βάλεις ΚΑΙ το 2005, διότι η προσθήκη δεν είναι ξεχωριστή ιδιοκτησία. Εάν είναι, τότε ΟΚ.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Όπως και στο παράδειγμα, η προσθήκη θα φαίνεται στο Ε9 ως προ του 2004, ενώ δεν θα είναι.

ΠΡΟΣΟΧΗ με το τι παλαιότητα δηλώνετε!!!!!

 

Το εάν η εφορία βάλει κανένα πρόστιμο για τα "πριν"... δεν το ξέρουμε και ελπίζω να μην το μάθουμε!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απ' ότι κατάλαβα καλά, δεν μπορώ να  δηλώσω την προσθήκη ως προ του 2003, γιατί η ημερομηνία του αρχικού κτίσματος είναι 1998.

Αρα τι κάνω, πως παίρνω παλαιότητα για την προσθήκη που έγινε το 2000 σε αρχικό κτίριου του 1998 δηλωμένο στο Ε9?

Τι θα έκανες εσύ   architect_duth???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μία απορία και από εμένα...

 

 

Έχω πλήρως αυθαίρετο κτίσμα, όπως υποστηρίζεται από τους ιδιοκτήτες προ 75... Σε συμβόλαιο αποδοχής κληρονομιάς το 2003, περιγράφεται το γήπεδο το οποίο κληρονομείται ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ πουθενά το κτίσμα... Εγώ από αυτά (δεν ξέρω τι γίνεται με το Ε9, νομίζω ότι ούτε εκεί δηλώνεται το σπίτι) υπολογίζω το πρόστιμο με χρονολογία κτίσματος το 2003 (περιγράφοντας και όλη την κατάσταση)???

 

 

Ή μπορώ να πω ότι το κτίσμα (αποδεδειγμένα βέβαια) είναι προ του 75, επομένως 500 ευρώ, και να "βγάλω" ουσιαστικά ψευδή τα όποια συμβόλαια?? Προφανώς και δεν θέλω να μπλέξω και θέλω να κάνω σωστά την δουλειά χωρίς να με ενδιαφέρει το κόστος που θα προκύψει...

 

Ποιά είναι η άποψή σας???

 

Link to comment
Share on other sites

Μία λύση είναι να βρεις αεροφωτογραφία του 1975....

ασχετο με το θεμα.......απο που να την βρει αυτην την ρημαδα την αεροφωτογραφια?

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Να στήσει ..."καρτέρι" στον πρώην ΟΚΧΕ Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή από το πρωί (αν δεν κάνω λάθος)......

Link to comment
Share on other sites

Να στήσει ..."καρτέρι" στον πρώην ΟΚΧΕ Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή από το πρωί (αν δεν κάνω λάθος)......

λειτουργει ο πρωην ΟΚΧΕ?

τωρα λεγεται ΕΚΧΑ?

οι εκτος αθηνας πως εξυπηρετουνται?

εχουμε το σαιτ?

Link to comment
Share on other sites

Πέρα του ότι όπως και ο συνάδελφος pantsel ειμαι εκτός Αθήνας, και του ότι μάλλον πιο πιθανό είναο το ριφιφι(!!!) η ερώτησή μου είναι αλλού.

 

Έστω ότι βρίσκω εγώ αποδεικτικό για προ 75, έχω όμως στα χέρια μου αποδοχή κληρονομιάς του 2003 όπου δεν αναφέρεται το κτίσμα. Μάλιστα υπάρχει και τοπογραφικό συνημμένο (το οποίο δεν είδα), το οποίο και προφανώς δεν θα το αποτυπώνει.

 

Εγώ ΠΩΣ θα μπορέσω να το δηλώσω για προ του 75 (που είναι αλήθεια) έχοντας στα χέρια μου όμως τίτλο του 2003 (τον οποίο θα πρέπει να ανεβάσω και σαν δικαιολογητικό) όπου δεν το αναφέρει????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.