Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Πολλά αυθαίρετα δεν φαίνονται σε συμβόλαια και δεν δηλώνονται σε Ε9 για να μην πληρώνονται οι διάφοροι φόροι.

Αυτό δε σημαίνει πως δεν υφίστανται. Κατά συνέπεια θεωρώ πως το συμβόλαιο που έχεις στα χέρια σου δεν είναι δεσμευτικό.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο που λές πρέπει να είναι ακριβώς αυτή η περίπτωση!

 

Συμφωνώ ότι αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υφίσταται... αλλά έχω κάποιο ΔΗΜΟΣΙΟ έγγραφο στα χέρια μου, που δεν αναφέρει κάτι, και τώρα πρέπει να πάρω στα χέρια μου κάποιο ΑΛΛΟ ΔΗΜΟΣΙΟ εγγραφο για να αποδείξω ότι τελικά υπήρχε από πιο παλιά...

 

Καλώς ή κακώς αυτό δεν είναι λογικό. Κάποιος είναι "ψεύτης" σε αυτή την ιστορία. Και έρχομαι εγώ τώρα, που μπαίνω στη μέση και βλέπω κάτι προφανές (την ύπαρξη κτίσματος) που λογικά (κατ εμένα) θα πρέπει να βασιστώ πάνω στο τελευταίο χρονικά δημόσιο έγγραφο για να συνεχίσω τη δουλεία μου.........

Link to comment
Share on other sites

kostaras ο νόμος ζητάει να αποδείξεις ότι το κτίσμα υπήρχε εκεί από το 75. Αν έχεις τέτοια απόδειξη είσαι ΟΚ. Το αν το κτίσμα δηλωνόταν σε συμβόλαια, κληρονομιές, Ε9 ή οπουδήποτε, δεν σε απασχολεί, δεν τα συνέταξες εσύ στην τελική.

Link to comment
Share on other sites

Kostaras

 

ειπες στην αρχη οτι οι ιδιοκτητες
"ισχυριζονται" οτι ειναι προ 75

μετα  οτι "ειναι προ 75"
...μετα οτι καποιος ειναι "ψευτης" σε αυτη την ιστορια..

 

Με βαση τα  εγγραφα [συμβολαια, τοπογραφικο, Ε9 κλπκλπ]

το ακινητο δεν υπηρχε ουτε το 75 ουτε το 95...

 

Θα ζητησεις α/φ...

αν βρεις...τα ξαναλεμε

 

αν οχι...

 

να πανε να κανουν συμπληρωματικη δηλωση αποδοχης...και όλα τα άλλα χαρτια που απαιτει ο νομος..

 

 

εσυ δεν θα τους κανεις ουτε τα χατηρια  ουτε με περιουσιες...διακινδυνευοντας  ο ίδιος...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

λειτουργει ο πρωην ΟΚΧΕ?

τωρα λεγεται ΕΚΧΑ?

οι εκτος αθηνας πως εξυπηρετουνται?

εχουμε το σαιτ?

ναι

ναι

δεν εξυπηρετουνται, μονο αυτοπροσωπως

δε λειτουργει για παραγγελιες

Link to comment
Share on other sites

Πέρα του ότι όπως και ο συνάδελφος pantsel ειμαι εκτός Αθήνας, και του ότι μάλλον πιο πιθανό είναο το ριφιφι(!!!) η ερώτησή μου είναι αλλού.

 

Έστω ότι βρίσκω εγώ αποδεικτικό για προ 75, έχω όμως στα χέρια μου αποδοχή κληρονομιάς του 2003 όπου δεν αναφέρεται το κτίσμα. Μάλιστα υπάρχει και τοπογραφικό συνημμένο (το οποίο δεν είδα), το οποίο και προφανώς δεν θα το αποτυπώνει.

 

Εγώ ΠΩΣ θα μπορέσω να το δηλώσω για προ του 75 (που είναι αλήθεια) έχοντας στα χέρια μου όμως τίτλο του 2003 (τον οποίο θα πρέπει να ανεβάσω και σαν δικαιολογητικό) όπου δεν το αναφέρει????

 

Μία λύση είναι να βρεις αεροφωτογραφία του 1975....

 

Δυστυχώς δεν έχεις άλλες επιλογές εκτός της προαναφερόμενης.

Αν βρεις αεροφωτογραφία τότε πάει ως προ του 75 και ωφελείται ο ...φίλος ιδιοκτήτης.

Απολύτως νόμιμα θα κινηθείς.

Συμβόλαιο δεν απαιτείται ν' ανέβει στο σύστημα.

Τις αεροφωτογραφίες ΔΕΝ οφείλει να τις βρει ο μηχανικός αλλά ο ιδιοκτήτης και να τις προσκομίσει στον μηχανικό!!!!!

Αν αναλάβει να το κάνει αυτό μηχανικός πρέπει να πληρωθεί extra!!!!

75 ευρώ η ψηφιακή αεροφωτογραφία + 75 ευρώ τα έξοδα μετακίνησης κ.λπ. + 100 ευρώ η αμοιβή σου = 250 ευρώ extra....

Αν τα καταβάλλει ο ...φίλος ιδιοκτήτης αξίζει τον όποιο κόπο!!!!

Εγώ αυτήν την πολιτική ακολουθώ και ...πιάνει!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι οι συνάδελφοι παραπάνω τα είπαν όλα... Σας ευχαριστώ

 

Επομένως πάω με την πραγματική κατάσταση και όχι με αυτή των συμβολάιων ή οτιδήποτε άλλο ( από ότι κατάλαβα...)

 

Από εκεί και πέρα έχω προφανώς το θέμα της χρονολογίας...

Επειδή θεωρώ δύσκολη την εύρεση αεροφωτογρααφίας (ο Ιάσονας δεν μπορούσε να τα πει καλύτερα), μπορώ να τους προτρέψω να μου φέρουν κάποια βεβαίωση από την κοινότητα, το δήμο ή αλλού που να βεβαιώνει την ύπαρξη του κτίσματος πριν κάποια χρονολογία?? 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω την γνώμη σας, 

Δεδομένου ότι αεροφωτογραφίες δεν έχουμε ακόμα, θα μπορούσαμε να εντάξουμε το αυθαίρετο στην παλαιότητα που δηλώνει ο ιδιοκτήτης και όταν πάρουμε αεροφωτογραφία και διαπιστόσουμε ότι η δηλωμένη παλαιότητα δεν ισχύει, να την αλλάξουμε στο σύστημα (πάντα σε υπαγωγή).

Βεβαίως αυτή η διαδικασία να περιγράφεται στην εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη προς εμάς και η αλλαγή να γίνεται αυτόματα από εμάς χωρίς να χρειάζεται να ξαναρωτηθεί ο ιδιοκτήτης, απλώς θα του στέλνουμε την λυπητερή (την οποία βέβαια θα την γνωρίζει εκ των προτέρων).

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω την γνώμη σας, 

Δεδομένου ότι αεροφωτογραφίες δεν έχουμε ακόμα, θα μπορούσαμε να εντάξουμε το αυθαίρετο στην παλαιότητα που δηλώνει ο ιδιοκτήτης και όταν πάρουμε αεροφωτογραφία και διαπιστόσουμε ότι η δηλωμένη παλαιότητα δεν ισχύει, να την αλλάξουμε στο σύστημα (πάντα σε υπαγωγή).

Βεβαίως αυτή η διαδικασία να περιγράφεται στην εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη προς εμάς και η αλλαγή να γίνεται αυτόματα από εμάς χωρίς να χρειάζεται να ξαναρωτηθεί ο ιδιοκτήτης, απλώς θα του στέλνουμε την λυπητερή (την οποία βέβαια θα την γνωρίζει εκ των προτέρων).

 

Γίνεται και αυτό, αλλά εγώ τείνω περισσότερο στην πολιτική του Ιάσονα. Βάζω τις ΑΦ χρονικά «μπροστά» στην διαδικασία.

 

(οι δημόσιοι φορείς ΑΦ (ΓΥΣ & ΕΚΧΑ) λειτουργούν)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.