Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

ετσι ειναι,

 

διορθωση ετους 2009...

 

πληρωθηκε προστιμο 100 ευρω

+ 2,40  για   "χαρτοσημο"...?????

 

[και αφορουσε  διορθωση   τμ.  οικοπεδου, που ειχαν γραφει  λιγωτερα...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

να ρωτήσω κάτι για επιβεβαίωση?

 

Η/Χ που έκλεισε και μετατράπηκε σε χώρο κύριας χρήσης, ακόμα και αν με πρόσφατη τροποποίηση του Ε9 φανούν τα μ2 σαν κύριος χώρος, και πάλι δε θα αποδεικνύεται πότε έγινε η εγκατάσταση της χρήσης, σωστά? Και αν δεν έχω και άλλο τρόπο να αποδείξω ότι έγινε παλαιότερα, αναγκαστικά θα δηλώσω από 1.1.2004, σωστά το αντιλαμβάνομαι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου ζητάει εμμέσως, είναι η ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ που θα πρέπει να γράψει στο αρχικό κουτάκι. Εγώ για παράδειγμα γράφω:

"Ρύθμιση αυθαίρετων κατασκευών βάσει Ν.4178, με α/α δήλωσης 123456."

Ουσιαστικά δλδ ποιος είναι ο λόγος της τροποποίησης του συγκεκριμένου ακινήτου. Επίσης, σε μία περίπτωση έκανα τροποποίηση γράφοντας τον α/α δήλωσης, χωρίς όμως καν να έχω υποβάλει τη συγκεκριμένη δήλωση, καθώς ο συγγενής θα το κάνει, αλλά στο μέλλον (εντός 4178).

 

ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι έχεις 4 μήνες από τότε που βγήκε το ΦΑΠ.

Όπως τα λέει ο architect_duth είναι με μία λεπτομέρεια ακόμα. Σε πελάτη μου ζήτησαν με mail (Θεοχάρης) να πάει στην εφορεία να πληρώσει το πρόστιμο καθώς και να έχει μαζί του τα αποδεικτικά της εν λόγω μεταβολής (αυτά δλδ που έγραψε στο κουτάκι).

 

Έτσι, σκέφτηκα κι εγώ το ίδιο, και του έδωσα το αποδεικτικό της δήλωσης που βγάζει το σύστημα.

Ακόμα κι αν δεν είναι σε ολοκληρωμένη υπαγωγή. 

Link to comment
Share on other sites

leup

δες παρακάτω  την εγκ. 3  στο άρθρο 7.

Με τη βεβαιότητα ότι ο Φ.Ο έγινε προ 28-7-2011 και με το Ε9 να παρουσιάζει τα σωστά τετραγωνικά κύριας χρήσης του κλεισμένου Η.Χ,  καθώς και το έτος κατασκευής του, προχωράς άφοβα.

Η ημερομηνία αλλαγής χρήσης μετά την 1-1-2004 επιλέγεται  όταν δεν έχεις κανένα αποδεικτικό δημόσιο έγγραφο ή έγγραφο φορολογικής αρχής.

Εσύ όμως έχεις...

 

  ΑΡΘΡΟ 7  
 
25)    Παρ.   1   :   ∆ιατηρείται   η  28-7-2011    ως   ηµεροµηνία   προστασίας   του   δοµηµένου 
περιβάλλοντος, καταγραφής και εντοπισµού των νέων αυθαιρέτων.        
26)    Παρ.  2  :  Η  υπαγωγή  αυθαίρετης  αλλαγής  χρήσης  χώρου  στο  ν.  4178/13  είναι  δυνατή 
ακόµη  και  αν  δεν  υποβληθεί  έγγραφο  φορολογικής  ή  άλλης  δηµόσιας  αρχής,  αλλά  στην 
περίπτωση αυτή για τον υπολογισµό του προστίµου θεωρείται ως χρόνος αλλαγής χρήσης η 
1.1.2004. 
∆ιευκρινίζεται  ότι  τα  ως  άνω  σχετικά  µε  την  απόδειξη  του  χρόνου  κατασκευής 
ισχύουν  αναλογικά  και  για  τις  περιπτώσεις  κατασκευής  αυθαίρετου  παταριού,  αυθαίρετου 
υπογείου και αυθαίρετης µετατροπής ηµιϋπαίθριου χώρου σε κλειστό χώρο κύριας χρήσης. 
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα 100€ που λέει και ο letom παραπάνω είναι πρόστιμο(τόσο έχει πάει). Πρόστιμο πληρώνεις όταν έχουν περάσει πάνω από 4 μήνες από 

την έκδοση του τελευταίου εκκαθαριστικού του ΦΑΠ. Άν δεν πληρώνεις ΦΑΠ(γιατί η περιουσία σου είναι <200.000 αν δεν κάνω λάθος) τότε οι 4 μήνες δεν ισχύουν και μπορείς να πάς μέχρι και το 2011 και να τροποποιήσεις το Ε9 χωρίς πρόστιμο. 

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Pavlos33,

 

δηλαδή αν κατάλαβα καλά, απλά θα αυξηθούν τα τμ. των κύριων χώρων στο Ε9 κατά τον Η/Χ που κλείστηκε, με το ίδιο έτος κατασκευής που είχε το κτίριό μου - αφού κατασκευάστηκαν όλα ενιαία, και είμαι ok! Βέβαια δεν είναι και πολύ σωστό όπως το αντιλαμβάνομαι, αλλά από την άλλη δε μπορεί να μου πει και κανένας τίποτα, δίκιο έχεις...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα 100€ που λέει και ο letom παραπάνω είναι πρόστιμο(τόσο έχει πάει). Πρόστιμο πληρώνεις όταν έχουν περάσει πάνω από 4 μήνες από 

την έκδοση του τελευταίου εκκαθαριστικού του ΦΑΠ. Άν δεν πληρώνεις ΦΑΠ(γιατί η περιουσία σου είναι <200.000 αν δεν κάνω λάθος) τότε οι 4 μήνες δεν ισχύουν και μπορείς να πάς μέχρι και το 2011 και να τροποποιήσεις το Ε9 χωρίς πρόστιμο. 

Αυτό που δεν εχω καταλάβει είναι για ποιο λόγο να διορθώσει κανείς τα Ε9 μέχρι το 2010 και να πληρώσει πρόστιμο, αντί να διορθώσει πχ μόνο το 2013 ή άντε το πολύ μέχρι το 2011.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.