Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

τελικά μάλλον παίζω με την φωτιά. Η κατ. 1 του αρ. 9 αναφέρει ότι σε αυτήν υπάγονται ολοκληρωμένες κατασκευές. Ας πάμε συντηρητικά....

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

δεν θες τιποτε αλλο

 

Εχεις συμβολαιο μεταγεγραμμενο...

 

Η σύσταση οριζοντίου έχει υποστεί τροποποιήσεις το '87... Οπότε την πρώτη την κρατάω μόνο ως αποδεικτικό και κινούμαι για τα υπόλοιπα με την τροποποιητική και το συμβόλαιο για την ιδιοκτησία που με ενδιαφέρει, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν διαφορων ειδων  "τροποποιησεις..."

μπορει κατ αρχας να αφορα αλλα διαμερισματα

ή, για να σε αφορά, πρεπει η τροποποιηση

και

να σε επηρεαζει κατα τα τμ ή το ποσοστό...

 

πλην η παλαιοτητα...εξακολουθει να ισχυει...

 

δες τι αναφερεται στο συμβολαιο του '87

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν διαφορων ειδων  "τροποποιησεις..."

μπορει κατ αρχας να αφορα αλλα διαμερισματα

ή, για να σε αφορά, πρεπει η τροποποιηση

και

να σε επηρεαζει κατα τα τμ ή το ποσοστό...

 

πλην η παλαιοτητα...εξακολουθει να ισχυει...

 

δες τι αναφερεται στο συμβολαιο του '87

 

Έχουν αλλάξει λίγο τα τμ και τα ποσοστά (και λόγω των τετραγωνικών και λόγω προσθήκης)

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Θα επανέλθω στα 430 & 431:

 

Και τελικά από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης λαμβάνω την εξής απάντηση (προφορικά πάντα):

 

1) Η σύσταση είναι δεκτή ως αποδεικτικό στοιχείο. Έστω... δεν μου φαίνεται παράλογο εάν η διατύπωση και η περιγραφή είναι σωστή.

 

2) Και (αν και γνωρίζω ότι δεν είναι στην παρούσα θεματική ενότητα, αλλά είναι τελικά συνδεδεμένο) η εκτίμηση είναι ότι για την υπαγωγή στην κατηγορία 1 - προ του 1975 αρκεί να αποδεικνύεται η ολοκλήρωση του Φ.Ο. και της τοιχοποιίας, και εφόσον αναφέρεται σαφώς στην σύσταση είναι οκ. Στην ερώτησή μου που βασίζεται μου λένε "δια της ατόπου απαγωγής" από την εγκύκλιο 3 κεφάλαιο Γ, σελίδα 5.

 

Καμία άποψη?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτησω παλι κατι που εχει ειπωθει.

Χωραφι ποτιστικο πρεπει δυστυχως να πουληθει αμεσα

(γιατι μας εφτασαν οι μ@λ@κες σε τετοιο σημειο, που ξεπουλαμε οτι εχουμε και δεν εχουμε για να ζησουμε ...... :cry:  )

Δυστυχως υπαρχει στην αυτοψια βρηκα και μια αποθηκη 25 τετραγωνικα που εχει μεσα το μοτερ για αντληση νερο.

Θα παει για τακτοποιηση. Ομως ως αποδειξη παλαιοτητα δεν εχω τιποτα αλλο απο 1) την υπευθυνη δηλωση του ιδιοκτητη 2) το συμβολαιο του 1978 που αναφερει οτι υπαρχει μια μικρη αποθηκη (χωρις περιγραφη και τετραγωνικα) και μοτερ.

Ο ιδιοκτητης, στο Ε9, δηλωνε μονο το χωραφι και οχι την αποθηκη...

 

Γνωριζει καποιος αν με αυτα τα δυο - Υπ.Δηλ + συμβολαιο - ειμαι καλυμενος και αν πρεπει να αλλαξει και το Ε9?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι να ρωτήσω το εξής. Υπαγωγη στον 4178 οριζοντιας ιδιοκτησίας διαμερίσματος Β ορόφου που η μόνη αυθαιρεσία είναι η κατάληψη 3 μ2 του κοινόχρηστου διαδρόμου. Δηλαδή ο τοίχος χτιστηκε σε άλλη θέση όταν χτιζόταν η οικοδομή την δεκαετία του 80. Τα σχέδια της Οικοδομικής Αδειας και της σύστασης δεν περιγράφουν τον χώρο του κοινόχρηστου διαδρόμου. Τι να κάνω για να αποδείξω την παλαιότητα (προ 2011)?

Link to comment
Share on other sites

θα διορθωσεις στο Ε9  τα επι πλεον  τμ...

 

[στις παρατηρησεις  θα γραψεις λογω τακτοποιησης]

 

αλλά...πρεπει να εχεις  εξασφαλισει την συναινεση...με  το αρθρο 11...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά η διόρθωση του Ε9 σε ποιό έτος πρέπει να γίνει??Π.χ θέλω να αποδείξω παλαιότητα Ημιυπαιθρίου πρίν από το 2003??Ποιό Ε9 πρέπει να αλλάξει..Δεν μου φαίνεται σωστή αυτή η διαδικασία...!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.