Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

"οικοπεδο"....???

τι εχει χτισθεί???

με αδεια.....???

 

συν  τα προηγουμενα...

 

ποιος πεθανε???

πότε???

αφησε διαθηκη???

εγινε αποδοχη???

Link to comment
Share on other sites

εχω οικοπεδο με 4 συνιδιοκτητες εξ αδιαιρετου απο  25% ο καθενας.

την αιτηση θα την κανει ενας με συναινεση των αλλων. σωστα?

εγω μονο το Ε9 του συνιδιοκτητη που κανει την αιτηση υποχρεουμαι να ανεβασω?

Νομίζω βάζεις τα Ε9 όλων των συνιδιοκτητών. Τα σκανάρεις και τα εισάγεις στο word σαν εικόνα ώστε να φαίνεται ένα αρχείο.

Εναλλακτικά μπορείς και να τα ανεβάζεις ένα-ένα στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει καμία διαφορά η τεχνική έκθεση που γράφουμε απ' ευθείας στο σύστημα, με αυτήν που την εισάγουμε σαν ξεχωριστό αρχείο;

Εγώ πέρα από κάποια στοιχεία ακινήτου κτλ. το κύριο σώμα το κάνω αντιγραφή-επικόλληση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνουμε όταν έχουμε ένα αυθαίρετο κτίσμα προς τακτοποίηση που ανήκει σε 2 ή 3 ιδιοκτήτες? Όταν, μάλιστα, την τακτοποίηση την κάνουν και οι δύο μαζί. 

1) Κάνουν όλοι δηλώσεις ανάθεσης στο Μηχανικό και υπεύθυνες δηλώσεις ιδιοκτήτη?

2) Κάνει ο ένας εκ των ιδιοκτητών δήλωση ανάθεσης στο Μηχανικό και υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη, και οι υπόλοιποι κάνουν μία δήλωση ότι συναινούν στην τακτοποίηση?

Πως γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

κατι αναλογο εχω και εγω με τους 4 συνιδιοκτητες. ενας θα κανει την αιτηση και εξουσιοδοτηση με συναινεση των αλλων. κατ επεκταση θα ανεβασω μονο το Ε9 αυτου που θα κανει την αιτηση. σιγα μην ψαξω και τους αλλους.

Link to comment
Share on other sites

κατι αναλογο εχω και εγω με τους 4 συνιδιοκτητες. ενας θα κανει την αιτηση και εξουσιοδοτηση με συναινεση των αλλων. κατ επεκταση θα ανεβασω μονο το Ε9 αυτου που θα κανει την αιτηση. σιγα μην ψαξω και τους αλλους.

 

Απαιτούνται τα Ε9 όλων!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειχε ειπωθει καποια στιγμη εδω

οτι δλδ τα Ε9 της δεκαετιας του 70 δε σφραγιζοταν απο την εφορια

ισχυει? να κανω δεκτο (ως αποδ. παλαιοτητας) ενα τετοιο?

Επίσης θέλω να ρωτήσω το εξής: Πελάτης μου έχει φέρει μια απλή δήλωση Ε9 του 1997 με την υπογραφή του που αναφέρονται τα διάφορα ακίνητα,μεταβολές κτλ καθώς και αυτό που ρυθμίζουμε. Μου λέει αυτό κατέθεσα το 1997 δενυπάρχει κάποια μεταβολή από τότε. Και μου έφερε και το ΕΝΦΙΑ που λέει τα ίδια.

Επειδή δε ξέρω, είναι λογιστικά αυτά, κανονικά το σύστημα δε πρέπει να του βγάλει ηλεκτρονικά και Ε9?

Είναι εκείνη η κλασσική δήλωση Στοιχείων ακινήτων που δηλώναμε παλιά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.