Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Γεια σας. Έχω το εξής πρόβλημα: έχω νομιμοποιήσει ένα σπίτι 47 τ.μ. το οποίο είχε μια μικρή υπέρβαση της αδείας του ως προς κάτι ψιλά σε τ. μ., καθώς και ένα στέγαστρο στην είσοδο με υποστυλώματα, το οποίο και έβαλα σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής με αναλυτικό προϋπολογισμό. Τώρα πρέπει να "ανεβάσω" το διορθωμένο Ε9 με τα τετραγωνικά της κατοικίας όπως τα μέτρησα. Ως προς σε αυτό ο λογιστής δεν είχε αντίρρηση. Όσον αφορά στο στέγαστρο όμως, το οποίο δεν είχε δηλωθεί ποτέ από τότε που έγινε,και έχει μια επιφάνεια αξιόλογη 33 τ.μ., ο λογιστής και η συμβολαιογράφος λένε στον ιδιοκτήτη ότι δεν χρειάζεται να το δηλώσει. Ισχυρίζονται ότι δεν αποτελεί κατοικία. Κανονικά δεν πρέπει να δηλωθεί στο Ε9? Δεν θα έρχεται σε αντίφαση με το σύστημα του Τ.Ε.Ε.? Δεν είναι απόκρυψη περιουσιακού στοιχείου σε οικόπεδο? Να επιμείνω ή δεν πέφτει λόγος σε εμάς τους μηχανικούς?

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιου είδους κατασκευές δεν δηλώνονται στο Ε9, θα πρέπει όμως εσύ να βρεις ενα δημόσιο έγγραφο που να αποδεικνύει ότι καλώς το τακτοποίησες. Δηλαδή ότι υπήρχε πριν τις 28/7/11.

 

Δοκίμασε αρχικά μέσω κάποιας α/φ από ktimanet, google earth...κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ akis, υπάρχουν και στη ΓΥΣ αεροφωτογραφίες της δεκαετίας του '90 ή δεν θα βρω άκρη από εκεί? 

Link to comment
Share on other sites

Στο google earth έψαξες; Αν μιλάμε για το στέγαστρο μόνο τότε σε καλύπτει και μια πολύ μεταγενέστερη φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Έχω το εξής πρόβλημα: έχω νομιμοποιήσει ένα σπίτι 47 τ.μ. το οποίο είχε μια μικρή υπέρβαση της αδείας του ως προς κάτι ψιλά σε τ. μ., καθώς και ένα στέγαστρο στην είσοδο με υποστυλώματα, το οποίο και έβαλα σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής με αναλυτικό προϋπολογισμό. Τώρα πρέπει να "ανεβάσω" το διορθωμένο Ε9 με τα τετραγωνικά της κατοικίας όπως τα μέτρησα. Ως προς σε αυτό ο λογιστής δεν είχε αντίρρηση. Όσον αφορά στο στέγαστρο όμως, το οποίο δεν είχε δηλωθεί ποτέ από τότε που έγινε,και έχει μια επιφάνεια αξιόλογη 33 τ.μ., ο λογιστής και η συμβολαιογράφος λένε στον ιδιοκτήτη ότι δεν χρειάζεται να το δηλώσει. Ισχυρίζονται ότι δεν αποτελεί κατοικία. Κανονικά δεν πρέπει να δηλωθεί στο Ε9? Δεν θα έρχεται σε αντίφαση με το σύστημα του Τ.Ε.Ε.? Δεν είναι απόκρυψη περιουσιακού στοιχείου σε οικόπεδο? Να επιμείνω ή δεν πέφτει λόγος σε εμάς τους μηχανικούς?

Αλήθεια που να δηλώσει το στέγαστρο στο Ε9? 

Ούτε κύριος χώρος (κατοικία κλπ) θεωρείται ούτε βοηθητικός (αποθήκη, θ.σ κλπ) .

Με τη λογική αυτή να δηλώνονται στο Ε9 και τα bbq και τα κιόσκια. Το σύστημα του ΤΕΕ δεν έχει καμία δουλειά (προς το παρόν τουλάχιστον) με το ταξις. Συμφωνώ στο τελευταίο που έγραψες. Είναι δουλειά λογιστή (εκτός αν πληρώνεσαι για την παροχή συμπλήρωσης Ε9  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Έχω το εξής πρόβλημα: έχω νομιμοποιήσει ένα σπίτι 47 τ.μ. το οποίο είχε μια μικρή υπέρβαση της αδείας του ως προς κάτι ψιλά σε τ. μ., καθώς και ένα στέγαστρο στην είσοδο με υποστυλώματα, το οποίο και έβαλα σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής με αναλυτικό προϋπολογισμό. Τώρα πρέπει να "ανεβάσω" το διορθωμένο Ε9 με τα τετραγωνικά της κατοικίας όπως τα μέτρησα. Ως προς σε αυτό ο λογιστής δεν είχε αντίρρηση. Όσον αφορά στο στέγαστρο όμως, το οποίο δεν είχε δηλωθεί ποτέ από τότε που έγινε,και έχει μια επιφάνεια αξιόλογη 33 τ.μ., ο λογιστής και η συμβολαιογράφος λένε στον ιδιοκτήτη ότι δεν χρειάζεται να το δηλώσει. Ισχυρίζονται ότι δεν αποτελεί κατοικία. Κανονικά δεν πρέπει να δηλωθεί στο Ε9? Δεν θα έρχεται σε αντίφαση με το σύστημα του Τ.Ε.Ε.? Δεν είναι απόκρυψη περιουσιακού στοιχείου σε οικόπεδο? Να επιμείνω ή ?δεν πέφτει λόγος σε εμάς τους μηχανικούς

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ένας πελάτης μου είπε ότι οι Η/Υ και γενικά οι ανοικτοί στεγασμένοι δηλώνονται στο Ε9 για τα επαγγελματικά ακίνητα.

Ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Οι Η/χ   δεν γραφονται στο Ε9 [εκτος αν κλεισουν]

 

 

 για τους "ανοιχτους εστεγασμενους χωρους"

 

[δξ τι εννοει...]

 

δες την ΠΟΛ 1237/14

 

 

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19856

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Γενικά επικρατεί σύγχυση των όρων

"υπόστεγα και υπόστεγοι χώροι"  

"στέγαστρα" και 

"προστέγασμα"

 

Αλλιώς τους ερμηνεύουν οι λογιστές

αλλιώς  οι εφοριακοί

αλλιώς οι μηχανικοί ιδιώτες (ειδικά στις ρυθμίσεις υπάρχει μεγάλη διαφορά και μεταξύ μηχανικών)  

αλλιώς οι μηχανικού Υ.ΔΟΜ και

αλλιώς οι δικηγόροι (δεν αναφέρομαι στο Δημήτρη!)

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Γεια σας. Έχω το εξής πρόβλημα: έχω νομιμοποιήσει ένα σπίτι 47 τ.μ. το οποίο είχε μια μικρή υπέρβαση της αδείας του ως προς κάτι ψιλά σε τ. μ., καθώς και ένα στέγαστρο στην είσοδο με υποστυλώματα, το οποίο και έβαλα σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής με αναλυτικό προϋπολογισμό. Τώρα πρέπει να "ανεβάσω" το διορθωμένο Ε9 με τα τετραγωνικά της κατοικίας όπως τα μέτρησα. Ως προς σε αυτό ο λογιστής δεν είχε αντίρρηση. Όσον αφορά στο στέγαστρο όμως, το οποίο δεν είχε δηλωθεί ποτέ από τότε που έγινε,και έχει μια επιφάνεια αξιόλογη 33 τ.μ., ο λογιστής και η συμβολαιογράφος λένε στον ιδιοκτήτη ότι δεν χρειάζεται να το δηλώσει. Ισχυρίζονται ότι δεν αποτελεί κατοικία. Κανονικά δεν πρέπει να δηλωθεί στο Ε9? Δεν θα έρχεται σε αντίφαση με το σύστημα του Τ.Ε.Ε.? Δεν είναι απόκρυψη περιουσιακού στοιχείου σε οικόπεδο? Να επιμείνω ή ?δεν πέφτει λόγος σε εμάς τους μηχανικούς

 

Καλό !! ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.