Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Συνιδιοκτησία ακινήτου και ένταξη στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

Παρακάτω είναι η γνωμοδότηση του ΝΣΚ....

attachicon.gif19670606 ΝΣΚ 529.pdf

 

 

γνωμοδοτηση του   1967... :smile:

 

απο τοτε  εχουν  "κυλησει" πολλες ... stones  στα ποταμια της νομοθεσιας...

 

εχουμε ΓΟΚ, ξανα ΓΟΚ,  τωρα ΝΟΚ, εχουμε ν. 960 για τις υποχρεωτικες, εχουμε και ΚΟΚ...

 

και στην περιπτωση του ινσαγκι εχουμε διαμορφωμενα παρτερια  στις πρασσιες  μιας οικοδομης  και αναμεσα  διαφορα "κενα",

όπου παρκαρουν αυτοκινητα...

 

Ειναι "μη λογικο" -  δλδ. εντελως  παραλογο...-  να "υποθετει"  και  να "θεωρει" το ΑΤ της περιοχης  τα  "κενα"  αναμεσα στα παρτερια σαν πεζοδρομια του Δημου και τα παρτερια σαν ιδιοκτησια του Δημου.

 

Η -καθε- παραβαση πρεπει να δικαιολογειται και να αιτιολογειται με βαση ρητες  διαταξεις, και  οχι   με "υποθεσεις" περι του οτι "αφου ειναι  "εν  επαφη" με το πεζοδρομιο  αρα ειναι του Δημου...

 

Ας μας κατεβασει εδω μια κληση ο ινσαγκι

 

να δουμε με ποιες διαταξεις περι "ιππηλατων αμαξων" τους εχουν γραψει... :smile: :-)

 

τις καλησπερες μου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελευταία φορά, που γνωρίζω,  χρησιμοποιήθηκε το 2007!!!!!!

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Και ερωτω εγω....

Πειτε πως δηλωνω την "αυθαιρετη δημιουργια υπαιθριων θεσεων σταθμευσης στο προκηπιο" τακτοποιωντας την ως μια λοιπη πολεοδομικη παραβαση Κατηγοριας 5 με 51% συναινεσεων.

Τι αποδεικτικο παλαιοτητος να χρησιμοποιησω για να ισχυριστω οτι πραγματοποιηθηκε εμπροθεσμα, προ 28.07.2011?

 

Αεροφωτογραφιες? Κι αν αυτες δε δειχνουν αυτοκινητα παρκαρισμενα μεσα?

Google earth ληψεις? Ειναι πολυ θολες για να φανει αυτοκινητο παρκαρισμενο στο προκηπιο.

 

Φοβαμαι μονο μην ο δικομανης κινηθει εναντιον μου για ακυροτητα της δηλωσης μου λογω ανεπαρκειας δικαιολογητικων παλαιοτητας... Και μετα εχω κι εγω τρεξιματα...

Link to comment
Share on other sites

ιδου

με Ιουλιο του 2011... :smile: :-)

 

https://www.google.gr/maps/@40.6092194,22.9544877,3a,75y,213.73h,69.43t/data=!3m6!1e1!3m4!1s2oXtzNZSVBWbrcSQZaW0Fw!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1

 

δλδ τα παρκαρισμενα τους μαραναν

αλλά δεν ειδαν πως ειναι πρασσιά..και θεωρησαν οτι ειναι πεζοδρομιο  του Δημου...

 

 

 

ενω 40  μ. πιο κατω εχει κλεισει ολη η  πρασσια και εγινε καφενειο...ξερωγωτι...

 

εκεινο το παρκιν...δεν πρεπει να "κλεινεται" [αρθρο 34 ΚΟΚ]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...

Φοβαμαι μονο μην ο δικομανης κινηθει εναντιον μου για ακυροτητα της δηλωσης μου λογω ανεπαρκειας δικαιολογητικων παλαιοτητας... Και μετα εχω κι εγω τρεξιματα...

Βρε συ τι παλαιότητα για τι έργο ?? (μπετό τούβλο έστω ένα γκρο ή κάτι?)

Τι παλαιότητα αφού ούτε πριν υπήρχε αλλά ούτε σήμερα υπαρχει (έργο ή δόμησα ή κάποιος όγκος έστω)

 

Άνετα ο δικομανής σου αλλάζει τα φώτα για παραπλάνηση και ψεύδη….(μη φοβάσει καθόλου.... 90% θα το κάνει και θα κερδίσει με έναν έμπειρο μηχανικό να τον κατευθύνει που θα έχει κενά και αερολογία ή υποβολή σου)

 

Όπως είπε και ο Δημήτρης είναι θέμα δικηγόρου η υπόθεση.

Δικηγόρος να πάει στην αστυνομία. Δικηγόρος να καταθέσει ότι χρειαστεί για να έχει η αστυνομία βεβαιότητα ότι είναι χώρος ιδιόκτητος και όχι κοινόχρηστος για να βγάζουν ραβασάκι.

Ο μηχανικός στην καλύτερη περίπτωση να δώσει κάποια τεχνική έκθεση ή γνωματεύσει που ζητήσει ο δικηγόρος.

 

Επικουρικά… οι ιδιοκτήτες ας καρφώσουν μερικά σημαιάκια στο έδαφος της ιδιοκτησία που να γράφει ΟΡΙΟ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ… για τα ραβασάκια…

Τσάμπα είναι… οικονομικά είναι και δεν είναι αρμόδια η αστυνομία να τα απορρίψει ή μη…

Λέμε τώρα…

 

Τώρα άμα θες να βάλεις ντε και καλά κάτι στον 4178 βρες κάτι που να έχει κάποιο σχήμα κάποιο όγκο… ο αέρας δεν το πρόβλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με didonis, ποια θα είναι η πολεοδομική παράβαση που θα τακτοποιήσεις;

Η στάθμευση από μονη της δεν είναι πολεοδομική παράβαση.....αν δεν υπάρχει ταυτόχρονα κατάργηση πράσινου...που στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχει...

Δικηγόρου δουλειά είναι ....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ε μα… τοσα ποστ τώρα το λέμε…

 

 

Μηχανικός θα χρειαστεί όταν μπει ο δικομανής εδώ και ρωτά πώς να κυνηγήσει υπαγωγή στον 4178 που αντί για αυθαιρεσία έχει περιγράψει αέρα σε παράβαση…

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.