Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Μήπως βάζοντας τα ποσοστά που έχει η καθεμία οριζόντια ιδιοκτησία στο οικόπεδο??

Με αυτό τον τρόπο το άθροισμα των ποσοστών θα σου βγει μικρότερο του 100% οπότε πάλι πρόβλημα.

 

athanasanas την αμοιβή την έχεις οριστικοποιήσει στο σύστημα αμοιβών?

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό τον τρόπο το άθροισμα των ποσοστών θα σου βγει μικρότερο του 100% οπότε πάλι πρόβλημα.

 

athanasanas την αμοιβή την έχεις οριστικοποιήσει στο σύστημα αμοιβών?

Το ανέφερα επειδή στο #666 είπες 2 ιδιοκτησίες.

Για παραπάνω ιδιοκτησίες, συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, έτσι όπως το έγραψα δεν γίνεται απόλυτα κατανοητό. Εννοούσα 2 ιδιοκτησίες προς τακτοποίηση εκ των πολλών ιδιοκτησιών που έχει μια πολυκατοικία!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό τον τρόπο το άθροισμα των ποσοστών θα σου βγει μικρότερο του 100% οπότε πάλι πρόβλημα.

 

athanasanas την αμοιβή την έχεις οριστικοποιήσει στο σύστημα αμοιβών?

'Oχι, ευτυχώς που δεν προχωράω τις αμοιβές σε οριστική υποβολή.Σωστό ή λάθος θα δείξει στη συνέχεια του πειράματος!!!!!!!!!

 

Λες να αναπροσαρμόσω την αμοιβή στο σύστημα του ΤΕΕ και να την κατανείμω και σε άλλο Α/Α Έργου της νέας πλέον δήλωσης;

Εκεί που κολλάω είναι με τα ΦΕΜ, το ΤΣΜΕΔΕ και την Τράπεζα, έχουν πληρωθεί όλα εμπεριέχοντας την Ο.Ι. προ του ΄75

Τι κάνω με αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να κάνεις edit την αμοιβή στο υπάρχον έργο και να την μοιράσεις, όπως είπες, ανοίγοντας και δεύτερο έργο. Στο σύστημα των αυθαιρέτων μπορείς και εκεί να επεξεργαστείς την αμοιβή που δήλωσες οπότε ως εδώ δεν υπάρχει πρόβλημα. Με το ΤΣΜΕΔΕ επίσης δεν υπάρχει θέμα γιατί πάει επί της συμφωνηθείσας και δεν έχει σχέση με το τι αμοιβή δήλωσες (εκτός αν συμφώνησες αμοιβή μεγαλύτερη της νόμιμης αλλά ποντάρω στο αντίθετο). Το μόνο ίσως πρόβλημα είναι το ΦΕΜ που πάει επί της συμφωνηθείσας. Όμως αφού ο πελάτης είναι ο ίδιος μπορείς να κόψεις μία ΑΠΥ για 2 έργα και κατά συνέπεις να πληρώσεις ένα συνολικό ΦΕΜ. Στη θέση σου θα μοίραζα την αμοιβή σε 2 έργα του συστήματος αμοιβών, θα έκανα αφαιρούσα το ΦΚ με το προ 75 από τη δήλωση 4178 και θα το δήλωνα σε νέα δήλωση έτσι ώστε τελικά ο πελάτης να μην πληρώσει παραπάνω πρόστιμο και η αμοιβές των 2 δηλώσεων να έχουν άθροισμα ακριβώς όσο η ΑΠΥ που έκοψες. Με αυτό τον τρόπο όλα είναι στη θέση τους.

 

ΥΓ: Τώρα θυμήθηκα ότι θα πρέπει να πληρώσεις ΤΣΜΕΔΕ και για τη δεύτερη δήλωση. Πάντως εφόσον δεν έχει ανοίξει ακόμα το σύστημα για ανέβασμα αρχείων, κακώς πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ γιατί αναμένεται να καταργηθεί σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Letom καταρχήν σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρ΄'ονο σου και τις συμβουλές σου, που  με βοήθησες να ξεκαθαρίσω την κατάσταση. Ξέρεις, με αυτά τα κ...οαυθαίρετα -που βέβαια μακάρι να υπάρχουν κι αυτά- θολώνει το μυαλό.Κάτι να σου διαφύγει την έκανες.......

 

Ως προς την αμοιβή, έχω πάρει τη νόμιμη, άρα ό,τι έχει πληρωθεί είναι επί των νομίμων. Ανακεφαλαιώνοντας λοιπόν: σπάζοντας σε δύο Α/Α Έργου τις δύο δηλώσεις ώστε να ταυτίζονται με την ΑΠΥ , αναπροσαρμόζοντας την παλία δήλωση και δημιουργώντας μια νέα, πιστεύω ότι "τη.....συμμάζεψα  τη δήλωση ". Επίσης ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ, είναι επί της νομίμου, και πληρωμένα. Όσο για το τι "παίζει" με το  ΤΣΜΕΔΕ, ειλικρινά δεν έχω προλάβει να ενημερωθώ. Τελικά να πληρώνω τα αντίστοιχα ΤΣΜΕΔΕ μόλις ανοίξει το Σύστημα κι αν χρειαστεί μου λές, ΟΚ!! τι πιο σωστό για την περίοδο ισχνών αγγελάδων που διανύουμε;

 

Επίσης:Όταν το πρωί διάβασα τις τελευταίες συζητήσεις  στο νήμα και συνειδητοποίησα τη γκάφα μου, ειλικρινά πάγωσα. Ας ευχηθούμε να έχουμε υποβάλλει όλοι μας όσο το δυνατό λιγότερες ΛΑΘΟΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ.Γιατί με το καθεστώς αυτό που επικρατεί, του άγχους των ευθυνών,  της ασάφειας και της προχειρότητας,είναι σίγουρο ότι τα λάθη θα είναι πολλά!!! Τι άλλο να πω!!!!Ας πρόσεχα περισσότερο..............

Link to comment
Share on other sites

Κάντο έτσι και συμμαζεύονται όλα.

Το ΤΣΜΕΔΕ εφόσον δεν έχει ανοίξει το σύστημα δεν υπάρχει λόγος να πληρωθεί. Όταν ανοίξει το σύστημα και ΑΝ ζητάει ΤΣΜΕΔΕ στα απαιτούμενα αρχεία (όπως με 4014) τότε το συζητάμε. Εγώ θα περιμένω μέχρι την τελευταία μέρα της τελευταίας παράτασης προθεσμίας υποβολής αρχείων και αν ως τότε δεν έχει καταργηθεί ακόμα, τότε μόνο θα πάω να το πληρώσω.

Για το τελευταίο που λες, την έχω νιώσει κι εγώ αυτή την αίσθηση της παγωμάρας που σου φεύγει η Γη κάτω από τα πόδια. Ευτυχώς είχα περιθώριο να σώσω την κατάσταση όπως κι εσύ τώρα αλλά το άγχος και η ανησυχία που είχα για 1-2 μέρες δεν ξεπληρώνονται με καμία αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ το εξής:

περίπτωση οικοπέδου στο οποίο έχουν γίνει 3 κάθετες ιδιοκτήσίες. Στη μία, εκ των τριών καθέτων, έχουν γίνει 4 οριζόντιες ιδιοκτησίες. Κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία ανήκει και σε διαφορετικό ιδιοκτήτη και σε όλες υπάρχουν αυθαιρεσίες. Μπορώ να κάνω μία δήλωση για όλες?

Αν δεν κάνω λάθος αυτό δεν αναφέρει η εγκ 3?

οπότε καταλήγουμε ότι δεν γίνεται διότι για να δηλωθεί το ποσοστό του καθενός και να κλείσει στο 100% είναι περίπλοκο.....ειδικά όταν ένας από τους ιδιοκτήτες δεν επιθυμεί να ενταχθεί?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

εχω 2 ιδιοκτητες σε μια διωροφη οικοδομη με 50% εκαστος.

Συμφωνα με τη συσταση, ο ενας εχει τον ισογειο οροφο και ο αλλος τον Α οροφο.

Στον ενα ανηκει ο "αερας" της ταρατσας και στον αλλον ο "αερας" του υπογειου.

Ο ενας εφτιαξε παρανομο υπογειο που του ανηκει και ο αλλος παρανομο δωματιο στη ταρατσα.

Θα κανω 2 ξεχωριστες δηλωσεις για να τακτοποιησω την αυθαιρεσια του καθενος.

 

Απορια:

Την υπερβαση δομησης τους καθενος με ποσα χιλιοστα θα την υπολογισω με 50% ή καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που υπάρχεί σύστασή ΟΙ με 50% έκαστος, θα συγκρινεις με το 50% του ΣΔ που ισχύει σήμερα.

Έχεις αποφασίσει πως θα δηλώσεις το υπόγειο και αν θα το συμπεριλαβεις στις συγκρίσεις ;

 

Μπορείς να κάνεις μια δήλωση ή δυο ανάλογα τι συμφέρει κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.