Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

1.ειναι επεκταση εντος περιγραμματος κ σε νομιμη υπογεια σταθμη

2.κ επεκταση εκτος περιγραμματος κ σε νομιμη υπογεια σταθμη εχει μειωτικο  (αλλο θεμα αν μετρα η οχι στον υπολογισμο ποσοστων κ κατηγοριας......αν κατα ΝΟΚ παραμενει υπογειο τοτε δεν μετρα)

 

Συμφωνώ μαζί σου ότι για εντός περιγράμματος επέκταση υπογείου και με οποιαδήποτε χρήση μπαίνει μειωτικός 

 

Αν όμως το αυθαίρετο υπόγειο επεκτείνεται και εκτός περιγράμματος του κτιρίου, τότε νομίζω ότι ελέγχουμε με τις διατάξεις ΓΟΚ αν θα βάλουμε ΚΧ ή ΒΧ

Δηλαδή το τμήμα εκτός περιγράμματος θα είναι ΚΧ αν δεν είναι γκαράζ και δεν ικανοποιεί τις άλλες διατάξεις του ΓΟΚ περι υπογείων που δεν υπολογίζονται στον ΣΔ (εκτός του ξεμπαζώματος)

 

Αντίστοιχα στις συγκρίσεις για την υπέρβαση δόμησης και την κατηγορία θα παίξει ρόλο αν τα μεγέθη που θα συγκρίνουμε με τους σημερινούς όρους δόμησης και ΝΟΚ, προσαυξάνουν ή όχι τον ΣΔ κατά ΓΟΚ δηλαδή αν στην προηγούμενη παράγραφο διαπιστώσαμε αν οι χώροι είναι ΚΧ ή ΒΧ 

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

Κάποια εκτίμηση για την παρακάτω περίπτωση ?

 

Διώροφο κτίριο εντός σχεδίου πόλεως με Ο.Α. Στο ισόγειο προβλεπόταν τέσσερα καταστήματα και κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο.

Στην πράξη το ένα κατάστημα κατασκευάστηκε κατά πολύ μικρότερο από το εγκεκριμένο (έχει επιφάνεια ίση με το 1/3 της εγκεκριμένης, διότι κατά την κατασκευή το κτίριο έγινε μικρότερο -δεν κατασκευάστηκε ποτέ ένα κομμάτι του) και λειτουργεί πλέον ως αποθηκευτικός χώρος. Επιπλέον, ενσωμάτωσε 1.5 τμ από το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο. Όλοι οι υπόλοιποι χώροι και το περίγραμμα του κτιρίου στις 3 υπόλοιπες πλευρές είναι σύμφωνα με την Ο.Α. Αμέσως μετά την ανέγερση έγινε σύσταση Ο.Ι. (τέσσερις Ο.Ι.), στην οποία αναφέρονται όλες οι πραγματικές επιφάνειες και χρήσεις των Ο.Ι, εκτός από το 1.5 τμ (δεν εμφανίζεται ούτε στην κάτοψη της αποτύπωσης).

 

Πως ρυθμίζονται αυτές οι παραβάσεις?

 

Πιθανά σενάρια για τον υπολογισμό προστίμου :

α) Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία (με αναλυτικό)

β) Θεωρώ όλη την αποθήκη αυθαίρετη και υπολογίζεται ως Υ.Δ. και Υ.Κ.

γ) Δεν κάνω τίποτα στην αποθήκη παρά παίρνω απόφαση συνέλευσης πολυκατοικίας και τακτοποιώ μόνο το 1.5 τμ ως Υ.Δ.

δ) Στην αποθήκη υπάρχουν εξωτερικά ανοίγματα στην τοιχοποιία που βρίσκεται στην πλευρά όπου κανονικά, βάσει Ο.Α., θα έπρεπε να συνεχίζεται το κτίριο και που προφανώς δεν έχουν καμία σχέση με τα σχέδια της Ο.Α. Υπολογίζονται ως παράβαση σε συνδυασμό με κάποιο από τα ανωτέρω?

 

Ευχαριστώ

 

Πιστεύω ότι ξεκαθαρίζει με ένα πεντακοσάρικο

Θεωρείς ότι η αποθήκη παραμένει χώρος κύριας χρήσης, παίρνεις απόφαση γενικής συνέλευσης για το 1,5 τμ το οποίο μαζί με τις αλλαγές στα ανοίγματα πάνε με αναλυτικό και μία λοιπή παράβαση.

Μετά τροποποιείς και την σύσταση για να είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου ότι για εντός περιγράμματος επέκταση υπογείου και με οποιαδήποτε χρήση μπαίνει μειωτικός 

 

Αν όμως το αυθαίρετο υπόγειο επεκτείνεται και εκτός περιγράμματος του κτιρίου, τότε νομίζω ότι ελέγχουμε με τις διατάξεις ΓΟΚ αν θα βάλουμε ΚΧ ή ΒΧ

Δηλαδή το τμήμα εκτός περιγράμματος θα είναι ΚΧ αν δεν είναι γκαράζ και δεν ικανοποιεί τις άλλες διατάξεις του ΓΟΚ περι υπογείων που δεν υπολογίζονται στον ΣΔ (εκτός του ξεμπαζώματος)

 

Αντίστοιχα στις συγκρίσεις για την υπέρβαση δόμησης και την κατηγορία θα παίξει ρόλο αν τα μεγέθη που θα συγκρίνουμε με τους σημερινούς όρους δόμησης και ΝΟΚ, προσαυξάνουν ή όχι τον ΣΔ κατά ΓΟΚ δηλαδή αν στην προηγούμενη παράγραφο διαπιστώσαμε αν οι χώροι είναι ΚΧ ή ΒΧ 

εγω λεω διαφορετικο πραγμα....οτι κ το εκτος περιγραμματος παιρνει μειωτικο αν ειναι σε νομιμη υπογεια σταθμη  ειτε ΚΧ ειτε ΒΧ(δεν υπαρχουν στο 4178)

διοτι ο διαχωρισμος γινεται αναμεσα σε ΚΧ κ ΧΩΡΟΥΣ ΜΕΙΩΤΙΚΟΥ

μη μπερδευομαστε με ΒΧ

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

εγω λεω διαφορετικο πραγμα....οτι κ το εκτος περιγραμματος παιρνει μειωτικο αν ειναι σε νομιμη υπογεια σταθμη  ειτε ΚΧ ειτε ΒΧ(δεν υπαρχουν στο 4178)

διοτι ο διαχωρισμος γινεται αναμεσα σε ΚΧ κ ΧΩΡΟΥΣ ΜΕΙΩΤΙΚΟΥ

μη μπερδευομαστε με ΒΧ

Αυτο πιστευω και γω!

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα να κάνω λάθος, πάντως και εγώ, εάν είχα τέτοια περίπτωση θα το αντιμετώπιζα όπως και εσείς διότι έτσι κάνουν οι περισσότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, εφόσον μιλάμε για ΥΠΟΓΕΙΟ, θα το έβαζα με μειωτικό, ακόμη και αν ΔΕΝ υπήρχε καθόλου στην ο.α., διότι πολύ απλά όπως λέει ο νόμος, είμαι σε ΥΠΟΓΕΙΑ ΣΤΑΘΜΗ.

Από κει και πέρα, για τον συντελεστή, κι εγώ κλίνω προς το <50%, διότι ΔΕΝ μου προσαυξάνει τον Σ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, εφόσον μιλάμε για ΥΠΟΓΕΙΟ, θα το έβαζα με μειωτικό, ακόμη και αν ΔΕΝ υπήρχε καθόλου στην ο.α., διότι πολύ απλά όπως λέει ο νόμος, είμαι σε ΥΠΟΓΕΙΑ ΣΤΑΘΜΗ.

Από κει και πέρα, για τον συντελεστή, κι εγώ κλίνω προς το <50%, διότι ΔΕΝ μου προσαυξάνει τον Σ.Δ.

αν δεν υπαρχει στην ΟΑ ποιος κ πως καθοριζει την ΥΣ(υπαρχει ορισμος στο ΝΟΚ)?  γιαυτο το διευκρινησε η εγκ4

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Σε οικοδομη οπου εχει εξαντληθει η δομηση στη συσταση εχουν δωσει 400 χιλιοστα σε μελλοντικους οροφους. Για τον υπολογισμο της υπερβασης δομησης μιας ο.ι. πιστευω πως πρεπει να γινει αναγωγη στα πραγματοποιημενα χιλιοστα (600), καμια γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.