Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Να ρωτήσω κι εγώ το εξής:

περίπτωση οικοπέδου στο οποίο έχουν γίνει 3 κάθετες ιδιοκτήσίες. Στη μία, εκ των τριών καθέτων, έχουν γίνει 4 οριζόντιες ιδιοκτησίες. Κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία ανήκει και σε διαφορετικό ιδιοκτήτη και σε όλες υπάρχουν αυθαιρεσίες. Μπορώ να κάνω μία δήλωση για όλες?

Αν δεν κάνω λάθος αυτό δεν αναφέρει η εγκ 3?

Edited by igp
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι πρακτικά μπορεί να γίνει π.χ. με τι ποσοστά θα τους βαλεις ;

 

Τουλάχιστον πήγαινε ανά κάθετη

Link to comment
Share on other sites

ποια η διαφορά. Το ζόρι είναι να βρω τα ποσοστά είτε το κάνω για κάθε κάθετη είτε για όλο το οικόπεδο.

έστω ότι βρήκα τα ποσοστά...

Η εγκ. 3 αρθ. 11 με καλύπτει να κάνω μία δήλωση για όλα?

Link to comment
Share on other sites

@igp

Το ζόρι δεν είναι να βρεις τα ποσοστά αλλά να τα περάσεις στο σύστημα. Το άθροισμα πρέπει να βγάζει 100%, ούτε λιγότερο αλλά ούτε και περισσότερο.

 

@ioannat

Στην πολυκατοικία που λες έστω ότι έχεις 2 οριζόντιες με διαφορετικούς ιδιοκτήτες. Ο ιδιοκτήτης Α έχει το 100% της οριζόντιας Α και ο Β το 100% της οριζόντιας Β. Έστω ότι δηλώνεις και τις 2 ιδιοκτησίες σε μία δήλωση. Στα στοιχεία ιδιοκτητών τι θα γράψεις? Αν βάλεις Α 100% και Β 100% (το οποίο είναι και το σωστό) θα έχεις άθροισμα 200% και το σύστημα δεν θα σε αφήσει να προχωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να βαζα 50-50 στα ποσοστα και να το περιέγραφα στην τεχνική έκθεση..Θα το διευκρινήσω όμως και θα ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να βαζα 50-50 στα ποσοστα και να το περιέγραφα στην τεχνική έκθεση..Θα το διευκρινήσω όμως και θα ενημερώσω...

Μήπως βάζοντας τα ποσοστά που έχει η καθεμία οριζόντια ιδιοκτησία στο οικόπεδο??

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο ισχύει σίγουρα. Το δεύτερο δεν έχω καταλάβει πως γίνεται να εφαρμοστεί (ποιανού τα ποσοστά θα μπουν στα στοιχεία ιδιοκτητών της δήλωσης?).

Προσοχή πάντως σε περίπτωση που έχεις κατηγορία 1 τότε πρέπει ξεχωριστές δηλώσεις για κάθε οριζόντια ιδιοκτησία, άσχετα αν είναι ίδιος ο ιδιοκτήτης!

Mόλις συνειδητοποίησα ότι την έκανα την μ@....!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Έχω διαβάσει 850 φορές τον κ...ονόμο και πάλι μου διαφεύγουν πράγματα, για τις τόσες ασάφειες  που ψαχνόμαστε στο τέλος μας διαφεύγουν  αυτά που είναι ξεκαθιαρισμένα.

 

Έχω κάνει 1 δήλωση ενός ιδιοκτήτη για 4 Ο.Ι., η μία εκ των οποίων είναι προ '75.Έχει αποπληρώσει το 30% του προστίμου και τις αμοιβές μου.

Τώρα τι μπορώ να κάνω, φτού κι από την αρχή για νέα δήλωση και με την αμοιβή, τι κάνω, πώς μπορώ να το μαζέψω;Τι Α/Α έργου ΤΕΕ θα χρησιμοποιήσω; Μπορώ τελμηριωνοντάς το στην Τ.Ε.να χρησιμοποιήσω και σε αυτή τη νέα δήλωση το ίδιο Ε/Ε έργου, ώστε ναμ ην υπολογιστεί νέα αμοιβή; Το παράβολο-πρόστιμο ΟΚ! συμαζεύεται στις επόμενες δόσεις. Απόψεις συνάδελφοι, την πάτησα..........

Link to comment
Share on other sites

N' αφήσεις αυτή τη δήλωση που έχεις για τις άλλες 3 ΟΙ (ν' αφαιρέσεις όλα όσα αφορούν στην προ του 75).

Να συνεχίσει κανονικά να πληρώνει τις υπόλοιπες δόσεις κ.λπ.

Να κάνεις μια νέα δήλωση για την προ του 75.

Να βγάλεις νέα αμοιβή από το σύστημα αμοιβών με νέο προφανώς ΑΑ έργου κ.λπ.

Απλό είναι δεν θ' έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.