Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Είναι σωστό να γραφεί έτσι όπως λέει ο συνάδελφος nik και να τεκμηριωθεί στα σχόλια της δήλωσης.

 

Σε τέτοιες περιπτώσεις προσωπικά θα έκανα 3 δηλώσεις 4178 μία για κάθε οριζόντια (κι ο λόγος που θα το έκανα είναι ότι, φοβάμαι τα μπλεξίματα, τόσο στα ποσοστά, όσο στις υπεύθυνες δηλώσεις και στους συντελεστές και στα φύλλα καταγραφής).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καταθέτω ξανά και τη δική μου άποψη για το θέμα των ποσοστών:

Πιστεύω ότι τα ποσοστά έχει νόημα να μπουν μόνο αν μπουν όπως αναφέρονται στα συμβόλαια. Αλλιώς είτε αναγωγή κάνουμε είτε βάλουμε στην τύχη κάποια νούμερα που να βγάζουν άθροισμα 100 θα είναι το ίδιο. Θέλω να πω ότι δεν μιλάμε για απλούς αριθμούς που μπορούμε να τους αναλογίσουμε ή αναγάγουμε. Άλλο πράγμα το 33% ιδιοκτησία επί τω 100 τμ και άλλο το 82,5 επί των 40 τμ. Μαθηματικά είναι σωστό αλλά ιδιοκτησιακά δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλά το μπέρδεμα μου με τις οριζόντιες είναι απίστευτο, για αυτό θα δώσω συγκεκριμένο παράδειγμα.

 

'Έστω ότι υπάρχει ένα οικόπεδο 200τ.μ. στο οποίο έχει κτιστεί 3οροφη πολυκατοικία. Ο 3ος όροφος ενώ υπάρχει στην σύσταση οριζοντίου είναι εντελώς αυθαίρετος σύμφωνα με την άδεια. Παρόλα αυτά από την σύσταση έχουμε διαμέρισμα στον 3ο το οποίο έχει 59 χιλιοστά επί του οικοπέδου και αυθαίρετη δόμηση 40τ.μ. Η συνολική νόμιμη δόμηση σύμφωνα με την άδεια της πολυκατοικίας ειναι 560τ.μ. (γιατί το οικόπεδο έχει συντελεστή 2,8 άρα 200*2,8=560 τ.μ.)

 

Πως θα υπολογίσω το συντελεστή της ΥΔ του διαμερίσματος στον 3ο όροφο  α.   40/ (200*0.059)

                                                                                                                         β.   40/(560*0.059)

                                                                                                                         γ.    τίποτα από τα παραπάνω

 

Τι θα συμβεί αν σε πολυκατοικία με σύσταση σηκωθεί αυθαίρετος όροφος που δεν συμπεριλμβάνεται στην σύσταση? Πώς υπολογίζεται τότε ο συντελεστής υπέρβασης δόμησης?

Η κάθε  οριζόντια στην πολυκατοικία υπολογίζεται ξεχωριστά ανεξάρτητα από τις πόσες οριζόντιε έχει ο ιδιοκτήτης στο κτίριο σωστά?

 

Αν κάποιος συνάδελφος το κατέχει καλά το θέμα ας μου δώσει τα φώτα του παρακαλώ 

Link to comment
Share on other sites

αν η σημερινη επιτρεπομενη  στο οικοπεδο ειναι 560τμ  τοτε νομιζω το β)

Εχω παρομοια υποθεση κ τον υπολογισμο της ΥΔ τον εκανα με αυτο το τροπο,για την ευρεση  κατηγοριας με τα πραγματοποιουμενα της οα(δομηση) *0.059 ???  κ η ΥΥ  τοσο για κατηγορια οσο κ για ποσοστο πως? 

Link to comment
Share on other sites

νικο και ιοαννη,

 

 

οταν λεμε οικοπεδο 200 τμ Χ σδ 2,8=χτιζει 560 τμ...

 

νομιζω οτι δεν  μετραμε "καλα"

 

 

διοτι "αλλο" ειναι τα τμ. του σδ.

 

και "αλλο" τα δομησιμα...πχ. 40 τμ. εισοδου..συν  όποια άλλα δεν μετρανε στον σδ..

 

κανω λαθος???

Link to comment
Share on other sites

nikos το 0.059 είναι εξαιτίας των χιλιοστών που έχει στη συσταση το διαμέρισμα, νόμιζα ότι ήτανε ξεκάθαρο. Dimitris δεν το παω τόσο βαθιά εγώ. Ρωτάω γενικότερα ποιος τρόπος είναι σωστός. Τα χιλιοστά πολλαπλασιάζονται με τα τ.μ. που έχουν δομηθεί σε όλη την πολυκατοικία ή με τα τμ του οικοπέδου?

Αν υπάρχει ολόκληρος αυθαίρετος όροφος που δεν υπάρχει στη σύσταση, τότε τι κανουμε?

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

nikos το 0.059 είναι εξαιτίας των χιλιοστών που έχει στη συσταση το διαμέρισμα, νόμιζα ότι ήτανε ξεκάθαρο. Dimitris δεν το παω τόσο βαθιά εγώ. Ρωτάω γενικότερα ποιος τρόπος είναι σωστός. Τα χιλιοστά πολλαπλασιάζονται με τα τ.μ. που έχουν δομηθεί σε όλη την πολυκατοικία ναι ή με τα τμ του οικοπέδου?

Αν υπάρχει ολόκληρος αυθαίρετος όροφος που δεν υπάρχει στη σύσταση, τότε τι κανουμε?το β)   40/(560*0.059)

john τα ??? πανε στο τροπο ευρεσης κατηγοριας ,αν ειναι σωστος οχι στο 0.059,πως υπολγιζεις κατηγορια κ ΥΥ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Ίσως το ερώτημα μου δεν ταιριάζει ακριβώς στο θέμα, αλλά δεν βρισκω αλλού να το θέσω:

Ισόγειο κατάστημα με υπόγειο και πατάρι. Το πατάρι είναι ρυθμισμένο με 3843. Είναι αυτοτελής οριζόντια ιδιοκτησία ΙΔΙΩΤΩΝ. Για τις λοιπές αυθαιρεσίες αναλαμβάνει ο ΜΙΣΘΩΤΗΣ κατά το άρθρο 11 παρ. 1εδαφιο α να το υπάγει στον 4178.

Ο μισθωτής είναι εταιρία.

Βλέπετε να υπάρχει πρόβλεψη στο σύστημα για την καταχώρηση των στοιχείων του μισθωτή?

Εγώ βλέπω πρόβλεψη για τα στοιχεία του ιδιοκτήτη.

Εάν ο νόμος προβλέπει να δηλώνει ο μισθωτής, τότε γιατί δεν υπάρχει πρόβλεψη για καταχώρηση των στοιχείων του?

Η εντολή πληρωμής πρέπει να βγει στο όνομα αυτού που δηλώνει και ρυθμίζει.

Τι κάνουμε?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και ζητώ συγνώμη αν έχω μπει σε λάθος θέμα.

Link to comment
Share on other sites

john τα ??? πανε στο τροπο ευρεσης κατηγοριας ,αν ειναι σωστος οχι στο 0.059,πως υπολγιζεις κατηγορια κ ΥΥ?

Νίκο για να βρεις σε ποια κατηγορία πας, πρέπει πρώτα να ξέρεις την ΥΔ και την ΥΥ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.