Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Κατάλαβα! έλεγα μήπως με καλύπτει καμιά εξαίρεση αλλά μπα..

Ευχαριστώ για την απάντηση! :smile:

Edited by adamantia1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Ιδιοκτήτης 2 κατοικιών 60 και 170 m2 που βρίσκονται με 2 μικρά εξ αδιαιρέτου τμήματα των 350 m2 σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου 6400 m2.

Στο αγροτεμάχιο υπάρχουν επιπλέον άλλα 4 τμήματα των 350 m2 και ένα μεγάλο των 4300 m2, όλα αδόμητα.

Ο ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποιήσει και ενδεχομένως να μεταβιβάσει τα 2 σπίτια.

Ένας απ τους λοιπούς συνιδιοκτήτες του εξ αδιαιρέτου είναι άγνωστος, οπότε και δεν μπορεί να συναινέσει σε προσύμφωνο.

 

Διάβασα αρκετά, άλλα τα κατάλαβα άλλα όχι, σίγουρα κάπου μπερδεύτηκα, παρακαλώ τα φώτα σας.

 

Για να τακτοποιήσει θα πρέπει να έχει το 100% της συναίνεσης, που δεν μπορεί να την έχει λόγω του αγνώστου, σωστά?

Άλλος τρόπος είναι η (αυτό)καταγγελία, ώστε να τακτοποιήσει τις αυθαίρετες κατοικίες, μεταβίβαση όμως δεν μπορεί να κάνει.

Τρίτος τρόπος είναι με αγωγή του 65% για σύσταση διηρημένων ιδιοκτησιών. Σε αυτήν την περίπτωση τα τμήματα που του αναλογούσαν (και εφόσον επιτρέπεται η διάσπαση όγκου στην περιοχή?) θα αποκτήσουν όρους δόμησης ανάλογους με τα χιλιοστά της καθέτου στο αγροτεμάχιο, ενδεχομένως κάτι σε 248*350/6400=13,55 m2. Αυτή η λύση προϋποθέτει τη σύμπραξη του μεγάλου ιδιοκτήτη (4300/6400=67%), απαιτεί δικαστήριο (αγωγή), και μετά απ αυτό μπορεί να γίνει το προσύμφωνο για την τακτοποίηση (χωρίς τη συναίνεση του αγνώστου ιδιοκτήτη).

Για τη μεταβίβαση θα απαιτηθεί πρώτα το οριστικό συμβόλαιο διανομής διηρημένων ιδιοκτησιών (με το αντίστοιχο κόστος?) ή μετά την τακτοποίηση (του ιδιοκτήτη, οι άλλοι αδόμητοι) μπορεί να μεταβιβάσει τα εξ αδιαιρέτου ποσοστά του?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

- για να τακτοποιησει πρεπει να κανει προσυμφωνο...με ολους

αρα...με εναν να ειναι αγνωστος...δεν μπορει...

 

- για να κανει αγωγη με το 65%...παλι δεν μπορει...αφου πρεπει να ειναι γνωστο το "αλλο" 35%...για να επιδοσει την αγωγη...

 

μενει η παρ. 18 της εγκ.  4

με βαση την οποια   - λεει....- μπορει "αν εχουν επιβληθει προστιμα..."

 

μεχρι πότε???....δεν λεει...

 

κι αν περιλαμβανει και αυτους,   που θα επιβαλλει σημερα...αυριο  προστιμα....δεν λεει...

 

αυτα

Link to comment
Share on other sites

απαντηση σε ερωτηση

 

και βεβαια επρεπε να λεει μεχρι    "πότε"      πρεπει    να εχουν επιβληθει προστιμα

 

α] μεχρι την 28/7/2011...???

β] μεχρι την εκδοση του 4014...???

γ] μεχρι την εκδοση του 4178...???

δ] μεχρι την λήξη της προθεσμιας  του 4178...???

 

και αφου  δεν το λεει, τότε,

4 διαφορετικοι υπαλληλοι,

 

δικαιούνται να εφαρμοζουν, κατα  την κριση του,  κάθε  ένας,   μία απο  τις παραπανω  προθεσμιες.

 

τρεις στους τεσσερες κανουν    "λαθος..."

 

ποιός ειναι ομως ο "σωστος"..????.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη και jalexiadis, προσωπικά δεν μ'αρέσει να "βιάζω" τους νόμους. Ακόμη κι αν αυτοί "προκαλούν" το "βιασμό". Βλέπω ότι κι εσύ αυτής της λογικής είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Που ξέρεις όμως, μπορεί να του αρέσει του νόμου ο ...βιασμός!

Link to comment
Share on other sites

 Συνάδελφοι θέλω επιγόντως τα φώτα σας. Έχω ένα κτίριο (οικοδ. άδεια του 1981) που κτίστηκε με οικοδομίκη άδεια στην ιδιοκτησία 1 κια σε τμήμα της ιδιοκτησίας 2 (που φαίνεται ότι  ανήκαν στο ίδιο ιδιοκτήτη) και από ότι μου είπαν στην πολεοδομία μπορεί να γίνει εφ' όσον και τα δυο οικόπεδα ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη. Στην συνέχεια το 1998 έχω σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας για το οικόπεδο 2 , δηλαδή το οικόπεδο 2 ήταν εξ'αδιαιρετου σε 2 άτομα. Στην συνέχεια το 2000 έχω οικοδομική άδεια για νέο κτίριο στην κάθετη ιδιοκτησία του οικοπέδου 2 και σε επαφή με το 1. Έγω θέλω να τκτοποιήσω αυθαίρετες κατασκευές στο αρχικό μου κτίριο. Ποιο οικόπεδο λαμβάνω υπ'όψιν;;;;;;;;;;

 

 

**Δεν ξέρω πως ανεβάζουν εικόνες στο φόρουμ για να γίνω πιο κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

δυο όμορα  οικοπεδα ανηκαν στον  ιδιο ιδιοκτητη

τα θεωρησε σαν ενα...

και εξεδοσε ΟΑ για ενα ενιαιο...νομιμα

και τοποθετησε την οικοδομη ...όπου ελεγε η ΟΑ

 

αφου ειχε υπολοιπα σδ...εκανε συσταση καθετης  και "χωρισε"   σε δυο "τμηματα" το ενιαιο οικοπεδο.

[προφανως οχι στα αρχικα ορια...αφου ηδη ειχε χτισει οικοδομη που "πατουσε" και στα δυο...]

στην β' καθετη ανηγερθη οικοδομη.

 

Καθε καθετη τακτοποιει τα δικα "της"

 

Λαμβανεις υποψη σου το τοπογραφικο της  συστασης καθετης...

εκει αποτυπωνεται και η α' και η β' καθετη..

 

τα αρχικα οικοπεδα δεν υπαρχουν...αφου μεταγενεστερα εγινε συσταση καθετης 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

+ 1 για την πολύ ξεκάθαρη και κατανοητή τοποθέτηση του Δημήτρη.

 

architect1976

Συμφωνώ με τα παραπάνω και στο ερώτημα, εσύ λαμβάνεις τα μεγέθη της καθέτου στην οποία ευρίσκεται το κτίριο. 

 

για να επισυνάψεις αρχείο πατάς επεξεργασία και μετά "χρήση πλήρους επεξεργαστή κειμένου"

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.