Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ουσιαστικα το θεμα μου ειναι οτι ειναι εξ'αδιαιρετου και το αγροτμχ και το κτισμα χωρις Οικοδομικη Αδεια, και ηταν εκτος σχεδίου πολης οταν χτιστηκαν, ενω τωρα έχουν μπει στο σχέδιο πόλης. Τι μου προτείνετε να κανω;

Edited by jvas85
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

έχω έναν πελάτη που αγόρασε ένα οικόπεδο το 1958.Με το οικόπεδο αγόρασε και ένα ισόγειο κτίσμα που υπήρχε σε αυτό.Στα συμβόλαια της αγοραπωλησίας όμως δεν αναφέρθηκε ότι μέσα στο οικόπεδο υπήρχε και κτίσμα.Το 1977-1978 αυτός έχτισε άλλους δύο ορόφους και έκανε έτσι μια τριώροφη.Κάθε όροφος χωρίστηκε σε 2 διαμερίσματα.Με τον Ν.720/77 πήρε οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση για τον Α ΚΑΙ Β όροφο και με υπεύθυνη δήλωση του είπε ότι ο ισόγειος όροφος απαλλάσσεται από τον νόμο γιατί προυφίσταται του 1955.Το 1998 έκανε συμβόλαιο οριζόντιας ιδιοκτησίας και μοίρασε τα διαμερίσματα στα παιδιά του.Στο συμβόλαιο αναγράφει ότι το ισόγειο κτίσμα πρέπει να νομιμοποιηθεί και ότι όλη η οικοδομή έχει ηλεκτροδοτηθεί.Στις φωτογραφίες που κατέθεσαν τότε για την οριστική κατεδάφιση,οι όροφοι που τελικά εξαιρέθηκαν ήταν ημιτελείς,στη φάση της τοιχοποιίας.Επίσης το οικόπεδο ήταν εκτός σχεδίου και μπήκε στο σχέδιο πόλης το 1989.Τώρα,το ένα από τα παιδιά του θέλει να πάρει ρεύμα στο διαμέρισμα του(μιας και αυτό που αναγράφεται στο συμβόλαιο για ηλεκτροδότηση όλης της οικοδομής δεν ισχύει).Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει:

1)Πρέπει να δώσω βεβαίωση για σύνδεση με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας.Πώς θα αποδείξω ότι το ισόγειο είναι προ του 1955??Αν έχουν κάνει καμιά ανακαίνηση,πού θα έχουν κάνει σίγουρα,πώς το δηλώνω??

2)Όταν το οικόπεδο μπήκε στο σχέδιο πόλης,ένα τμήμα της οικοδομής πέφτει μέσα στην πρασιά.Αυτό ποιός πρέπει να το δηλώσει??Μόνο τα διαμερίσματα των ορόφων που καλύπτουν το τμήμα αυτό??

3)Επιπλέον,πρέπει να γίνει αναλυτικός για τις εργασίες που έγιναν μετά την οριστική εξαίρεση από τον Ν.720/77.Πώς δηλώνονται αυτά??Κάθε ιδιοκτήτης κάνει δική του δήλωση ή κάνουν όλοι μία σαν συνιδιοκτήτες με τα ποσοστά του ο κάθε ένας από την οριζόντια?Και με την πρασιά τί γίνεται??Αν δεν θέλουν όλοι να δηλώσουν,αλλά μόνο αυτός που θέλει να πάρει ρεύμα,θα τακτοποιήσει και την πρασιά??

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα το θεμα μου ειναι οτι ειναι εξ'αδιαιρετου και το αγροτμχ και το κτισμα χωρις Οικοδομικη Αδεια, και ηταν εκτος σχεδίου πολης οταν χτιστηκαν, ενω τωρα έχουν μπει στο σχέδιο πόλης. Τι μου προτείνετε να κανω;

 

τι σημαινει "μπηκε στο σχεδιο"

υπαρχει ΠΕ???

Τι εχει οικοπεδο αποδοθει???

 

Αρα, πρεπει να δεις τον μηχανικο σου...

 

υγ

μαλλον πρεπει να παει στο "ιδιωτων"

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα το θεμα μου ειναι οτι ειναι εξ'αδιαιρετου και το αγροτμχ και το κτισμα χωρις Οικοδομικη Αδεια, και ηταν εκτος σχεδίου πολης οταν χτιστηκαν, ενω τωρα έχουν μπει στο σχέδιο πόλης. Τι μου προτείνετε να κανω;

Την ίδια περίπτωση έχω και εγώ, το έχω εντάξει στην ρύθμιση προς έκδοση οικ. άδειας αλλά ακόμα δεν μπορώ να την εκδώσω μέχρι την κύρωση της πράξης εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

νικολαρα

 

To  ερωτημα του Jvas85...αφορουσε αγροτεμαχιο εξ αδιαιρετου και επρεπε να διευκρινησει  την ερωτηση του σε μερικα "κενα"  που ειχε..

 

Αν εισαι στην ίδια κατηγορία

και ο πελάτης ειχε ποσοστο εξ αδιαιρετου...αρα ηταν μαζι με αλλους και εχτισε ενα αυθαιρετο....

μαζι με αυτον πιθανον να εχτισαν και καποιοι-αν οχι ολοι- απο τους υπολοιπους..

 

Στην ΠΕ εχει αποδοθει ειτε ενα ειτε πολλα οικοπεδα....σε ολους τους συνιδιοκτητες..κατα το ποσοστο τους στο αρχικο αγροτεμαχιο..

 

Επομενως...με βαση ποιόν τιτλο εσυ εκανες αιτηση για νομιμοποιηση...

 

Διοτι...τιτλο κυριοτητας θα εχουν μετα την κυρωση και μεταγραφη της ΠΕ...και μαλιστα θα ειναι ολοι μαζι στο οικοπεδο...

 

Εκτος αν εισαι μοναδικος ιδιοκτητης στον αγρο...οπότε  ισχυει η νομιμοποιηση

και εχεις μπροστα σου 3 χρονια...+ οσα χρονια θα κανει να οριστικοποιηθει η ΠΕ...

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση: Σε εξ αδιαιρέτου αγροτεμάχιο με 3 συνιδιοκτήτες (έχουν άτυπα μοιράσει τα κομμάτια μεταξύ τους) ο ένας εκ των τριών έχτισε στο "κομμάτι" του αυθαίρετο το οποίο και θέλει να ρυθμίσει. Μπορεί να καταστεί προσύμφωνο διηρημένων ιδιοκτησιών με το ν.4178, λαμβάνοντας υπόψιν ότι δεν υπάρχουν 3 αυθαίρετα αλλά μόνο ένα;

 

Σε περίπτωση που δεν έχει κυρωθεί η ΠΕ μπορείς να νομιμοποιήσεις βγάζοντας οικοδομησιμότητα.

Edited by sonja_k
Link to comment
Share on other sites

1. Ναι, με την συναινεση του 100%, συμφωνα με την εγκυκλιο 4 υπο το αρθρο 5

[οι συμβ/φοι εχουν διαφορετικη αποψη...αλλα μπορει να μην εχουν ολοι την ιδια αποψη...]

 

2. Θεωρωντας οτι η ΠΕ εχει προχωρησει αρκετα, ωστε να γνωριζεις το  ακινητο που σου αποδίδεται...

θα ελεγα ναι..

 

[η τριετια αναστελλεται μεχρι να οριστικοποιηθει η ΠΕ]

Link to comment
Share on other sites

Δύο συμβολαιογράφοι ήδη επιμένουν ότι δε γίνεται εφόσον δεν υπάρχουν 3 αυθαίρετα,όσοι δλδ και οι συνιδιοκτήτες...Αύριο θα μιλήσω και με άλλους δύο...........

Link to comment
Share on other sites

ετσι...θα "παει"

 

και. ...αφου βρεις καποιον "που να θελει"

μετάααα

θα εμφανισθει άλλο εμποδιο..

 

η κτηματοφυλακινα...

 

δλδ. ολοι αυτοί  δεν θελουν...γιατι ετσι αποφασισαν...οτι  "δεν θελουν"

 

οχι

δεν γνωριζω αν το ΤΕΕ, εχει κανει καποια ενεργεια ή αν εχει εκδοσει καποια ανακοινωση σχετικα με το θεμα αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.