Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

θέλω την άποψη σας σε μια μπερδεμένη υπόθεση,

 

Σε ένα οικόπεδο υπάρχουν δύο ανεξάρτητα (στατικά) κτίρια, ένα διώροφο και ένα διώροφο με υπόγειο. Έχουν συσταθεί οριζόντιες ιδιοκτησίες στους ορόφους και ο ακάλυπτος χώρος είναι εξ' αδιαιρέτου σε όλους τους ιδιοκτήτες. Επί του ακαλύπτου υπάρχουν αυθαίρετα από όλους τους ιδιοκτήτες. Μου ζητήθηκε να βγάλω οικ. άδεια αλλαγής χρήσης στο Ά όροφο του πρώτου κτιρίου, από κατάστημα σε κατοικία. Επειδή δεν έχουν καλές σχέσεις μεταξύ τους, δε συναινούν να τακτοποιηθούν οι αυθαιρεσίες στον ακάλυπτο. Σκεφτηκα να κάνω χρήση την εγκύκλιο 4 του Ν.4178/2013 αρθ.11 παρ.1α, και να γίνει καταγγελία στο τμήμα αυθαιρέτων της Πολεοδομίας ώστε να κοπεί πρόστιμο ανέγερσης σε όλα τα αυθαίρετα ώστε να μπορέσει ο πελάτης μου να δηλώσει το αυθαίρετο που έχει χωρίς τη συναίνεση των άλλων. Όσον αφορά τα υπόλοιπα αυθαίρετα να κοπεί το πρόστιμο από την υπηρεσία και να αποδοθεί στους υπόλοιπους ιδιοκτήτες και να πάει στην εφορία.

Έαν γίνει αυτή η διαδικασία μπορεί να βγεί η οικ. άδεια για αλλαγή χρήσης?

Υ.Γ. με τα αυθαίρετα που υπάρχουν στο οικόπεδο έχουμε υπέρβαση της δόμησης σε αυτό.

Παρακαλώ αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει και να μου δώσει μια λύση και θέλει κάποια επιπλέον στοιχεία να μου στείλει μην. Έχω πάει σε δύο πολεοδομίες να ρωτήσω στη μια μου λένε μπορείς στην άλλη όχι επειδή έχει υπερβαση δόμησης.

 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

αφου  εχει συσταθει ΟΙ...και ο ακαλυπτος χωρος ειναι
"κοινοχρηστος και εξ αδιαιρετου"

 

προφανως ο πελατης σου δεν εχει το "δικο του "  αυθαιρετο...όπως και οι άλλοι δεν εχουν τα "δικα τους  " αυθαιρετα...

Μονον αν ειχε δικαιωμα αποκλειστικης χρησης σε "τμημα" θα μπορουσε να τακτοποιησει το "δικο του"

 

Ως προς τα αυθαιρετα στα κοινοχρηστα. θα μπορουσε καθε ενας να τακτοποιησει το δικο "του"...μετα απο συναινεση του11/1/δ/i, δλδ 50+1%

 

 

για την αλλαγη χρησης

δες τα ΠΜ..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

αφου  εχει συσταθει ΟΙ...και ο ακαλυπτος χωρος ειναι

"κοινοχρηστος και εξ αδιαιρετου"

 

προφανως ο πελατης σου δεν εχει το "δικο του "  αυθαιρετο...όπως και οι άλλοι δεν εχουν τα "δικα τους  " αυθαιρετα...

Μονον αν ειχε δικαιωμα αποκλειστικης χρησης σε "τμημα" θα μπορουσε να τακτοποιησει το "δικο του"

 

Ως προς τα αυθαιρετα στα κοινοχρηστα. θα μπορουσε καθε ενας να τακτοποιησει το δικο "του"...μετα απο συναινεση του11/1/δ/i, δλδ 50+1%

 

 

για την αλλαγη χρησης

δες τα ΠΜ..

 

Στη εγκύκλιο 4 στο σημείο που αναφέρω παρακάτω αρθρ.11 παρ.1α

 

Ως φερόμενος ιδιοκτήτης νοείται και το πρόσωπο επί του οποίου έχουν επιβληθεί πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης αυθαιρέτων μετά από αυτοψία, κατά τις κείμενες διατάξεις, ανεξαρτήτως του είδους και του ποσοστού εμπραγμάτου δικαιώματος που έχει επί του ακινήτου. Σε αυτή την περίπτωση δεν απαιτείται η συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών για την υπαγωγή και μόνο, προκειμένου να ακολουθήσει η διαδικασία διαγραφής βεβαιωθέντων προστίμων.

 

νομίζω μπορώ να ξεπεράσω αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

αυτο εχει ισχυ ....εγκυκλίου...

 

και αν ισχυει...θα ισχυει στα "εξ αδιαιρετου" χωριαφια οπου εκανε  καθε ενας απο ενα αυθαιρετο και τον εγραψαν "για  αυτο το αυθαιρετο" καιτοι-κατα νομο- ανηκει  σε ολους...

[οπως και των υπολοίπων  ανηκουν και σε αυτον κατα το ποσοστο του]

Αλλα εκει...κατα μια "εξαιρεση" γραφουν αυτον που δηλωνει οτι το χτιζει...οχι τον απεναντι ή τον διπλανο....

Ειναι μια ....νομικη ...παρεκκλιση...

 

εσυ δεν εισαι  εδω

 

εισαι σε εντος σχεδιου με διαμερισματα..με ιδιοκτητες.. .με συσταση ΟΙ.....

 

δεν μπορει να ελθει  η πολεοδομια να σε γραψει για αυτο που εσυ θα αυτοκαταγγελθεις  οτι εκανες..."εσυ"

Θα σας γραψει ολους και θα τρεχετε και δεν θα ...φθανετε...

 

Ξαναδες την αρχικη απαντηση μου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο εχει ισχυ ....εγκυκλίου...

 

+1 Δημήτρη για την ορθότατη επισήμανση.

Στο καθημερινό κυνήγι τις εργασίας πολλοί συνάδελφοι το ξεχνούν ότι πάνω από όλα είναι ο νόμος και στη συνέχεια οι εγκύκλιοι που τον ερμηνεύουν και δεν τον υποκαθιστούν.

Link to comment
Share on other sites

Κι αν λέω εγώ τώρα, έτσι για να θολώσω περισσότερο τα νερά, η αυτοψία της πολεοδομίας αφορούσε σε π.χ. δύο από τα τέσσερα κτίρια στο εξ αδιαιρέτου οικόπεδο κ.λπ. και ο "κακομοίρης" φερόμενος ιδιοκτήτης του ενός θέλει να ρυθμίσει μόνο το ένα που "φέρεται" ως δικό του, τότε τι γίνεται;;;; Στη δήλωσή του θ' αναφέρεται μόνο το "δικό του" ή θα πρέπει να πληρώσει και του αλλουνού;;;; Υποθέστε ότι, ο άλλος δεν θέλει! Και πως η πολεοδομία εκ των υστέρων θα διαγράψει π.χ. το μισό πρόστιμο;;;;; Θεωρείτε ότι, είναι εύκολο να το κάνει;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Και πως η πολεοδομία εκ των υστέρων θα διαγράψει π.χ. το μισό πρόστιμο;;;;; Θεωρείτε ότι, είναι εύκολο να το κάνει;;;;;

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου επί 4014 ότι κάπως έτσι θα γίνει. Δηλαδή θα διαγραφεί το μισό πρόστιμο και τα υπόλοιπα αυθαίρετα θα ακολουθήσουν ΝΕΟ χρηματικό κατάλογο με τα πρόστιμα - υπογλώσσια!!!

Link to comment
Share on other sites

Αμ δε που μπορεί νομίμως να διαγράψει η πολεοδομία το μισό πρόστιμο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.