Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Επειδή έχει πάρει κάτι το αυτί μου ότι συνάδελφοι στα εξ αδιαιρέτου κάνουν τοπογραφικό μόνο για το τμήμα του πελάτη τους και όχι ολόκληρου του ΑΤ , στηρίζεται κάπου αυτό;Θυμάμαι ότι κάπου διάβασα να λέει τι γίνεται όταν υπάρχει αδυναμία απότυπωσης του συνόλου του ΑΤ κτλ , μήπως πηγαίνουν βάση αυτού;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφόσον πληρούνται τα παρακάτω:   

Αρθρο 11 παρ. 6 β. Στις περιπτώσεις που δεν έχει εκδοθεί οποιαδήποτε οικοδομική άδεια ή αυτή δεν είναι δυνατόν να ανευρεθεί επισυνάπτονται:

 

i) Τοπογραφικό διάγραμμα κατά την παρ. 1γ του άρθρου 3 στο οποίο αποτυπώνονται τα μεγέθη της αυθαίρετης κατασκευής.

'' Ειδικά στις περιπτώσεις αυτοτελών οριζοντίων ή καθέτων ιδιοκτησιών με αποκλειστική χρήση όπου υπάρχει αδυναμία τοπογραφικής αποτύπωσης του συνόλου του ακινήτου, ως εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα νοείται το εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα το οποίο αποτυπώνει την έκταση που καταλαμβάνει η αυτοτελής ιδιοκτησία και αναγράφει την επιφάνειά της και το ποσοστό συνιδιοκτησίας της. Η αδυναμία τοπογραφικής αποτύπωσης του συνόλου του ακινήτου αιτιολογείται στην τεχνική έκθεση της παραγράφου 4 του παρόντος άρθρου. ''

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια των ερωτημάτων για προσύμφωνο σε εξ αδιαιρέτου όπου δεν υπάρχουν ισάριθμα αυθαίρετα οικοδομήματα με τις κάθετες που θα συνταχθούν να παραθέσω την αναφορά της εγκυκλίου 4 για το άρθρο 5 παρ.1 "είναι δυνατή η σύνταξη προσυμφώνου από όλους τους συνιδιοκτήτες ανεξάρτητα από τον αριθμό των οικοδομημάτων". Αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με την άρνηση πολλών συμβολαιογράφων να συντάξουν τέτοιο προσύμφωνο;;;

 

Με μία συμβολαιογράφο που μίλησα το πρωί προχωράει σε σύνταξη του προσυμφώνου καθώς έχει διαβάσει νόμο και εγκυκλίους................................

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια των ερωτημάτων για προσύμφωνο σε εξ αδιαιρέτου όπου δεν υπάρχουν ισάριθμα αυθαίρετα οικοδομήματα με τις κάθετες που θα συνταχθούν να παραθέσω την αναφορά της εγκυκλίου 4 για το άρθρο 5 παρ.1 "είναι δυνατή η σύνταξη προσυμφώνου από όλους τους συνιδιοκτήτες ανεξάρτητα από τον αριθμό των οικοδομημάτων". Αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με την άρνηση πολλών συμβολαιογράφων να συντάξουν τέτοιο προσύμφωνο;;;

 

Με μία συμβολαιογράφο που μίλησα το πρωί προχωράει σε σύνταξη του προσυμφώνου καθώς έχει διαβάσει νόμο και εγκυκλίους................................

Η άρνηση των συμβ/φων έρχεται σε αντίθεση με τα οριζόμενα στον νόμο

Αφού βρήκες ενημερωμένη συμβ/φο .. όλα καλά :smile:

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι, με την συναινεση του 100%, συμφωνα με την εγκυκλιο 4 υπο το αρθρο 5

[οι συμβ/φοι εχουν διαφορετικη αποψη...αλλα μπορει να μην εχουν ολοι την ιδια αποψη...]

 

2. Θεωρωντας οτι η ΠΕ εχει προχωρησει αρκετα, ωστε να γνωριζεις το  ακινητο που σου αποδίδεται...

θα ελεγα ναι..

 

[η τριετια αναστελλεται μεχρι να οριστικοποιηθει η ΠΕ]

Δημήτρη το ίδιο πιστεύω και εγώ για την παράταση της τριετίας λόγω μη κύρωσης της Π.Ε.Μπορούμε όμως να το στηρίξουμε κάπου αυτό ότι δηλ. δεν αποτελεί "υπαιτιότητα του αιτούντος" η αδυναμία έκδοσης άδειας δόμησης ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει πάρει κάτι το αυτί μου ότι συνάδελφοι στα εξ αδιαιρέτου κάνουν τοπογραφικό μόνο για το τμήμα του πελάτη τους και όχι ολόκληρου του ΑΤ , στηρίζεται κάπου αυτό;Θυμάμαι ότι κάπου διάβασα να λέει τι γίνεται όταν υπάρχει αδυναμία απότυπωσης του συνόλου του ΑΤ κτλ , μήπως πηγαίνουν βάση αυτού;

απαντησε ηδη πολυ σωστα ο αστεριος σε τι αφορά...

 

[και δεν αφορά περιπτωσεις  " εξ αδιαιρετου"]

 

υγ

ειμαστε και σε αναμονη τροποποιησης-βελτιωσης του αρθου 5...διοτι καταλαβαν - μετα απο εναν χρονο- 

οτι αυτο το 65% δεν περπαταει με τιποτε...

περιμενουμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη το ίδιο πιστεύω και εγώ για την παράταση της τριετίας λόγω μη κύρωσης της Π.Ε.Μπορούμε όμως να το στηρίξουμε κάπου αυτό ότι δηλ. δεν αποτελεί "υπαιτιότητα του αιτούντος" η αδυναμία έκδοσης άδειας δόμησης ?

η καθυστερηση κυρωσης-μεταγραφης της ΠΕ οφειλεται σε πραξεις και ενεργειες  της  Δημοσιας Αρχης και οχι απο υπαιτια καθυστερηση του πελατη σου...

 

Αν δεν ειναι αυτη   "μη υπαιτια καθυστερηση"

 

τοτε δεν θα ειναι και κανενα αλλο...

Link to comment
Share on other sites

 

Επειδή έχει πάρει κάτι το αυτί μου ότι συνάδελφοι στα εξ αδιαιρέτου κάνουν τοπογραφικό μόνο για το τμήμα του πελάτη τους και όχι ολόκληρου του ΑΤ , στηρίζεται κάπου αυτό;Θυμάμαι ότι κάπου διάβασα να λέει τι γίνεται όταν υπάρχει αδυναμία απότυπωσης του συνόλου του ΑΤ κτλ , μήπως πηγαίνουν βάση αυτού;

 

 

απαντησε ηδη πολυ σωστα ο αστεριος σε τι αφορά...

 

[και δεν αφορά περιπτωσεις  " εξ αδιαιρετου"]

 

υγ

ειμαστε και σε αναμονη τροποποιησης-βελτιωσης του αρθου 5...διοτι καταλαβαν - μετα απο εναν χρονο- 

οτι αυτο το 65% δεν περπαταει με τιποτε...

περιμενουμε

Οκ αρα σωστα κατάλαβα κ εγώ οτι δεν αφορα εξ αδιαίρετου αυτή η παράγραφος κ αρα μέχρι νεωτέρας υποχρεουμαστε να κάνουμε τοπογραφικό για ολοκληρο το ΑΤ.ευχαριστω

 

Στάλθηκε από το XT1032 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω το εξής ένα οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο εξ αδιαιρέτου 50% - 50% αλλά έχει κάθετη για τα κτίσματα. Ο ένας έχει κλείσει έναν Η/Χ σ'αυτήν την περίπτωση θα χρειαστεί Υ.Δ συνένωσης ή όχι?? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.