Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

ετσι εχει σημερα  το κωδικοποιημενο αρθρο 5,

 

ή ανηκεις σε καποια κατηγορια και προχωρας

 

ή αρνουνται συμβολαιογραφοι και υποθηκοφυλακες

για  καποιους λογους που αγνοω

 

 

 

Ρυθμίσεις του ν.δ. 1024/1971 (Α` 232)
τροποποιηση με το ν 4315/14
1. «Οι διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 1 του ν.δ. 1024/ 1971 (Α` 232) εφαρμόζονται και επί
γηπέδων, κειμένων εκτός σχεδίου πόλεως και εκτός ορίων οικισμών, ανηκόντων σε έναν ή
πλείονες ιδιοκτήτες, επί των οποίων έχουν ανεγερθεί
μέχρι τις 28.7.2011 οικοδομήματα
νομίμως   ανεγερθέντα  ή αυθαίρετα υπαγόμενα στις διατάξεις του παρόντος,
υπό την επιφύλαξη των οριζομένων στις διατάξεις του άρθρου 1 του ν. 4178/2013.
Υπό τις ανωτέρω προϋποθέσεις,επιτρέπεται η σύνταξη και υπογραφή συμβολαιογραφικών πράξεων συστάσεως διηρημένωνιδιοκτησιών επί των ανωτέρω γηπέδων και η μεταγραφή αυτών στα βιβλία μεταγραφών ή η
καταχώρηση στα κτηματολογικά γραφεία.
[αφορά  συσταση καθετης και  σε  νομιμα και σε τακτοποιημενα]
Υπό τις ίδιες ανωτέρω προϋποθέσεις θεωρούνται εξ
υπαρχής έγκυρες και ισχυρές συστάσεις διαιρεμένων ιδιοκτησιών, οι οποίες έχουν συσταθεί μέχρι
τη δημοσίευση του παρόντος και δεν έχουν κηρυχθεί άκυρες με αμετάκλητη δικαστική απόφαση.»
[με αυτο καλυφθηκε σχετικη παραλειψη στο αρθρο 6 παρ. 2 εδ. α' του  ν. 2052/92, όπου γινονταν αναφορα μονο  σε οικοπεδα και δεν επιτρεπονταν η περαιτερω μεταβιβαση καθετων  σε εκτος σχεδιου  καιτοι  ειχαν γινει πριν το 1992]

Η ανέγερση των οικοδομών μέχρι την 28.7.2011 αποδεικνύεται από αεροφωτογραφίες λήψεως
μέχρι την ημερομηνία αυτή και βεβαιώνεται από τον μηχανικό κατά τις διατάξεις του παρόντος.

- οι λοιπες παραγραφοι του αρθρου 5,  παραμενουνχωρις αλλαγη
2. Στην περίπτωση της ανωτέρω παραγράφου επί πλειόνων συνιδιοκτητών του γηπέδου την
υπαγωγή στις διατάξεις του παρόντος μπορεί να ζητήσει και ένας εκ των συνιδιοκτητών για τα
αυθαίρετα κτίσματα που έχει ανεγείρει, εφόσον μαζί με τα λοιπά δικαιολογητικά υποβάλλει και
συμβολαιογραφικό προσύμφωνο συστάσεως διηρημενων ιδιοκτησιών και διανομής, στο οποίο
περιγράφεται ότι θα περιέλθει ή θα περιέλθουν στην κυριότητα του τα αυθαίρετα κτίσματα που
έχει ανεγείρει.
Στο προσύμφωνο αυτό προσαρτάται αεροφωτογραφία λήψεως προ της 28.7.2011 και το
τοπογραφικό διάγραμμα, στο οποίο αποτυπώνονται οι κατασκευές, καθώς και το περίγραμμα
αυτών.
Η οριστική σύσταση διηρημενων ιδιοκτησιών και ο ορισμός των τμημάτων αποκλειστικής χρήσης
καταρτίζεται μετά την ολοσχερή εξόφληση του ενιαίου ειδικού προστίμου ή την καταβολή
ποσοστού 30% του συνολικού ποσού του ενιαίου ειδικού προστίμου, στην περίπτωση των
αυθαιρέτων κατασκευών, κατά τις διατάξεις του παρόντος.
3. Συνιδιοκτήτες τουλάχιστο κατά 65% του γηπέδου, επί του οποίου έχουν ανεγερθεί αυτοτελή
οικοδομήματα, με την επιφύλαξη της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου δύνανται να ζητήσουν
με αγωγή την σύσταση διηρημενων ιδιοκτησιών κατά την έννοια του άρθρου 1 της παραγράφου 1
του ν.δ. 1024/1971 (Α` 232). Προς τούτο καταθέτουν για την σύνταξη σχετικής πράξεως:
α) τοπογραφικό διάγραμμα του γηπέδου επί του οποίου αποτυπώνεται το περίγραμμα των
υφισταμένων οικοδομημάτων,
β) σχέδιο της συστάσεως διηρημενων ιδιοκτησιών και κανονισμού σχέσεως συνιδιοκτητών με
περιγραφή των ιδιοκτησιών που θα δημιουργηθούν,
γ) σχέδιο διανομής των διηρημενων ιδιοκτησιών, στο οποίο θα προβλέπεται η εις ένα έκαστον
των συνιδιοκτητών, συμπεριλαμβανομένων και των υπολειπομένων περιερχομένη διηρημένη
ιδιοκτησία,
δ) κάτοψη των υφισταμένων οικοδομημάτων,
ε) πίνακα κατανομής των ποσοστών εξ αδιαιρέτου του κοινού γηπέδου στις χωριστές ιδιοκτησίες
που θα δημιουργηθούν, με μνεία της αναλογίας των κοινοχρήστων δαπανών που θα βαρύνει κάθε
χωριστή ιδιοκτησία,
στ) έκθεση σχετικά με την αξία κάθε ιδιοκτησίας που θα περιέλθει στους συγκυρίους, συνολικά
και για κάθε συγκύριο χωριστά και
ζ) πιστοποιητικό ιδιοκτησίας και βαρών του ακινήτου.
Η αγωγή εγείρεται ενώπιον του Μονομελούς Πρωτοδικείου της τοποθεσίας του γηπέδου και
εφαρμόζονται αναλόγως οι διατάξεις του ν. 1562/1985 (Α` 150).
4. Με προεδρικό διάταγμα μετά από πρόταση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και
Κλιματικής Αλλαγής δύναται να εφαρμόζονται οι διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 1 του ν.δ.
1024/1971 (Α` 232) επί γηπέδων, κειμένων εκτός σχεδίου πόλεως και εκτός ορίων οικισμών,
ανεξαρτήτως αν έχουν ανεγερθεί οικοδομήματα μέχρι την 28.7.2011 εφόσον επιτρέπεται από τις
κείμενες διατάξεις η διάσπαση όγκου του κτιρίου. Με το προεδρικό διάταγμα δύναται να
καθορίζονται:
α) Οι γενικοί όροι και προϋποθέσεις, καθώς και οι περιπτώσεις ειδικών περιοχών όπου δεν
εφαρμόζεται η παρούσα διάταξη.
β) Η απαγόρευση οποιασδήποτε οικοδομικής εργασίας περίφραξης ή κατασκευής στο όριο των
τμημάτων αποκλειστικής χρήσης, καθώς και η καταγραφή των επιτρεπόμενων κατασκευών και
οικοδομικών εργασιών.
γ) Η μείωση του συντελεστή δόμησης αναλόγως της απόστασης των τμημάτων των κτιρίων που
δημιουργούνται από τη διάσπαση.
δ) Οι όροι δόμησης των ακινήτων αυτών, που υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος άρθρου σε
περίπτωση που υφίσταται υπόλοιπο συντελεστή δόμησης.
ε) Κάθε σχετική λεπτομέρεια.

------------------------------------------------------

-  και προστιθεται με το αρθρο 34 παρ. 2 του ν. 4315/14 οτι,

2. Σε περιπτώσεις ακινήτων, εκτός σχεδίου, επιφανείας άνω των 4.000 τ.μ. οι συγκύριοι
ποσοστού δικαιώματος κυριότητας δύναται να υπαχθούν στις διατάξεις του ν. 4178/2013 χωρίς
τη συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών υπό την προϋπόθεση ότι ασκούν πέραν της δεκαετίας
αδιαλείπτως πράξεις νομής και κατοχής στην αποκλειστική χρήση τμήματος του ακινήτου στο
οποίο δεν έχει συσταθεί διηρημένη ιδιοκτησία. Με την υπαγωγή στις ρυθμίσεις του ν. 4178/2014
δεν αναγνωρίζονται ούτε επηρεάζονται εμπράγματα ή ενοχικά δικαιώματα, δεν θίγονται ζητήματα
της κοινωνίας δικαιώματος των συνιδιοκτητών, που απορρέουν από τον Αστικό Κώδικα.
Πέραν των λοιπών δικαιολογητικών υποβάλλονται υποχρεωτικώς έγγραφα βέβαιης χρονολογίας
που αποδεικνύουν την αποκλειστική νομή και κατοχή του τμήματος της αποκλειστικής χρήσης
πέραν της δεκαετίας όπως ιδιωτικά συμφωνητικά, αποδείξεις καταβολής τελών σύνδεσης
αποχέτευσης κ.λπ., τοπογραφικά διαγράμματα που τυχόν προσαρτώνται στον τίτλο κτήσεως.

 

υγ

η άνω  παραγραφος, λογω της διατυπωσης, θα πρεπει  να θεωρειται αυτοτελης διαταξη του ν 4315

και  οχι  "τροποποιηση" του αρθρου 5 του 4178.

Και, βεβαια, υπαρχουν πολλα πρακτικα θεματα που πρεπει να επιλυθουν...

 

Και, να  δουμε τις  εγκυκλιους του υπουργειου [δεν εβγαλε ακομα τπτ...ουτε θα βγαλει διοτι δεν ξερει τι να βγαλει...]....

και των συμβολαιογραφων...

 

συμπληρωνω

και τις αποφασεις των κτηματοφυλακων....βεβαιως   βεβαιως,.....

 

 

η συζητηση  εδω

 

http://www.michanikos.gr/topic/35794-Α05-Εξ΄-αδιαιρέτου-ιδιοκτησίες/?p=754820

 

 

δες και αυτη τη συζητηση  τι δεν λενε οι συμβολαιογραφοι για το θεμα αυτο....

 

http://www.michanikos.gr/topic/29976-Σύσταση-ή-Τροποποίηση-Οριζόντιας-Ιδιοκτησίας/?p=840079

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

Στην περιπτωση εξ αδιαιρετου εντος σχεδιου, που εχουν γινει αυθαιρετα και αφου τακτοποιησουν κανωντας προσυμφωνο, μετα θα προχωρησουν πιθανως σε καθετο.

Πώς διασφαλιζονται τα τετραγωνικα του σδ που αναλογουν στον καθενα? Αν καποιος εχτισε δλδ κ ο αλλος οχι, τρωει τα μετρα του συνιδιοκτητη?

Link to comment
Share on other sites

Σε εκτος σχεδιου χωραφι 8στρ εκδοθηκε ΟΑ  και εγινε συσταση οριζοντιων ιδιοκτησιων το 2003. Στην πραξη αντι για ενα κτισμα χτιστηκαν 4 αυτοτελη σπιτια με διαφορετικα τμ και σε διαφορετικη θεση απ'οτι δειχνει η αδεια. Ο καθε συνιδιοκτητης πηρε απο 1 κτισμα. Οι 3 απο τους 4 συνιδιοκτητες ισχυριζονται οτι εχουν προχωρησει σε τακτοποιηση χωρις την συναινεση του 4ου με βαση την πλειοψηφια. Ο 4ος συνιδιοκτητης θελει να τακτοποιησει το δικο του κτισμα για να το πουλησει αλλα οι αλλοι 3 δεν του δινουν συναινεση, μπορει;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς εγώ λέω ότι δε γίνεται.

 

Αλλά με αφορμή το ερώτημά σου, οι άλλοι πως κάνανε τακτοποίηση; Δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς αντιμετωπίζονται αυτές οι περιπτώσεις των μεγάλων γηπέδων εκτός σχεδίου που έχουν μέσα πολλές ξεχωριστές κατοικίες με ιδιοκτήτες εξ αδιαιρέτου. Εγώ όπως το καταλαβαίνω είναι ότι εξ αδιαιρέτου σημαίνει τυπικά όλα ανήκουν σε όλους ανάλογα με τα ποσοστά τους. Ο 4178 θεωρώ ότι προβλέπει μια δήλωση ανά οικόπεδο ή ιδιοκτησία. Πως μπορώ λοιπόν να κάνω 15 δηλώσεις για το ίδιο γήπεδο ακόμα κι αν έχω συναίνεση; Μπορώ να κάνω επιλεκτική τακτοποίηση; Δηλαδή να πάω και σε ένα γήπεδο που δεν υπάρχει καμία σύσταση να πω εγώ θα τακτοποιήσω μόνο αυτή την κατοικία και τα υπόλοιπα δεν τα βλέπω καν; Και αντε να δεχτώ ότι αυτό υπο προϋποθέσεις μπορεί να γίνει. Για να μην τρέχουν πρόστιμα ας πουμε και στην τεχνική έκθεση φυσικά να περιγράφω όλα όσα υπάρχουν στο ακίνητο που να λέω ότι δεν τα τακτοποιώ. Στο τοπογραφικό τι θα δείχνω; Αλλά ακόμα και να κάνω όπως είπα παραπάνω μερική τακτοποίηση θεωρώ ότι σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να εκδώσω βεβαίωση! Τι θα βεβαιώνω; ότι το ακίνητο είναι νόμιμο; Οτί το 2ο κτίριο απο αριστερά είναι νόμιμο; Μπορώ να το κάνω απο τη στιγμή που το κτίριο δεν συνιστά διακεκριμένη ιδιοκτησία; Άρα πώς θα κάνω μεταβίβαση;

 

Διορθώστε με παρακαλώ αν το έχω αντιληφθεί τόσο λάθος

 

 

*EDIT* Sorry μάλλον δεν κολλούσε τελικά 100% με το ερώτημά σου. Δεν διάβασα καλά και νόμιζα ότι δεν υπήρχε καθόλου σύσταση. Η απορία μου ωστόσο εξακολουθεί να ισχύει!

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Σε εκτος σχεδιου χωραφι 8στρ εκδοθηκε ΟΑ  και εγινε συσταση οριζοντιων ιδιοκτησιων το 2003. Στην πραξη αντι για ενα κτισμα χτιστηκαν 4 αυτοτελη σπιτια με διαφορετικα τμ και σε διαφορετικη θεση απ'οτι δειχνει η αδεια. Ο καθε συνιδιοκτητης πηρε απο 1 κτισμα. Οι 3 απο τους 4 συνιδιοκτητες ισχυριζονται οτι εχουν προχωρησει σε τακτοποιηση χωρις την συναινεση του 4ου με βαση την πλειοψηφια. Ο 4ος συνιδιοκτητης θελει να τακτοποιησει το δικο του κτισμα για να το πουλησει αλλα οι αλλοι 3 δεν του δινουν συναινεση, μπορει;

 

 Κατ΄ αρχας,  συσταση ΟΙ  εχει γινει εκει που "παταει" καθε οικοδομη,  στα "σχεδια"  της αδειας οχι εκει όπου την εβαλαν στην πραξη....

Επομενως,

αν δεν εχουν ορισθει αποκλειστικες χρησεις, οποιαδηποτε επεκταση της "μαιζονεττας" γυρω της   "θεωρητικα"  εχει γινει σε βαρος του κοινοχρηστου ακαλυπτου χωρου

Η επεκταση στα κοινοχρηστα απαιτει συναινεση για την τακτοποιηση

Εδω η πλεοψηφια του  75% τακτοποιησε τα δικα του καλως..

αλλα, αρνειται να συναινεσει στην τακτοποιηση του 25%  "γιατι ετσι θελει"  ή γιατι "κατι" θελει...

το ακουσαμε και αυτο εδω μεσα...απο φιλους παθοντες.....

 

 

και γιατι ο  νομοθετης εδωσε τετοια δικαιωματα στην πλειοψηφια...

 

 

Αντιλαμβανομαι οτι εχεις μια αδεια με 4 μαιζονετουλες απο 70 τμ η καθε μια  εν επαφη  με τις αντιστοιχες κατοψεις τους

Που τελικα εγινε καθε μια απο 150 τμ, με την υπογειαρα του και τα ανωθεν και παραπανω απο ανωθεν και μεχρι και την σοφιτα....] η καθε μια

και ανεγερθησαν ολες  σε   διαφορετικο  σημειο απο εκει που εδειχνε η αδεια....

πανω στην οποια  υπεγραψε ο μηχανικος οτι "τελειωσε η οικοδομη κατα νομον. Ολα νομιμωτατα...παρακαλω δωσετε το ρευμα "

 

 

 

να στειλεις το ερωτημά σου   στη  επιτροπη του υπουργειου...που επεξεργαζεται -λεει- τον νεο 4178...

 

κατα τα λοιπα εχεις μπροστα σου...αγωνες,  αγωνια και εξοδα..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς εγώ λέω ότι δε γίνεται.

 

Αλλά με αφορμή το ερώτημά σου, οι άλλοι πως κάνανε τακτοποίηση; Δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς αντιμετωπίζονται αυτές οι περιπτώσεις των μεγάλων γηπέδων εκτός σχεδίου που έχουν μέσα πολλές ξεχωριστές κατοικίες με ιδιοκτήτες εξ αδιαιρέτου. Εγώ όπως το καταλαβαίνω είναι ότι εξ αδιαιρέτου σημαίνει τυπικά όλα ανήκουν σε όλους ανάλογα με τα ποσοστά τους. Ο 4178 θεωρώ ότι προβλέπει μια δήλωση ανά οικόπεδο ή ιδιοκτησία. Πως μπορώ λοιπόν να κάνω 15 δηλώσεις για το ίδιο γήπεδο ακόμα κι αν έχω συναίνεση; Μπορώ να κάνω επιλεκτική τακτοποίηση; Δηλαδή να πάω και σε ένα γήπεδο που δεν υπάρχει καμία σύσταση να πω εγώ θα τακτοποιήσω μόνο αυτή την κατοικία και τα υπόλοιπα δεν τα βλέπω καν; Και αντε να δεχτώ ότι αυτό υπο προϋποθέσεις μπορεί να γίνει. Για να μην τρέχουν πρόστιμα ας πουμε και στην τεχνική έκθεση φυσικά να περιγράφω όλα όσα υπάρχουν στο ακίνητο που να λέω ότι δεν τα τακτοποιώ. Στο τοπογραφικό τι θα δείχνω; Αλλά ακόμα και να κάνω όπως είπα παραπάνω μερική τακτοποίηση θεωρώ ότι σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να εκδώσω βεβαίωση! Τι θα βεβαιώνω; ότι το ακίνητο είναι νόμιμο; Οτί το 2ο κτίριο απο αριστερά είναι νόμιμο; Μπορώ να το κάνω απο τη στιγμή που το κτίριο δεν συνιστά διακεκριμένη ιδιοκτησία; Άρα πώς θα κάνω μεταβίβαση;

 

Διορθώστε με παρακαλώ αν το έχω αντιληφθεί τόσο λάθος

 

 

*EDIT* Sorry μάλλον δεν κολλούσε τελικά 100% με το ερώτημά σου. Δεν διάβασα καλά και νόμιζα ότι δεν υπήρχε καθόλου σύσταση. Η απορία μου ωστόσο εξακολουθεί να ισχύει!

 

σε ολα αυτα, υπαρχει απαντηση,

αλλά, λογω των πολλαπλων ερωτησεων [ εν αυτοις περιλαμβανομενων και - υπο ερωτηματικά- απαντησεων....]

θα πλατυασει τοσο πολυ η συζητηση που περισσοτερο θα μπερδευτούμε 

 

Καλο θα ηταν, για την προοδο της συζητησης, να θεσεις συγκεκριμενα ερωτηματα

 

ωστε να παρεις  και-αντιστοιχες- απαντησεις...

[μελετησε προηγουμενως το νεο  αρθρο 5..[#1211].εκει υπαρχουν οι μισες  απαντησεις...σε  όσα   εθεσες...]

 

και...τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ dimitris GM

 

Το βασικό μου ερώτημα είναι αν μπορεί να γίνει τακτοποίηση και φυσικά να εκδοθεί και βεβαίωση σε ένα κτίριο που βρίσκεται σε εξ' αδιαιρέτου αγροτεμάχιο όπου δεν υπάρχει καμία σύσταση χώρις να λάβω καθόλου υπ όψιν τα υπόλοιπα κτίσματα που υπάρχουν, Ακόμη και αν οι συνιδιοκτήτες μου δίνουν συναίνεση.

 

Ξαναδιάβασα πολύ προσεκτικά το άρθρο 5 και όλα αυτά που γράφετε παραπάνω στο θέμα εδώ και δεν κατέληξα σε πολύ διαφορετικό συμπέρασμα από αυτό που είχα πριν.

 

Σύμφωνα με το άρθρο 5 η μόνη δυνατότητα για τακτοποίηση επιμέρους κτισμάτων σε εξ αδιαιρέτου είναι να γίνει προσύμφωνο σύστασης είτε με συναίνεση είτε με αγωγή άνω του 65% των ιδιοκτητών. σωστά;

 

Άρα συμπεραίνω ότι χωρίς προσύμφωνο δεν μπορείς να τακτοποιείς μεμονωμένα κτίσματα σε εξ αδιαιρέτου παρόλο που βλέπω ότι πολλοί το κάνουν! (με επιφύλαξη το αρθρο 34 παρ. 2 του ν. 4315/14 περί 10ετούς αποκλειστικής χρήσης που δεν υπάρχουν σαφείς οδηγίες για το πως ακριβώς εφαρμόζεται)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ολα  σωστα

αυτη ειναι η διαδικασια του αρθρου 5

 

Οσο για αυτους που τακτοποιουν με την δηλωση  του πελατη " εχω συναινεση"  ή  "θα εχω την συναινεση".....".πώς δεν θα εχω την συναινεση "  "τι λε ρε συ, που δεν θα εχω συναινεση"  ειναι βεβαιο οτι κανουν λαθος...και θα βρεθει μπροστα τους.

 

εδιτ

Οσο  για το αρθρο 34, οι προυποθεσεις αναφερονται με λεπτομερεια στο ιδιο το αρθρο.

 

Γηπεδο εμβαδου πανω απο 4 στρ.

αποδειξη -με καθε νομιμο τροπο- της 10ετους "νομης"

Με αυτες τις προυποθεσεις, τακτοποιεις,

αλλα δεν  μπορεις να μεταβιβασεις, μεχρι να μπορει να γινει συσταση και να καθορισθουν τα εμπραγματα δικαιωματα.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα είχα καταλάβει λοιπόν. Απλώς τελευταία πέσαν στα χέρια μου πολλές τέτοιες επιλεκτικές δηλώσεις σε εξ΄αδιαιρέτου και με βάλαν σε σκέψεις μήπως τελικά εγώ έκανα τόσο λάθος που επέμενα ότι δε γίνεται.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.