Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα,


Σε οικόπεδο με κάθετη ο πελάτης μου έχει κτίριο με υπέρβαση 90,00 μ² και θα κάνει υπαγωγή στον  4178.


Η άλλη κάθετη είναι αδόμητη.


Ο πελάτης  μου πρέπει να μεταβιβάσει και χρειάζεται να γίνει τροποποίηση σύστασης (διότι έχουμε και αλλαγή στα μ² της κάθε καθέτου μετά από την ορθή εμβαδομέτρηση με συντεταγμένες).


Η συμβολαιογράφος λέει ότι στο υποθηκοφυλάκειο δύσκολα θα γίνει δεκτή αυτή η μεταβολή.


Υπάρχει κάποιο έγγραφο που τους έχει κοινοποιηθεί που να επιτρέπει αυτή την πράξη;


Μπορείτε να μου στείλετε τον σύνδεσμο;


Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας συνάδελφοι, θέλω τα φωτά σας λίγο…

 

Σε οικόπεδο (εντός σχεδίου) με 4 συνιδιοκτήτες (αδέρφια), χωρίς καμία πράξη σύστασης, και τρία κτίσματα με αυθαιρεσίες (έχει προκύψει από κληρονομιά), ο ένας εκ των συνιδιοκτητών έχει ανεγείρει αυθαίρετη αποθήκη, μετά το 2011 με αποτέλεσμα ένας εκ των συνιδιοκτητών να του κάνει καταγγελία..

 

Βγήκε η πολεοδομία και υπέβαλε τα ανάλογα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης..

 

Οι τρεις συναινούν για να γίνει υπαγωγή στον Ν. 4178, δεν συναινεί ο άλλος…οπότε σε ποσοστό ¾ έχω συναίνεση…μπορώ να πάω με αγωγή κατά το Άρθρο 5 του νόμου ή είναι μόνο για τα εκτός σχεδίου, οπότε τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;;

 

Υπόψη, ότι δεν μπορώ να τακτοποιήσω βάσει φερόμενου ιδιοκτήτη, καθώς η παράβαση έγινε μετά το 2011 (δεν μπαίνει στον Ν. 4178), οπότε θα πρέπει να πάω για άδεια νομιμοποίησης….άλλα για να βγεί θα πρέπει να έχω συναίνεσή από όλους ή να έχει γίνει κάποια πράξη σύσταση διηρημένων ιδιοκτησιών, οπότε ο καθένας τακτοποιεί ή νομιμοποιεί τις ιδιοκτησίες του..

 

Οπότε υπάρχει καποια λύση..τι λετε;;

Link to comment
Share on other sites

Eχεις  oικοπεδο εντος σχεδιου....  αρα δεν εχει εφαρμογη το 5.

Επίσης δεν εχει εφαρμογη το 11iv

 

Συμπληρωσε το ιστορικο που μαλλον ειναι ως εξης

 

Ειχε ο πατερας οικοπεδο εμβαδου ...τμ ..εχτισε...τι εχτισε τοτε...... πεθανε...τοτε

εγινε αποδοχη...μετα εχτισε ο 4ος

 

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπό, αρχικά ο πατέρας είχε ένα οικόπεδο και έβαλε δύο άδειες, ένα διώροφο και ένα ισόγειο..πεθαίνει ο πατέρας, πεθαίνει και η μάνα και έρχονται κληρονόμοι τα 4 παιδιά..στο οικόπεδο υπάρχουν τώρα τρεις ξεχωριστές λειτουργικά ιδιοκτησίες, ωστόσο είναι εξ΄αδιαιρέτου...έχουν κάνει αποδοχή κληρονομιάς τα τέκνα.

 

Οι τρεις ιδιοκτησίες, χρησιμοποιούνται από τα 3 παιδιά, ενώ ο τέταρτος, δεν έχει  κάποιο κτίσμα στο οικόπεδο και δεν τον απασχολεί να πάρει κάτι, έχει αλλού σπίτι..

 

Πάει τώρα ο ένας (ο πελάτης μου) και κάνει μια αποθήκη το 2013...του κάνει ο αδερφός του καταγγελία, βγαίνει η πολεδομία, βάζει πρόστιμα και ο δικός τα πληρώνει...τώρα όμως θέλουν οι 3 εκ των 4 αφανώς να χωρίσουν το οικόπεδο, αφετέρου να τακτοποίησουν τις ιδιοκτησίες τους (μαζί και αυτός που δεν έχει, συναινεί)....έλα που ο τέταρτος (που έχει κτίσμα εκεί μέσα) δεν θέλει..

 

Ο πελάτης μου δεν μπορεί να υπαχθεί στον 4178, ως φερόμενος ιδιοκτήτης, καθώς η κατασκευή έγινε, μετά το 2011, θα πρέπει να βγάλει άδεια νομιμοποίησης...διαφορετικά τρέχουν πρόστιμα διατήρησης...για να βγει όμως άδεια νομιμοποίησης θέλει συναίνεση από όλους....

 

μπορεί να γίνει προσύμφωνο σύστασης, χωρίς να συναινούν όλοι:;; και το 65% ισχύει μόνο για τα εκτός, για τα εντός τι γίνεται:;;;

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by panmyr
Link to comment
Share on other sites

ξαναδες την αποδοχη..ποιοί αποδεχθηκαν  και τι...

 

αν δεν υπαρχει διαθηκη

οι κληρονομοι ειναι "4"

ανεξαρτητα "πόσα" σπίτια υπαρχουν...

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, έχω κοιτάξει την αποδοχή που έχουν κάνει και είναι εξ΄αδιαιρέτου....οι κληρονόμοι είναι 4...πως μπορεί να λυθεί το ζήτημα είναι το θέμα μου από την στιγμή που δεν συναινεί ένας από τους 4;;; 

 

το ιδιοκτησιακό ειναι ξεκαθαρο...μετα τι γινεται....

Edited by panmyr
Link to comment
Share on other sites

επειδη υπαρχει ηδη αποδοχη

αρα ειναι γνωστοι οι κληρονομοι,  σαν συγκυριοι εξ  αδιαιρετου...

 

το 75%  δικαιουται να κανει τακτοποιηση, με τις διαταξεις περι κοινωνιας

 

πλην ομως

 

δεν μπορει να βαλει  το '"ενα κτιριο" σαν αυθαιρετο να  ανηκει ξεχωριστα  σε  "εναν",

αφου εγινε μετα το 2011 και τον εχουν καταγγειλει ...

 

να τα βρουνε μεταξυ τους...

 

εως τοτε

 

διατελω :smile:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συνάδελφοι,

ο πελάτης αγόρασε ποσοστό εξ'αδιαιρέτου σε αγροτεμάχιο 20στρ. και ασκεί πράξεις αποκλειστικής χρήσης σε τμήμα αγροτεμαχίου κάτω της δεκαετίας . Όλο τα αγροτεμάχιο έχει από εικοσαετίας παράνομα κατατμηθεί και είναι γεμάτο με τμήματα αποκλειστικής χρήσης, ο τύπος ουσιαστικά αγόρασε από "χέρι" το συγκεκριμένο τμήμα...μου προσκόμισε το άτυπο σχετικό τοπογραφικό...το ερώτημα είναι εμπίπτει στο αρ.34 του 4315? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.